DNA:n vaihtohyvityskampanja jokin vitsi?

Puhelimeni on Nokia Lumia 625 ja totaalisen ehjä ja toimiva kapistus. Tosin Veikkauksen sivut ja jotkin muut nettisivut ovat lakanneet toimimasta puhelimessa jo jokin aika sitten.

Olen keskittänyt kaiken puhelinoperaattori-asiointini DNA:lle, ja mieleeni juolahti, josko hankkisin tilalle vähän uudemman mallin, kun siellä on tuo vaihtotarjouskampanja.

Vaihtohyvitys Lumia 625-puhelimesta on tasan 1 euro! Onko tuo summa oikea, tai onko puhelimeni vain niin heikossa kurssissa? Mielummin puran paremman tekemisen puutteessa puhelimen itse osiksi ja katson mitä se on syönyt, kun vien vaihdossa sen liikkeseen.

3

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lumia_itselläkin

      Nehän menettivät lopullisen arvonsa yhdessä yössä, kun niihin ei saa enää päivityksiä? Minun Lumia-mallin vaihtoarvo taitaa olla 4 e.

    • No katsoin Huuto.netistä äsken, niin kyllä siellä ihan Lumia 625:stäkin pyydetään vielä 30 euroa, en tosin tiedä, ostaako kukaan kyseistä puhelinta enää siihen hintaan, vaikka on alkuperäinen pakkaus ja kaikki tilpehöörit mukana uuden veroisena.

      Kävi mielessä, että jos olisi jotain todistetta siitä, että joku todella maksaa 30 euroa uudenveroisesta puhelimestani, niin voisi myydä sen, ja ostaa jonkin Nokia-klassikon, ne maksaa pari kolme kymppiä tällä hetkellä uutena ja akku kestää vissiin aika pitkään. Jäisi vähän ehkä voitollekin kaupoissa.

      Taidan kuitenkin ihan tietoturvaani ajatella ja en myy käytettyä puhelinta, vaan lyön sen vasaralla osat kappaleiksi sen jälkeen, kun olen ensin purkanut kyseisen luurin alkutekijöihin.

    • Käytännössä Lumioiden kysyntä on niin pientä. etteivät edes yritä myydä sitä eteenpäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3477
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      127
      1848
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      292
      1591
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      76
      1459
    5. 77
      1426
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1140
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1136
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1011
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      987
    10. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      61
      950
    Aihe