Nyt kun tätä kuntakokeilussa pukkaa työmarkkinatuen saajille, kiinnostaisi tietää, ketkä kaikki tietojani pääsevät katsomaan, ja mitä tietoja. Pääsevätkö esim. kunnan työntekijät katsomaan työkkärin tietojani, terveystietojani yms. ...?
Tietosuoja kuntakokeilussa
Haluaatietää
4126
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tietoja voi jokainen tarkastelle kirjaston koneelta esimerkiksi.
HE 51/2017
http://www.finlex.fi/fi/esitykset/he/2017/20170051#idp451834144
"21 §.Työ- ja elinkeinotoimiston asiakastietojärjestelmän käyttöoikeus. Pykälän 1 momentissa säädettäisiin käyttöoikeuden myöntämisestä työ- ja elinkeinotoimiston asiakastietojärjestelmään. Asiakastietojärjestelmä muodostuu henkilöasiakasrekisteristä, työnantajarekisteristä ja palveluntuottajarekisteristä. Työ- ja elinkeinotoimisto voisi myöntää käyttöoikeuden asiakastietojärjestelmään kokeilualueen kunnan virkamiehelle, joka hoitaisi ehdotetun lain mukaisia tehtäviä.
Työ- ja elinkeinotoimiston asiakastietojärjestelmässä olevat henkilöasiakasta koskevat tiedot ovat viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetun lain mukaan salassa pidettäviä. Kunnan virkamiehellä olisi ehdotetun 1 momentin mukaan oikeus salassapitosäännösten ja muiden tiedon saantia koskevien rajoitusten estämättä hakea tai käyttää asiakastietojärjestelmän tietoja siltä osin kuin tiedot olisivat välttämättömiä kunnan asiakkaaksi ohjatun henkilön asiakaspalvelun järjestämiseksi tai vireillä olevan asian selvittämiseksi tai ratkaisemiseksi. Kunnan virkamiehellä ei olisi oikeutta käyttää asiakastietojärjestelmän tietoja muuhun tarkoitukseen.
Tietojen tallettamisessa, poistamisessa, arkistoinnissa ja luovuttamisessa olisi noudatettava, mitä julkisesta työvoima- ja yrityspalvelusta annetun lain 13 luvussa säädetään. Kokeilun keston ajan kunta olisi kokeilualueen kunnan asiakkaiden henkilörekisterin rekisterinpitäjä ja kokeilussa rekisteriin tietoja tallettava vastaisi tekemiensä tietojen virheettömyydestä."
Hienoa tekstiä mutta umpitollot virkanlkit ei tuota ymmärrä vaan toimivat mielivaltaisesti tuossakin asiassa. Koska virkavastuu ei käytännössä toimi niin tekevät kuten haluavat.
Tutut ja puolitutut pääsevät lukemaan tietojani, voi paska. Tarttee varmaan jäädä kirjoilta pois. -ap
Lain mukaan sinulla on sitten oikeus tarkistaa ketkä puolitutut on noita tietoja katselleet ja saada ne vastuuseen.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070159#L5P18
Käytäntö on sitten ihan jotain muuta koska virkanilkit ei lakia noudata eivätkä anna tietoja. Asiasta on väännetty Kelan kanssa koko kesä eikä valmista ole tullut, vielä on minulla monta keinoa käyttämättä. Ihmettelen jos vielä tänä vuonna saan noita lokitietoja, jos ollenkaan mutta katsotaan sitten tämäkin asia "tappiin saakka".
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14857460/rekisteritietojen-tarkistus-kelasta