Toyota on saavuttanut tänä vuonna vahvan henkilöautojen ensirekisteröintien johtoaseman yli 13 % markkinaosuudellaan. Merkin 20-vuotinen historia sarjavalmisteisten hybridiautojen valmistajana kantaa yhä voimakkaammin hedelmää: vuoden 2017 aikana hybridimallien osuus kokonaismyynnistä Suomessa on ollut lähes 43 % (4 295 kpl), joka on noin 25 % edellisvuotta enemmän. Tällä määrällä Toyota olisi pelkillä hybridimalleillaankin rekisteröintien Top 10 -ryhmässä.
http://www.tuulilasi.fi/uutiset/hybridimallisto-toyotan-menestyksen-salaisuus-suomessa
http://www.tuulilasi.fi/uutiset/hybridimallisto-toyotan-menestyksen-salaisuus-suomessa
Vastaukset 11
Vanhimmat
Toyotalla vaan ei ole mitään muuta järkevää vaihtoehtoa kuin hybrid. Tosin sekin on jo vanhaa tekniikkaa, mutta suomalaiselle riittää kunhan luvataan pientä kulutusta ja Toyotauutisissa kerrotaan suuresta uutuudesta.
Euroopassa ymmärretään autojen päälle ja arvostetaan autoilua ihan toiseen malliin kuin meillä ja siksi siellä ei Toyotalla ole juurikaan jakoa.
Toyotan myynti nousi rajusti Suomessa jo viime vuonna. Nyt tänä vuonna nousu on ollut tosi raju.
Toyota myi vuonna 2016 Suomessa 12.736 autoa kun edellisenä vuonna autojen myyntimäärä oli 12.065 autoa. Nousua edellisvuoteen on 5.6 prosenttia eli 671 autoa enemmän kuin edellisenä vuonna.
Pieniä on silakat joulukaloiksi.
VW on myynyt omia autojaan reilusti tuplat tojoon verrattuna. VWn mahtiasema Suomessa on horjumaton.
Valheet senkun jatkuvat. Edustamiasi ritsoja, jonka nimeä en halua edes kirjoittaa, ettei näppäimistöni saastu, on myyty 1500 autoa vähemmän tänä vuonna kuin Toyotia.
https://www.trafi.fi/tietopalvelut/tilastot/tieliikenne/ensirekisteroinnit
siis täh??? Toyota on myynyt suomessa enemmän autoja kuin vw tulee koskaan myymään, onhan Toyotia noin 60 000kpl enemmän liikenteessäkin kuin volkkaria.
Toyotavaarit vaihtavat suurien säästöjen toivossa hybrideihin, kyllä se laantuu kun huomaavat ettei muutamat tuhannen kilsan ajoilla mitään säästöä saa aikaan ja kun vielä ymmärtävät, että ostivat todella vanhaa ja jälkeen jäänyttä tekniikkaa, niin kohta noita on käytettyinä hylyt väärällään.
Alkuvuoden+Toyotan+myynti+euroopassa+kasvoi+viime+vuoteen+nähden+16%.+Tojotin+oli+edelleen+eniten+myyty+aasialainen+auto+euroopassa.
http://www.tuulilasi.fi/uutiset/aasialaisbrandeilla-kova-kilpailu-euroopan-automarkkinoilla-tama-merkki-jyraa-yha
HYBRIDI on se taikasana mitä kansa haluaa, erittäin halpa ajaa, pienet ajoneuvo ja autoverot, halpa huoltaa ja vakuuttaa. ei enää paistinpannu patarautalohko dieseleitä jotka kuluttavat enemmän kuin nykyiset hybridit ja saastuttavat pienhiukkasillaan pienten lasten keuhkot joista aiheutuu aikuis iällä syöpää.
....ja pysäköidä saa puoleen hintaan.
Holisti on trolli, mutta nyt oikeassa, hybridi on todellakin Toyotan menestyksen salaisuus. Se on täysin ylivoimainen vaihtoehto tällä hetkellä ja koska Toyotaan luotetaan, niin myös sen hybrideihin luotetaan.
Suomalainen se säästää elämänsä tai ainakin luulee niin ja vaihtaa 20tkm ajamansa Toyotan uuteen samanlaiseen sillä erotuksella, että siinä uudessa on hybrid. No niillä kilsoilla joita tällä laskutaidottomalla setämiehellä kertyy, niin sitä välirahaa ja vanhentuneen tekniikan hybridin arvon romahdusta ei ehdi setä koskaan kuolettaa. No eräskin mummo aikanaan vaihtoa uuteen autoon kun automyyjä tarrasi kiinni huollossa ja kehui kuinka paljon parempi uusi auto on kun siinä on katalysaattorikin. Tuo mummo ajoi kerran kesässä mökille ja takaisin noin500km vuodessa ja lopun aikaa auto seisoi parkissa. Samalla logiikalla toimii Toyotavaarit.