Muuttakaamme pois

PoisVain

Kyllä moni kunta, Askola mukaan lukien, mainostavat itseään lapsiperheille, mutta sitten kun muuttaa tuonne, niin kyllä palvelut loppuvat. Lähikoulut lakkautetaan ja kyytejä ei ole...äänestetään jaloillamme ja muutetaan pois täältä. Mistä sitten saavat verorahoja nämä kunnat?!!!

https://www.facebook.com/groups/356833867773452/?fref=ts

8

464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OnkoSeSama

      Facesta löytyy yksi...olisko tuo ällömuija?

    • VihdoinkinRauha

      Senkun muutatte. Hyvä kun rääkyvät kakarat muuttaakin pois. Saa yönsä nukkua rauhassa. Koska muutatte, kokaan sen kunniaksi skumban =)

    • KohtaNähdään

      Ei kun muutetaan vielä lähemmäs sua...sun naapuriin :-D

    • HillitäänÄänenkäyttöä

      Vakavasti puhuen, vanhemmat voisivat hillitä lastensa äänen käyttöä eli että ei huudeta, kun kaveri on ihan vieressä vaan puhutaan normaalilla äänellä. Jostain tämä on lähtenyt nykyään liikkeelle, että lapset huutavat toisilleen, kun puhuvat. Miten päiväkodin tädit jaksavat tällaista?

    • LaskutEsille

      Lähtiko Askolan kunnanvaltuusto veronmaksajien rahoilla Tallinnaan ryyppäämään eikä saa järjestettyä lasten koulukuljetusta.
      Tallinnan matkan kululaskut pitää laittaa julkiseksi kaikkien nähtäväksi.

    • Tuo koulumatkan kokonaiskesto jää usein huomioimatta, kun päätöksiä koulukuljetuksista tehdään.

      Me jouduimme aikoinaan vääntämään koulukuljetuksista, koska tuota kokonaiskestoa ei haluttu noteerata. Jos emme olisi lopulta saaneet koulukuljetusta, olisimme vieneet asian oikeuteen, koska perusopetuslaki määritteleen ihan selkeästi tuon koulumatkan kokonaiskestoajan ylärajan.

      Perusopetuslain 32§:n mukaan oppilaalla on oikeus maksuttomaan koulukuljetukseen, mikäli koulumatkan pituus ylittää 5 km tai sen kokonaiskesto ylittää 2,5 h (yli 13-vuotiailla 3 h). Matkaetuus voidaan myöntää myös koulumatkan vaarallisuuden perusteella tai asiantuntijalausunnon perusteella, jos koulumatka on todettu oppilaan kehitystasoon tai terveydentilaan nähden liian vaikeaksi tai rasittavaksi.

      • PPäätPäättäjätMeillä

        Miksi tuosta ajasta ei koskaan puhuta vaan aina vain kilometreistä? Varmaan tahallaan jätetään kertomati, jotta ei tarvitse järjestää kuljetusta. Kyllä p-päitä meidän päättäjät!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      97
      8624
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4249
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1936
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      37
      1488
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1460
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1199
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1170
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      877
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      862
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe