Mikä saa pelamaan

Mikäsaajatkamaan

Tietenkin se ajatus, että voitto joskus osuu omalle kohdalle. Vaikka voiton todennäköisyys on todella todella pieni, se riittää, muuta ei tarvita. Media nostaa aina esiin "voittajia", mutta se ei mainitse koskaan että yhtä suurta voittajaa kohtaan, on varmasti miljoona häviäjää (ellei enemmän). Miljoona ihmistä hävisi kaiken, mutta yksi voitti, ehkä se yksi voin olla minä, jos jatkan pelaamista. Ja kuka tietää vaikka sitä joskus voittaisikin, mutta kannattaako annetuilla prosentuaalisilla mahdollisuuksilla edes kokeilla? Kannattaako lähteä leikkiin? Ei kannata.

Ihmisiä ajaa pelaamiseen myös kateus, ajatus siitä miten muut kadehtivat jos suuri voitto pamahtaa tilille. Siihen ajaa myös velkaantuminen, siihen ajaa moni asia. Mutta koukkuun kaikki varmasti jäävät voittaessaan ensiksi jotain ja sitten koittaessaan voittaa epätoivoisesti tappioitaan takaisin. Jenkkilässäkin on vastuullisempaa miten uhkapelejä saa pelata ja mikä tärkeintä missä niitä saa pelata. Älkää pelatko, tiedän helpommin sanottu kuin tehty.

1

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • no-näin-on

      kaikkia pelejä säädellään pelien tarjoajien taholta joten isoa voittoa ei tule. Testattu on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe