Kummitustalot Kokemäellä

TarinoitaKehiin

Kertokaahan taloja ja tarinoita Kokemäeltä, joissa kummittelisi. Olen koittanut muistella mitä kaikkia niitä on ollut ja millaisia kokemuksia asukkaat/kävijät ovat kokeneet. Ihan urbaanit legendatkin kiinnostaa (tai no, urbaaneja legendojahan suurin osa varmasti on, koska en nyt niinkään henkiolentoihin usko). Ihan mielenkiinnosta olisi hienoa kuulla näitä tarinoita yms.

Trollit voi pysyä piiloissaan, kiitos, vaikka tiedän, että ne varmaan silti eksyy mussuttamaan mamu-homo-juttujaan tähänkin ketjuun.

7

2253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • henkitoreissavielä

      Yks paha oli aikoinaan vanha sairaala jossa kummitteli. Siellä oli kait väki valtaisesti kohdeltu homoja ja sen aikaisia mamuja joista osa oli kuollu ja jääny haamuina sinne kuikuilemaan. Toinen talo oli se mestari muurari Saarisen talo mutta lienee jo kumossa.

    • entisaikojentietäjä

      Vanha Lurankon tai joku sen niminen paikka Risteellä kun mennään sinne Pahankosken ohi. Ihan varmaa tietoa kummittelusta ei siellä ole mutta pikku pojat ovat paskoneet pimeällä housuihinsa kun ovat siellä liikkuneet ja kuulleet outoja ääniä.

    • VituHomo

      Tollasiin höpö höpö kummitus juttuihin ei usko kukaan muu kun joku säälittävä Homo tai karvalapsi Mamu Irakista !

    • semmonenhaamu

      Taloista en tiedä ja muista kummituksia mutta siellä vanhan sillan pielessä olevalla vanhalla hautuumaalla oli ainakin 40 vuotta sitten haamu joka siellä syys öisin vaelsi ja kuului ulinaakin. Sitä silloin selviteltiin kun siitä meni oiko polku Penttilän niemeen. Myöhemmin kyllä joku sanoi että se oli ittensä paljastelija popliini takissaan ja ulvahteli aina kun näki jonkun nais immeisen.

    • pelottavaa

      Järilän aukeella on yksi suuli etelä puolella jonne paikallinen isäntä hirtti ittensä 70 vuotta sitten. Siellä kuulemma kanssa pimeinä öinä hiippailee valkonen haamu viikate käsissään ja ulvoo Ulvilaan päin. Pari mummua on näny ja saanut sydärin ja makkaa haurassa Koomassa siinä lähellä kappelia.

    • 7399955765

      Ei kummituksia ole. On vain asioita, mitä vajavaiset aistimme eivät ymmärrä. Selittämätön selitetään yleensä kummitukseksi tai ufoksi.

    • kummitusjuna

      Matu levitti visvasyylää pitkin Kokemäkeä, nyt se visvasyylä kummittelee Kokemäellä ja naapurikunnissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2978
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2811
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      46
      2349
    4. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      42
      2341
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      2107
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      2015
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      985
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      115
      926
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      889
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      37
      864
    Aihe