Moi!
Olen pohtinut tässä automatkaa ympäri maailman ja koitan tässä kartoittaa mikä automerkeistä olisi soveltuvin piilottaa isoja määriä jauhoja auton rakenteisiin?
Pullan tuoksuisella pitkällä matkalla auton pitäis olla osiltaaan hyvin kestävä ja laadukasta tuotantoa. Ajattelin BMW, Volvo, Nissan?
Mitä mieltä olette farmarista?
Kiitos ja terveisin,
Essko&CockFactory
Mikä auto merkki on paras?
7
375
Vastaukset
- eikoskaannissania
Osoittaa täyttä tietämättömyyttä autoilusta, jos edes harkitsee Nissanin ostoa.
- autollamaailmalla
Omat kokemukset (ilman jauhoja) maailmalla matkaamisesta ovat parhaat vanhalla Volkswagen Pololla. Tekniikka vaan kuntoon ja pieniä parannuksia mm. pakoputkiston alle hitsailin kulmaraudasta sellaisen"jalaksen" estämään pakoputkiston vaurioitumisen pohjaiskuissa.
Toinen vaihtoehto vanha diesel Mersu 124 korilla, tekniikka kuntoon ja menoksi.
Jos oikein pahoihin paikkoihin meinaat mennä, suosittelen Land Rover maastoautoa ja sekin riittävän vanha.
Maailmalla matkaamisessa kannattaa olla riittävän vanha auto, johon saa osia maailmalla. Liian uusi auto on vaarallinen tai aiheuttaa muuten ongelmia. Liian hyvän auton kanssa joutuu vain rahastettavaksi ja joissakin maissa jopa poliisit "sakottaa" valikoidusti. Poliiseja varten kannattaa olla matkalla kahden lompakon taktiikalla, toisessa varsinaiset rahat ja toisessa vain "sopivasti" rahaa.- autollamaailmalla
...jatka edelliseen. Farmariauto on tietty hyvä akuuttiin yöpymiseen maailmalla. Henkilöautollakin tosin selviää automatkalla.
Kannattaa myös selvittää eri maiden vaatimukset auton suhteen, pyöräkiilat ja sammuttimet on syytä varata, varoituskolmiot ja varoitusliivit pitää olla. Joissakin maissa auto on myös vietävä pois maasta vaikka kilon paloina, eli se kannattaa ottaa myös huomioon, jos huonommalla autolla on matkalla.
Joissakin maissa liikenteessä ulkomaalainen on aina syyllinen onnettomuuksiin; "Tätä ei olisi sattunut, ellet sinä olisi tullut maahani" periaatteella. Kannattaa myös muistaa, että on myös maita joiden leima passissa on sama, kuin uusit passin ja sitten vasta pääset toiseen maahan, esim. Israelista arabimaihin taikka Intiasta Pakistaniin tai päinvastoin.
Lisäksi kaikki matkaan liittyvät asiapaperit kannattaa skannata sähköpostiin katoamisen varalta, tuttu juttu omatoimisille matkaajille, mutta aina kannattaa pitää mielessä. Sähköpostista helppo tulostaa maailmalla sitten tarvittaessa niitä.
Ja sitten vielä yksi juttu, monilla automerkeillä on harrastajia eripuolilla maailmaa, kannattaa ottaa etukäteen selvää kohdemaiden harrastajista, että tarvittaessa saa apua. Itsellä on nurkissa Citroen 2CV, jolla on helppo liikkua myös maailmalla. - MersullaOdessaan
Mersut on hyviä, tuossa hyvä esimerkki https://www.moottori.fi/matkailu/jutut/kestojoutilaiden-seikkailu-mersulla-odessaan/
- tojotojotjotojo
Tojo on paras, haistakaa muut auton omistajat pitkät peet tai veet kummasta tykkääkään, homppelit yleensä peet..???
- autollamaailmalla
Mene sinä sitten sillä Tojollasi ulkomaille, jos pääset. Itselläni oli myös Toyota HJ60 monella ulkomaanmatkalla, kun huonoja teitä ajelin. Sillä pärjäsi aika hyvin, mutta omat ongelmat tuli silläkin.
Japsien huonot puolet tulee esiin siinä, että varaosien suhteen on todella ongelmia, jos niitä tarvitaan maailmalla. Suomeen on tuotu vain tiettyjä malleja ja niidenkin varaosien kanssa mallit vaihtuu puolen vuoden välein. Eli automatkailussa on se idea, että mahdollisimman helposti pystyy korjaamaan autoa matkalla, jos sellaiseen on tarvetta. Ja sitä tarvetta kyllä tulee ennemmin tai myöhemmin. Japsiauton kanssa on ihan hukassa!
Olen joskus yrittänyt etsiä tuiki yksinkertaista varaosaa jota ilman auto ei inahda mihinkään, niin siihen osan löytymiseen voi mennä todella paljon aikaa. Välttämättä kyseistä japsiauton mallia ei ole edes myyty ko. maassa. Olet sitten jumissa jossain hemmetin "vinku-intian" kylässä ja odotat. Tosin monessa paikkaa on mestareita, jotka osaavat soveltaa monenlaista.
- Per-kel
Oliskohan tuo 504 diesel Pösö avolava sopiva, siihen voi vaikka teltanvirittää :) Nyrkkipajatkin sen korjaa jos sattuu vahiko.-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1872748- 1642549
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182257Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31749"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591464Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051450Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2301204Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää961158Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3711089