Budapestin Taksi EXC 942

Taksi pääsi kusettaa taas kerran turistia . Noin 2 km matka 8400 HUF
On ne perkele rosvoja .
Huom. Turisti oli selvinpäin, ettei siitä kannata alkaa sen enempää täällä jauhaa.
5579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kerro nyt tarkemmin miten se kusetti. Olen menossa taas lokakuussa käymään ja käytän taksia lentokentältä hotellille... onko joku uusi kusetus hommeli taas luotu?
Lentokentällähän maksetaan taksi etukäteen

Äänestä
  • Miten niin maksetaan etukäteen? Unkarissahan on sääntö, että hintaa ei nimenomaan saa sopia etukäteen, vaan mittari päälle ja se maksetaan mitä se näyttää.

    Jos joku on menossa Budapestiin ja epäilyttää huijaritaksit, niin ei mitään syytä huoleen, kunhan valitsee oikean firman (Fö). Tässä ohjeet:

    1. Heti tuloaulan ulkopuolella on Fö Taxin myyntikoppi. Jonota sinne ja kerro määränpää, henkilömäärä ja laukkumäärä.

    2. Virkailija tulostaa lapun, jossa kaikki tiedot. Samalla kertoo arvioidun hinnan, joka siis määräytyy lopullisesti mittarin mukaan. Mutta siellä tiedetään kyllä tarkkaan mitä maksaa mihinkin, joten yllätyksiä ei pitäisi tulla.

    3. Lapussa on myös taksin numero, joka tulee poimimaan kyytiin siitä vierestä, tarkkaile siis omaa taksiasi. Saattaa mennä pari minuuttia, että se tulee paikalle.

    4. Anna lappu kuljettajalle. Siinä on ulkona myös joku apupoika, joka opastaa tarvittaessa. Ja saattaa kysellä taksisi numeroa joka tapauksessa nopeuttaakseen hommaa.

    5. Maksa matka tippi lopuksi kuljettajalle.

    Kaikki äärimmisen toimivaa ja luotettavaa. Fö Taxilla on sopimus lentokentän kanssa, että saavat toimia siinä yksinoikeudella. Ei sitä lähdetä riskeeraamaan yrittämällä huijata turisteja.
    Matkan hinta on sitten ihan vähän korkeampi kuin muilla firmoilla, mutta niissä muissa on sitten se huijaririski.

    Äänestä

Lentokentältä Fötaksi on luotettava. Älä ota niitä huijaritakseja kentältä.
Kusetti hinnassa ,joka olisi ollut noin 1000-1500 HUF Nyt hinta oli 8400 HUF

Äänestä

Itselleni kävi juuri samoin. Taksin kyljessä luki 300HUF/KM. Kysyin hinnan n. 2km matkalle; 500-600 minulla mittari. Perillä annoin 2000 forintia. Antoi setelin takaisin joka oli vaihtanut nokkelasti 500 forintiksi. Tämä ei riitä katso mittari 5000 forintia.
Voi perkele, hirveä huuto molemmin puolin.
Maksoin kuitenkin sille paskalle. Älkää tulko budapestiin.

Äänestä

Bussilla pääset halvemmalla

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Varokaaheitä kirjoitti:

Taksi pääsi kusettaa taas kerran turistia . Noin 2 km matka 8400 HUF
On ne perkele rosvoja .
Huom. Turisti oli selvinpäin, ettei siitä kannata alkaa sen enempää täällä jauhaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu