Budapestin Taksi EXC 942

Varokaaheitä

Taksi pääsi kusettaa taas kerran turistia . Noin 2 km matka 8400 HUF
On ne perkele rosvoja .
Huom. Turisti oli selvinpäin, ettei siitä kannata alkaa sen enempää täällä jauhaa.

5

528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfdsfjkj

      Kerro nyt tarkemmin miten se kusetti. Olen menossa taas lokakuussa käymään ja käytän taksia lentokentältä hotellille... onko joku uusi kusetus hommeli taas luotu?
      Lentokentällähän maksetaan taksi etukäteen

      • aerhaethath

        Miten niin maksetaan etukäteen? Unkarissahan on sääntö, että hintaa ei nimenomaan saa sopia etukäteen, vaan mittari päälle ja se maksetaan mitä se näyttää.

        Jos joku on menossa Budapestiin ja epäilyttää huijaritaksit, niin ei mitään syytä huoleen, kunhan valitsee oikean firman (Fö). Tässä ohjeet:

        1. Heti tuloaulan ulkopuolella on Fö Taxin myyntikoppi. Jonota sinne ja kerro määränpää, henkilömäärä ja laukkumäärä.

        2. Virkailija tulostaa lapun, jossa kaikki tiedot. Samalla kertoo arvioidun hinnan, joka siis määräytyy lopullisesti mittarin mukaan. Mutta siellä tiedetään kyllä tarkkaan mitä maksaa mihinkin, joten yllätyksiä ei pitäisi tulla.

        3. Lapussa on myös taksin numero, joka tulee poimimaan kyytiin siitä vierestä, tarkkaile siis omaa taksiasi. Saattaa mennä pari minuuttia, että se tulee paikalle.

        4. Anna lappu kuljettajalle. Siinä on ulkona myös joku apupoika, joka opastaa tarvittaessa. Ja saattaa kysellä taksisi numeroa joka tapauksessa nopeuttaakseen hommaa.

        5. Maksa matka tippi lopuksi kuljettajalle.

        Kaikki äärimmisen toimivaa ja luotettavaa. Fö Taxilla on sopimus lentokentän kanssa, että saavat toimia siinä yksinoikeudella. Ei sitä lähdetä riskeeraamaan yrittämällä huijata turisteja.
        Matkan hinta on sitten ihan vähän korkeampi kuin muilla firmoilla, mutta niissä muissa on sitten se huijaririski.


    • VAROKAAHEITÄ

      Lentokentältä Fötaksi on luotettava. Älä ota niitä huijaritakseja kentältä.
      Kusetti hinnassa ,joka olisi ollut noin 1000-1500 HUF Nyt hinta oli 8400 HUF

    • Arttu1566

      Itselleni kävi juuri samoin. Taksin kyljessä luki 300HUF/KM. Kysyin hinnan n. 2km matkalle; 500-600 minulla mittari. Perillä annoin 2000 forintia. Antoi setelin takaisin joka oli vaihtanut nokkelasti 500 forintiksi. Tämä ei riitä katso mittari 5000 forintia.
      Voi perkele, hirveä huuto molemmin puolin.
      Maksoin kuitenkin sille paskalle. Älkää tulko budapestiin.

    • Bussihalpa.taksikallis

      Bussilla pääset halvemmalla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      425
      5643
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      189
      1968
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      367
      1874
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      122
      1088
    5. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      1024
    6. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      28
      941
    7. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      844
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      75
      840
    9. Oishan se coolia

      Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️
      Ikävä
      55
      733
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      37
      724
    Aihe