TomTom vaihtoi 45 Euroopan kartat

TommiStart25

Ostin sekä itselleni että vaimon autoon kaksi TomTom 25 Start LTM:ää jossa tuli mukana elinikäiset koko Euroopan 45 maan karttapäivitykset: Vaimon TomTomia ei ole koskaan päivitetty, omani on päivitetty jatkuvasti kun sähköpostiin on tullut ilmoitus uudesta kartasta.

Käydessämme heinäkuussa Virossa huomasin Tallinnan satamassa että Viro oli muuttunut navigaattorin mukaan asumattomaksi alueeksi -Viron karttaa ei näkynyt lainkaan. Kun tutkin valikkoa niin maavalikosta ei löytynyt lainkaan Viroa. Päivitin navigaattorin juuri edellisenä iltana ennen Viron matkaa. Hetken kiroilun jälkeen B-suunnitelmaksi muodostui paperinen Viron kartta sekä vaimon iPhone jolla viikon reissu saatiin tehtyä.

Olin pari päivää sitten yhteydessä TomTomin tekniseen tukeen ja kuvailin että navigaattori on korvannut koko Euroopan kartan päivityksen yhteydessä Länsi-Euroopan kartalla.

Teknisen tuen vastaus oli, että navigaattori on ostettu Länsi-Euroopan kartoilla ja päivityshistorian mukaan laitteeseen on asennettu maaliskuusta 2015 lähtien Länsi-Euroopan kartta.

Tutkin asiaa tarkemmin ja etsin laitteen ostokuitin josta ilmenee mm laitteen tyyppi. Kumpikin navigaattori on ostettu vuonna 2013 Stocknmannin kanta-asiakastarjouksesta. Vaimon navigaattorista (siis siitä jota ei ole koskaan päivitetty) löytyy It-Euroopan maat, myös Viro.
Omassa navigaattorissani on tällä hetkellä vain Länsi-Eurooppa.

Kummankin laitteen tyyppinumerot ovat samat:
Model: 4EN52
Z1230
sitten seuraa sarjanumero ja sen alapuolella on kummassakin numerosarja
4EN5.001.06

Kumpikin navigaattori on siis samaa mallisarjaa, niissä on siis mallinumeron mukaan samanlainen kofiguraatio mutta TomTomin tekninen tuki väittää että tämä jatkuvasti päivitetty navigaattori on ostettu Länsi-Euroopan kartoilla mikä ei suinkaan pidä paikkansa. Minä olen tässä asiassa oikeassa ja TomTomin tuesta kyselyyn vastannut henkilö on väärässä.

Kertokaapa kokemuksianne. Onko kenellekkään tullut vastaavaa? Miten päivitys voi yhtäkkiä tarjota tilalle toista karttaa? Miten tuon koko Euroopan kartan saa takaisin. Olen maksanut siitä ja vaadin tuotteesta ne ominaisuudet mistä olen maksanutkin.

Navigaattorissa sisäistä muistia on vielä riittävästi ja tyhjää on "ainakin puolet". laitteessa ei ole muistikorttia.

Eniten harmittaa tuo TomTomin tuen asenne "asiakas on väärässä ja turha valittaa, olemme asiantuntijoita".

2

508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KävinMinäkinEestissä

      Jos Tomppa on tosiaan ostettu Länsi-Euroopan kartoilla, oletko tullut ajatelleeksi, ettei Suomikaan ole Länsi-Euroopassa, vaan Pohjois-Euroopassa? Jossain tulevassa päivityksessä voi käydä myos niin, että Suomen kartta häviää, eikä Sinulla ole mitään valittamista. Jotkut ajattelevat nykyään Eestin nykyään kuuluvan Pohjois-Eurooppan, kuten Suomi. Toisten mielestä Eesti on yhä samalla paikalla Itä-Euroopassa, kuin Neuvostoliiton aikana.

    • TommiStart25

      Asia ratkesi useiden sähköpostien jälkeen TomTomin tuen kanssa. Ostokuitissa oli todella näille kahdelle navigaattorimallille 45 Euroopan maan kartat ja sarjanumeron perusteella toinen navigaattori oli mitä pitikin, toinen taas oli suppeammalla Länsi-Euroopan kartastolla. Liikkeessä oli siis minulle myyty halvempi versio kuin mitä olisi pitänyt olla. TomTomin tekninen tuki kuitenkin asian. Meni siinä kuitenkin useampi päivä aikaa ja monta sähköpostia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      188
      1351
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1158
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      874
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      870
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      790
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      49
      753
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      53
      722
    8. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      692
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      689
    10. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      47
      670
    Aihe