sp raha,työkyvyt.eläke/ammatillinen kunt. Hylätty!

sairas123

Eikö kelan tulisi tarjota nyt jokin vaihtoehto? Vai työttömänäkö pitää roikkua loputtomiin.
Eli monen vuoden taistelu takana,. Pysyvästi työkyvyttömäksi todettu. Sairauspäiväraha hylätty,valitus hylätty somlassa. Kelan ammatillinen kuntoutusselvitys tehty- eläkettä puoltava päätös sieltä, työkyvyttömyyseläke hylätty samassa päätöksessä todettu ettei ammatillinen kuntoutus sovellu hakijalle terveydentilan vuoksi. Mitä tehdä tai hakea seuraavaksi??

10

614

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fhgjfgjx

      Työmarkkinatuki/peruspäiväraha, toimeentulotuki, asumusistuki. Kelalla on hidasta hommoo.

    • kiitosjosvastaatte

      Minkälainen on Kelan kuntoutusselvitys? Miten pääsee kuntoutusselvitykseen? Missä se tehdään?

      • sairas123

      • eksyväeitietäkysy

        Hei, mikä on toi Oma lääkäri ja miten sinne pääsee?


    • xfgjfg

      Onhan noita paikkoja. Niitä haetaan sosiaali työntekijän kanssa.

    • KurkutAuki

      Kaikkea mitä ette kehtaisi sanoa päin naamaa arkielämässä, kirjoitetaan päätöksenä kansaneläkelaitoksen myöntämien tukien perusteiksi. Yritä siinä valittaa, kun juovat vitun hyvää kahvia.

    • 123-321

      Työkyvyttömyyseläkkeelle on käytännössä lähes mahdotonta päästä fyysisten oireiden takia. Tämä on lukemattomissa tapauksissa tullut esille. Se on väärin, mutta niin vain on.

      Sen sijaan psyyken pettäminen tai peräti psykoosi tuovat suhteellisen helposti eläkkeen verrattuna eläkkeeseen johtanutta fyysistä vammaa tai sairautta. Ihmettelen toisinaan melko paljon, miksi Suomessa nuoria jää niin paljon työkyvyttömyyseläkkeelle. Olisi kiinnostavaa vertailla tätä kansainvälisesti vaikka Pohjoismaisittain tai koko EU:n tasolla.

      Tuossa hieman aiheesta yleisesti: https://www.uutistamo.fi/nuorten-tyokyvyttomyyselakkeen-syyna-yha-useammin-mielenterveysongelmat/

      Hiljattain juttelin junassa terävän nuoren naisen kanssa ja ajattelin hänen olevan opiskelija tai jossakin sen alan työssä, mistä jutteli. Eräässä vaiheessa hän kuitenkin sanoi olevansa työkyvyttömyyseläkkeellä. Meikäläinen ällistyi, mutta pidin mölyt mahassani.

      Mielenterveysongelmat ovat kaketi todellisia, mutta ne eivät välttämättä näy millään tavoin päällepäin.

      Yksi syy nuorten eläköitymiseen saattaisi olla lääketiede itse: Mielenterveyspuolella on lukemattomia dignooseja, joiden perusteella saattaa päästä eläkkeelle. Osa diagnooseista on lääketieteen sisälläkin kiistanalaisia mm. persoonallisuushäiriöt. Juttelin entisen työterveyshuollon lääkärini (työterveyshuollon erikoislääkäri) kanssa aiheesta pari vuotta sitten. Sellainenkin diagnoosi on (lääkäri esitteli), kuin "Personalitas passiva et aggressiva" eli passiivinen aggressiivisuus. Tuosta em. lääkäri totesi, että periaatteessa omia etuja erittäin tarkasti ajava ihminen saattaa saada tuollaisen diagnoosin ilman sairautta. Omien etujen ajaminen merkitsee usein ristiriitaa ympäristön kanssa. Lisäksi jos "potilas" on vähääkään eri mieltä asioista lääkärin kanssa, on diagnoosi varma. Jopa valitukset hallinto-oikeudelle riippumatta syistä ja oikeuden päätöksistä, voidaan tulkita tukevan passiivisen aggressiivisuuden diagnoosia.

      Tällainen tilanne muistuttaa hyvin lievällä tavalla entistä Neuvostoliittoa, jossa psykiatrisissa sairaaloissa oli ihmisiä: Pelkkä poliittinen toisinajattelu tulkittiin sairaudeksi.

      Kun niin paljon tulee joka tuutista nuorten mielenterveysongelmista, niin minä lähestyisin asiaa ensin analysoimalla lääketieteen oman kriteeristön, joka saattaisi tarvita hyvinkin päivitystä.

      • hullun.homma

        Eläkevakuutusyhtiön lääkäri yritti kaikin keinoin kääntää ja vääntää fyysisen sairauteni henkisen puolen syyksi. Sai aikaan niin lääkärini kun itsenikin suuresti ihmettelemään, onhan sairauteni ihan normiluokituksella oleva luuston ja nikamien rappeumatauti, ja joka on olemassa ihan fyysisessä kehossa ja röntgenlääkärin näytöillä osoitettuna. On ollut sitäpaitsi olemassa jo yli 60 vuotta :)

        Hylkypäätöksessä ei ollut sanaakaan tästä, vaan isoa lätinää oletetusta (?) masennuksesta yms, joiden perusteella työkyvyttömyyseläkettä ei edes haettu. Tuli omituinen käsitys koko perustelusta, ihan kuin en olisi sairas ollenkaan, ainoastaan vain "luulotautinen" ja siksi kolottaa ja tarvitsen vahvat särkylääkkeet...
        Hemmetti.
        Päättävä lääkäri oli psykiatri. Eläkettä ei myönnetty. En lähde tuohon manipulointiin ollenkaan jos fyysisen sairauden status ei riitä. En aio olla mikään muukaan potilas jos sellaiseen aihetta ei ole, saati miellyttämässä jonkinlaisen pikkuhitlerin oikkuja.

        Telkin päätöksissä (kuten myös Somlan) on yllättävän paljon mielenterveyden vuoksi käsiteltyjä hakemuksia. Joko ne ovat esillä enemmän tai sitten tosiasiallisesti suurin sairausryhmä nykyisin. Taitavat olla.


      • 87987

        Linkkaamassasi artikkelissa puhuttiin määräaikaisesta eläkkeestä eli kuntoutustuesta, jonka jälkeen suuri osa ihmisistä palaa työhon tai kouluun.


    • Miälenreuhaa

      Auer on taas otsikoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      177
      2547
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      12
      2354
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      56
      2120
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      108
      2053
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      70
      2024
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      35
      1999
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      63
      1354
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      125
      1185
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1097
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      55
      968
    Aihe