Meillä kummittelee?!

Uskoa vai ei

Asumme 150v. vanhassa 3-kerroksisessa talossa. Yläkerrassa meillä on useita huoneita sekä kirjasto/työhuone. Teimme remonttia ja hokasimme, että yläkerran kirjastohuoneesta löytyi seinän takaa vielä 4-kerrokseen johtavat rappuset ja niiden päässä umpeenniitattu ovi. Päätimme avata 4-kerroksen ja entisöidä rappuset. Kun olimme avanneet seinän, alkoi talossa omituinen kolina ja pauke. Tuttavamme koira ei halunnut astua kynnyksen yli huoneeseen ,se pelkäsi selvästi. Meille molemmille tuli kummallinen tunne, että seinä kannattaa sittenkin pistää umpeen ja olla avaamatta 4 -kerrosta. Kun seinä oli laitettu umpeen, äänet loppuivat ja koirakin uskaltautui taas huoneeseen.

Toinen juttu on tapahtunut nyt kun poika on alkanut puhumaan. Hänen huoneensa on yläkerrassa kirjastoa vastapäätä. Toisinaan hän tulee ja selittää, että mustahattuinen setä seisoo taas portaiden yläpäässä, tämän kirjastohuoneen ovella. Kun kysyy mitä setä tekee, hän sanoo että menee ja tulee. Eräänä iltana hän tuli huoneestaan yöasussa alas ja sanoi nauraen, että yläkerran setä on hassu koska se osaa kulkea niin että vaan jalat ja kädet näkyy....

Emme oikein tiedä miten näihin suhtautua, mutta näyttää siltä ettei poika ainakaan pelkää. Yritämme selittää asioita vanhalle talolle ominaisella paukkeella ja pojan mielikuvituksella, me nimittäin emme usko kummituksiin. Vaikka joskus ajatus hieman kylmää pyrin ajattelemaan selkeästi. Kieltämättä joskus tulee mieleen, entä jos poika puhuukin totta?

Asialliset kommentit ovat tervetulleita!

8

3132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neon

      Itse uskon jonkin verran kummituksiin, ja epäilen, ettei lapsen mielikuvitus kuitenkaan noin pitkälle riitä. Voisiko olla, että ns. "viattomimpina" pienet lapset näkevät henkimaailman asiat jotenkin paremmin? Kun kummittelupalstoja olen lukenut, juuri tuollaiset ennakkoaavistukset (ehkä 4. kerros kannattaa sittenkin sulkea jne.) kertovat, ettei kaikki ole kunnossa. Ehkäpä... ;)

      • uskoa vai ei

        Niin, se kerros ainakin on suljettu nyt. Muistan myös tällaisen hullun jutun, miten ihmettelin kun kärpäset lisääntyivät meillä. Varsinkaan kun siellä ei ole suoraan avattavia ikkunoita, ja varsinkin koska silloin oli jo lähes talvi. Kärpäset hävisivät kun seinä pistettiin umpeen. Tosin tälle löytyy varmaan luonnollinen selitys.

        Mietin tuossa itsekin niitä lapsen juttuja. Emme ole kertoneet/ lukeneet kummitusjuttuja hänelle, mutta onhan noissa videoissa ja lastenkirjoissakin ( esim muumit ) samantapaisia tapahtumia.


      • !!!!!!!!!!

        Ehkä tämän kolinan ja paukkeen aiheuttivat esim linnut joilla oli pesä siellä tai hiiret.
        Koira ei ollut vielä tottunut näihin portaisiin. Eläimet ovat muutenkin herkkiä muutoksille. Ja lapsen puheita ei kannata uskoa. Se oli taatusti nähnyt unta


    • Aika hyvä tuo et setä on hassu koska se osaa kulkea niin että vaan jalat ja kädet näkyy. Meikäläinen ainakin uskoo kummituksiin.

      • Mörkö666

        Juu mun lapsuuden kodissa kummittelee ja mä uskon kummituksiin joitenkin mielestä liikaaki. Ullakko siellä on joku! Yöllä kuului yläkerran portaista juoksua ja joskus huoneesta missä silloin nukuin. Nykyään pikkuveljeni huone on minun entisessä huoneessa ja se ei uskalla nukkua yläkerrassa yksin, kun pelkää. Kerran näin yöllä valkoisen käden huoneeni oven suussa ja mun siskoki näki sen.


    • huh

      No jos ei ne haamut ole vaarallisia, niin ei kai se mitään haittaa. Jos poika ei pelkää, niin ei kai siinä mitään. Mutta sitten, kun poikasi on jo päälle kymmenvuotias ja jo hän näkee vielä sen haamun, niin se voisi jo olla huolestuttavaa, ja asiaan pitäisi puuttua.

    • Särmä

      Tjaa, löysin kiehtovan kertomuksenne vasta nyt. Pitäisi uutterammin käydä myös tällä palstalla, mutta uuden jaottelun vuoksi selailu on vähän jäänyt...

      Löysitte siis kolmikerroksisen talonne neljänteen kerrokseen johtavat portaat? Ja mies, josta näkyy vain kädet ja jalat hauskuuttaa poikaanne musta hattu päässä?

      Kieltämättähän tämä omituisen puolelle menee.

      • Luen tässä ikivanhoja viestejä ihan huvikseni ja itse löysin tämän VASTA nyt. Onnittelut olit ennen minua.

        "Löysitte siis kolmikerroksisen talonne neljänteen kerrokseen johtavat portaat? Ja mies, josta näkyy vain kädet ja jalat hauskuuttaa poikaanne musta hattu päässä?"
        -Hyvin sanottu! Saat tuon kuullostamaan huolestuttavalta. Poika on sekaisin? Eihän sitä tiiä vaikka oliskin totta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      66
      5655
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      3011
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      277
      2646
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2469
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      23
      2359
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      261
      1780
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      60
      1378
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1243
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1185
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1166
    Aihe