Uusi tiedustelulaki

DV8_HellRaiser

"Jo keväällä oli tiedossa, että Juha Sipilän (kesk) hallitus haluaisi tehdä tiedustelulain edellyttämät muutokset perustuslakiin nopeutetusti jo tällä vaalikaudella."

Vihervasemmisto vastusti ja vastustaa tätä asiaa. Turussa laki ei olisi auttanut mutta ehkä tulevaisuuden iskuja.

9

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laki5678

      Terrorismista on saatu nyt hyvä keppihevonen monelle poliitikolle.

      Useat "viisaat" vaativat nopeaa Suomalaisten yksityisyyden suojan ja kirjesalaisuuden eli perustuslain rikkomista.

      Kannattaa erottaa toisistaan kaksi nyt yhteen niputettua asiaa. Toinen on perustuslain muuttamisen tarpeet ja toinen on (verkko)tiedustelu, eli tiedustelulain muutos. Lakihan tai tarkastiottaen tiedustelua koskevat lait ovat toki jo olemassa. Tiedustelulain muutos koskemaan tietoverkkoja ei vaadi ehdottomasti perustuslain 10 pykälän muuttamista -paitsi jos halutaan kohdentaa tiedustelu Suomen kansalaisiin.

      Siis ulkovaltojen henkilöiden ja vaikkapa pahojen ihmisten verkko-, puhelin, sijainti yms. liikenteen tiedustelu ei vaadi perustuslain muutosta jos kohteena on ei Suomen kansalainen tai ei luonnollinen henkilö.

      Joko asiasta kirjoitetut uutiset eivät tarkenna asiaa riitävästi tai keppihevosella ratsastavat poliitikot eivät sitä tee.

      Jos nyt ei olla tarkkana saadaan kohta Suomalaisia koskeva massavalvonta.
      Sen jälkeen ei ehkä ole hyvä olla ns. kriittinen ainakaan julkisesti....

      • Olen samaa mieltä, olisi ollut jo nykylainsäädännöllä selvitettävissä yhtä hyvin, kuin ajetulla uudella tiedustelulailla samat asiat. On siis turha repiä perustulaki ja altistaa kansalaiset massiivisen tarkkailun alaiseksi.


      • Twiitti kirjoitti:

        Olen samaa mieltä, olisi ollut jo nykylainsäädännöllä selvitettävissä yhtä hyvin, kuin ajetulla uudella tiedustelulailla samat asiat. On siis turha repiä perustulaki ja altistaa kansalaiset massiivisen tarkkailun alaiseksi.

        Tälläistä tapahtumaahan ei pysty estämään, ei vaikka olisi tuplamäärä poliiseja tai mitä lakeja. Tietysti viranomaiset haluavat laajoja valtuuksia lain muodossa jottei tule virkavirhettä. Kysymys on valvonnasta, miten se järjestetään.

        Kävihän siinä niinkin että Lex Nokia ajettiin suurella kiireellä ja kohulla, mutta onkohan sitä käytetty kertaakaan?


      • Tärkeysjärjestys

        Tärkeämpää olisi selvittää:

        1. ketkä vastustavat rajavalvonnan palauttamista rajoille?

        2. ketkä vastustavat että Suomeen tulijoiden on esitettävä tarvittavat matkustusdokumentit mm. passit tai viisumit?

        3. ketkä vastustavat että Asylum-tulijat pitää toimittaa heti rajalta valvottuihin vastaanottokeskuksiin, jossa he ovat turvapaikkapäätöskäsittelyn ajan valvottuina.

        4. ketkä vastustavat että kielteisen turvapaikan hakijat pidetään edelleen valvotuissa olosuhteissa palautukseen asti?

        5. ketkä vastustavat että turvallisista Dublinmaista tulevat turvapaikanhakijat käännytetään heti tähän läpikulkumaahan siis pääosin Ruotsiin, EU-päätös sanoo että Dublinmaista tulevia ei tarvitse ottaa vastaan, vaan päätös tehdään ensimmäisessä saapumismaassa. Kun Suomi ei ota vastaan Ruotsista tulevia, Ruotsi ei ota vastaan Tanskasta tulevia jne. niin turvapaikkahakemus käsitellään ensimmäisessä EU-maassa jonne he saapuvat tai Venäjällä.

        Tämä oltaisiin voitu tehdä kaikille 2015 tulleelle 32.150 turvapaikanhakijalle samoin viime vuonna ja tänä vuonna saapuneille. Terrori-iskupuukottajakin olisi jäänyt saapumatta Suomeen jos Orpo, Risikko ja Sipilä noudattaisivat EU-päätöksiä. Tämä ei ole maan sulkemista kuten presidentti Sauli Niinistö sanoo, vaan kansallisvaltion järkevää rajanvalvomta-, pakolais-, sisä- ja turvallisuuspolitiikkaa. Hallitus vaihtoon jos eivät osaa hallinnoida Suomea.

        Tiedusteluoikeuksien lisäys, massavalvonta ja perustuslakiheikennykset ovat turhia kun edelliset toimet on toteutettu.


    • Punapää.pastori

      Maastakarkotettujen piilottajat tulee tulilinjalle.
      Kirkko ja punavihreät. Kai heitäkin laki koskee.

      • Ensisijaisesti pitäisi tosiaan saada kaikki noudattamaan lakeja, jopa itsensä ylentänyt kirkkokin.


    • Yksityisyys

      "Näissä (vakoilu)ohjelmissa ei ollut koskaan kyse terrorismista: Kyse on taloudellisesta vakoilusta, sosiaalisesta kontrolloinnista ja diplomaattisesta manipuloinnista. Kyse on vallasta.
      –Edward Snowden"

    • xyzxyxzx

      Tämähän pelaa suoraan terroristien käsiin, jos jokaisesta iskusta luovumme joistakin vapauksistamme, jotta voisimme tuntea itsemme turvalliseksi. Lopuksi meillä on vastaava totalitaarinen yhteiskunta kuin sharia. Jos rajoitamme vapauksiamme turvallisuuden vuoksi, menetämme ne molemmat!

    • molopäät

      Yksityisyyden suojaa ei saa millään lailla rikkoa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4583
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      3155
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2853
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      59
      2779
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      6
      2370
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2165
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      15
      1589
    8. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      17
      1564
    9. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1504
    10. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1488
    Aihe