Ei jäänyt oikein, muuta mieleen, kuin rahastuksen maku ja lisääntynyt roskien määrä luonnossa. Mielestäni kiva saari ei kaipaa kaupallista toimintaa vai aikooko Åbo akatemia alas ajaa merentutkimus toiminnan vai hyvä velikö vuokrannut ja käynnistänyt liiketoiminnan saarella.
Tällä hankkeella on ollut työllistävä ja toisaalta työttömyyttä kylvävä vaikutus, josta toisesta luonnollisesti ei ole juuri informoitu.
Toivon saarella huseeraavien kantavansa myös vastuuta roskista joita "turistit" kylvävät sinne sun tänne retkeillessään herkässä luonnossa....
Seilin uusi toiminta
7
483
Vastaukset
- Mökkiläinenveneilijä
Ihan hyvä paikka, kävin siellä syömässä ja ruoka oli hyvää ja kohtuuhintaista, eikä heidän oma oluensakaan huonoa ollut. Myöskin oli kiva käydä tutustumassa seilin historiaan laitoksen sisällä.
- Seilissä
Sama mieltä, hieno käynti, ens kesänä uusiks, valittajiahan suomessa piisaa..
- Huonosti-markkinoitu
Nihkeästi löytyy tietoa Seilistä, siksi kyselen: Millainen laituri? Syvyys? Poijut, ankkuri vai mikä kiinnitys? Paljonko paikkoja?
- uytre
Tämmöinen laituri ja poijukiinnitys.
http://visitseili.fi/wp-content/uploads/2017/03/Seili_asema_pdf.pdf - Huonosti-markkinoitu
Kiitos!
- asdgå
Seili ollut meillä kohteena kauan ja aina ollaan oltu ankkurissa. Loistohomma, että saareen saatu toimintaa. Edelleen mieluummin pysyn ankkurissa, mutta kiva, että ruokaa saa kesällä ja pääsee tutustumaan rakennuksiin. En ole huomannut sen enempää roskia kuin ennen, enkä nyt ymmärrä näitä "työttömyysvaikutuksia". Jos rahastus ottaa pattiin, niin ainahan voi kiinnittyä kirkon laituriin ilmaiseksi ja syödä omia eväitään. On se kauhia, että on vaihtoehtoja.
- azertyqwerty
"Ei jäänyt oikein, muuta mieleen, kuin rahastuksen maku ja lisääntynyt roskien määrä luonnossa. Mielestäni kiva saari ei kaipaa kaupallista toimintaa vai aikooko Åbo akatemia alas ajaa merentutkimus toiminnan vai hyvä velikö vuokrannut ja käynnistänyt liiketoiminnan saarella.
Tällä hankkeella on ollut työllistävä ja toisaalta työttömyyttä kylvävä vaikutus, josta toisesta luonnollisesti ei ole juuri informoitu.
Toivon saarella huseeraavien kantavansa myös vastuuta roskista joita "turistit" kylvävät sinne sun tänne retkeillessään herkässä luonnossa...."
Ennen kun tänne kirjoittaa, tulisi hieman miettiä sanomansa muotoakin. Aloittajan viestissä pilkku sanojen "oikein" ja "muuta" välissä on virhe. Lause "Mielestäni kiva saari ei kaipaa kaupallista toimintaa" on itsenäinen ajatus, joka tulisi päättää pisteeseen. Merentutkimustoiminta kirjoitetaan yhteen l. on yhdyssana. Lauseen loppuosa, joka koskee hyvää veljeä, on taas erillinen kysymys, joka tulisi päättää kysymysmerkkiin.
Toisessa kappaleessa on viittaus "josta toisesta". Tuosta ei voi varmuudella tietää, kumpaan seikkaan viitataan.
Kolmannessa kappaleessa on verbi "kantaa" taivuteltu jonkinlaiseen kaksoiskäänteeseen. Sanoisin mieluummin "kantavan".
Itse asiaan jotain sanoakseni: Kylläpä sinne Seiliin on sattunut pirullisia "turisteja", kun ne ihan kylvävät sinne roskiaan. Minkähän takia sellainen turismi on kohdannut vain Seiliä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4863336Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1532375- 1352192
Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel371685Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71655Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2131436Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1791430Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien161289- 91202
- 571136