Ei jäänyt oikein, muuta mieleen, kuin rahastuksen maku ja lisääntynyt roskien määrä luonnossa. Mielestäni kiva saari ei kaipaa kaupallista toimintaa vai aikooko Åbo akatemia alas ajaa merentutkimus toiminnan vai hyvä velikö vuokrannut ja käynnistänyt liiketoiminnan saarella.
Tällä hankkeella on ollut työllistävä ja toisaalta työttömyyttä kylvävä vaikutus, josta toisesta luonnollisesti ei ole juuri informoitu.
Toivon saarella huseeraavien kantavansa myös vastuuta roskista joita "turistit" kylvävät sinne sun tänne retkeillessään herkässä luonnossa....
Seilin uusi toiminta
7
532
Vastaukset
- Mökkiläinenveneilijä
Ihan hyvä paikka, kävin siellä syömässä ja ruoka oli hyvää ja kohtuuhintaista, eikä heidän oma oluensakaan huonoa ollut. Myöskin oli kiva käydä tutustumassa seilin historiaan laitoksen sisällä.
- Seilissä
Sama mieltä, hieno käynti, ens kesänä uusiks, valittajiahan suomessa piisaa..
- Huonosti-markkinoitu
Nihkeästi löytyy tietoa Seilistä, siksi kyselen: Millainen laituri? Syvyys? Poijut, ankkuri vai mikä kiinnitys? Paljonko paikkoja?
- uytre
Tämmöinen laituri ja poijukiinnitys.
http://visitseili.fi/wp-content/uploads/2017/03/Seili_asema_pdf.pdf - Huonosti-markkinoitu
Kiitos!
- asdgå
Seili ollut meillä kohteena kauan ja aina ollaan oltu ankkurissa. Loistohomma, että saareen saatu toimintaa. Edelleen mieluummin pysyn ankkurissa, mutta kiva, että ruokaa saa kesällä ja pääsee tutustumaan rakennuksiin. En ole huomannut sen enempää roskia kuin ennen, enkä nyt ymmärrä näitä "työttömyysvaikutuksia". Jos rahastus ottaa pattiin, niin ainahan voi kiinnittyä kirkon laituriin ilmaiseksi ja syödä omia eväitään. On se kauhia, että on vaihtoehtoja.
- azertyqwerty
"Ei jäänyt oikein, muuta mieleen, kuin rahastuksen maku ja lisääntynyt roskien määrä luonnossa. Mielestäni kiva saari ei kaipaa kaupallista toimintaa vai aikooko Åbo akatemia alas ajaa merentutkimus toiminnan vai hyvä velikö vuokrannut ja käynnistänyt liiketoiminnan saarella.
Tällä hankkeella on ollut työllistävä ja toisaalta työttömyyttä kylvävä vaikutus, josta toisesta luonnollisesti ei ole juuri informoitu.
Toivon saarella huseeraavien kantavansa myös vastuuta roskista joita "turistit" kylvävät sinne sun tänne retkeillessään herkässä luonnossa...."
Ennen kun tänne kirjoittaa, tulisi hieman miettiä sanomansa muotoakin. Aloittajan viestissä pilkku sanojen "oikein" ja "muuta" välissä on virhe. Lause "Mielestäni kiva saari ei kaipaa kaupallista toimintaa" on itsenäinen ajatus, joka tulisi päättää pisteeseen. Merentutkimustoiminta kirjoitetaan yhteen l. on yhdyssana. Lauseen loppuosa, joka koskee hyvää veljeä, on taas erillinen kysymys, joka tulisi päättää kysymysmerkkiin.
Toisessa kappaleessa on viittaus "josta toisesta". Tuosta ei voi varmuudella tietää, kumpaan seikkaan viitataan.
Kolmannessa kappaleessa on verbi "kantaa" taivuteltu jonkinlaiseen kaksoiskäänteeseen. Sanoisin mieluummin "kantavan".
Itse asiaan jotain sanoakseni: Kylläpä sinne Seiliin on sattunut pirullisia "turisteja", kun ne ihan kylvävät sinne roskiaan. Minkähän takia sellainen turismi on kohdannut vain Seiliä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad831332- 50959
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että368791- 142749
- 55689
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän121684- 51648
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38625- 76612
- 56594