Että tämmöisiä metsämiehiä. Luuli toista metsästäjää karhuksi. Ois ehkä aihetta käydä specsaversilla....
http://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Mies-ampui-toista-takapuoleen-ei-ollutkaan-karhu/1031475?pwbi=1e77dd9123d8d8dbc8d5b21e9330af31
http://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Mies-ampui-toista-takapuoleen-ei-ollutkaan-karhu/1031475?pwbi=1e77dd9123d8d8dbc8d5b21e9330af31
Vastaukset 298
Vanhimmat
HAHAAAA!!! Sai karhuntappaja maistaa omaa lääkettään! :D
JÖSSES
Kyllä
Aika paha🤭
Hyvä niin
On kyllä
Niin pitää
Tosiaan todella paha🤭
Sus, sinatkoon.
Karhua ei kuitenkaan saa eikä pidä ampua perseeseen!
Kyseiseltä ampujalle on syytä tehdä verikoe ja ottaa myös aseet ja luvat pois. Jos mies on nähnyt perseen ja luuli sitä karhuksi, niin jokainen metsästäjä, jolla on riittävästi älyä metsästykseen, ymmärtää ettei karhua ammuta perseeseen!
Jos sillä oli hirvittävän karvainen takapää, niin tämmöinen pieni virhearvio on päässyt käymään..
"Nahkapyssyllä" ampui miehistä pyllyyn...;o
Mites se nyt noin
Todellakin näin on🤭
On kipeää tehny varmaan
Voi olla
Karvaista touhua
Karhua ei saa ampua pyllyyn eikä tietysti ihmistäkään. Hutilaukauksia näyttää tapahtuvan säännöllisin väliajoin metsästäjien keskuudessa. Milloin löytyy haavoitettu susi puun alta ja milloin metsämies ampuu toista metsästäjää luullen metsoksi tai muuksi riistaksi. Pyssyt lukkojen taakse, jos ei niitä osata käyttää ja malttia niillekin jotka luulevat osaavansa.
Humalassa tapahtuu ja kiima päällä niin vähemmästäkin laukeaa ennen kuin ehtii katsoa karvapesää.
Metsästäjä on aina metsästäjä saalistaan riippumatta
Uskomatonta mutta totta..onkohan oltu ihan kontallaan..kun takalistoon on ammuttu..siinä sitä saa maistaa että miltä se mesikämmenestä tuntuu kun luodit tunkee nahkan läpi..toivotaan jotta ei sukukalleudet menny..karhu ei kaatunu..meni luoti väärään takalistoon...eipä pitäs pyssyjä näille kaatajille antaa..hyvä ettei päähän osunut..mutta säästyi karhun henki...tuli ampujasta renki...ettei vaan olis hom..hom..siel metsäl ku tähtäävät takapuolta..aika raakaa touhua..meniköhän karhun kaatajilta yöunet...pupu pöksyyn...toivotaan seuraavalle reissulle parempaa onnea..karvaisia kontioita...isoja sellasia jotta sattuu seuraava luoti oikeaan otukseen...
Hyvähän se tiällä netissä huudella ku tiiä ees tapahtuneesta mitään
Nii justiisa! Yksityisasioita tämmöset perseeseen ampumiset.
Osuikohan "napakymppiin" eli anukseen?
Pohjois-Karjalassa ammuttu maanantai-iltaan mennessä jo 55 karhua,yllättävän paljon niitä hiipii ympärillämme.
Onkohan varmasti ollut karhuja.. ettei vain olisi pyllisteleviä metsästäjiä suurin osa!
Uskaltaako enää valtimolla pyllistää? Leviääkö nämä teot myös nurmekseen?
No onhan ammuttu emäntä koppelonakin joskus ei uutta vahinkoja sattuu tekevälle
Nii eikös se yks ukka piästään pimahtanu sen takia
En lähtisi tällä hetkellä ja tämän kriisin aikana Nurmeksessa pyllistee, voi saada luodin ahteriin!
Myös pakettiautot on vaarassa
Myös traktorit ja kaikki liikkuva, mitä nämä asesankarit luulevat karhuiksi! Ne ampuu näemmä ihan mitä sattuu.
Miksi he tekevät niin, onko niillä huono näkö? Onko niin liipasinherkkiä, et tulitetaan kaikkea liikkuvaa?
Kuka tämä valtimon perseeseen ampuja oli, nimeä vaan esille, se selvii kuitenkin pian. Miten tämmösellä voi edes olla aseita? No se on varma, että ei ole enää eikä jatkossakaan.
Kannattaa ottaa asioista selvää ennen ku rupee viisastelemaa😂😂
Mitä tarkoitat? Ihan poliisin ilmoituksia lueskelen? Mistä voi ihminen ottaa selvää jos ei tunne?
Tapahtuiko tämä karhunpäässä? Päässä, alapäässä?
Eikös valtimolla ole paikka/kylä nimeltä kahunpää? Karhun ala-pää?
Kyllä siellä semmoinen on, hajanainen alue, jossa aikoinaan oli jopa 2 kauppaa urheilukenttä. Enää ei muuta, kun autioituvia taloja.
Englantilainen oli hirvenmetsästysaikaan suomessa lomailemassa.
Palattuaan takaisin kotimaahan, hän kertoi suomesta :
- On se suomi järjestäytynyt maa, siellä on kaikilla juopoilla punaiset lakit päässään.
Pohjois-Karjalassa ammuttu jo 66 karhua ja posautettu perseeseen yhtä miestä.
Mistäs tietää, että ne on karhuja eikä perseitä. Mikä ero näillä on?
Perseissä ei ole pitkiä kynsiä, eikä raateluhampaita.
Voi muuten olla, oletkos kaikki perseet tutkinut?
Siinäpä se arvoitus
Olisko kyseessä kuitenkin kolmiodraama?
Ehkä neliödraama
Ehkä valtimolaiset on ylipäätään karhun persereiän näköisiä? Ei sillä, etteikö nurmelaiset olisi myös. Mitenkään ei voi erottaa joten ammutaan tuurilla ja osuman jälkeen tarkistetaan osuiko karhun vai ihmisen perseeseen!
Käveleviä persreikiä?
No siltä se vähän vaikutaa..
https://www.youtube.com/watch?v=bC4xnp4AHqA
x<<x<x
Tarkennettua tietoa. Ampuja XXX XXXX latasi menemään 30-06 kiväärillään suoraan anukseen.
Uhri selviää, mikä on ihme.
Kun saa 30-06 lyjyä persukseen, tahi mihin tahansa, on ihme, että selviää hengissä.
Posliinin mukaan kyseessä oli 14,6 g hammerhead luoti. Uhrin perse ei ole ikinä entisensä.
Mitenköhän kakkiminen onnistuu?
Aika uskomatonta.Ei tuonne marja metsään uskalla enää mennä.
Väliaikainen avanne???;)
Ai siis karhun peppu?
Kyllä
siis eikö ne erota karhua sinenestäjästä.
Ni no... ööh ei ne erota.
Onko tietoo, miten osu? Jos kuula meni anukseen, ei kyllä olisi hengissä selvinny. Ehkä meni harmittomasti kannikasta läpi?
Mahtaa tämä Valtimon metsämies olla jo melkoinen kuuluisuus. Jukolassa ja supistaan.
Jos ei ihan anukseen osunut, lienee uhrilla nyt kätevästi kaksi persereikää!
Saako toisesta tulemaan pissan?
Ei saa, mutta paskaaminen onnistuu tuplasti nopeammin. Myös pieruja voi soittaa kuin nokkahuilua, ääni muuttuu kivasti kun painaa vuorotellen toisen reiän umpeen kaasun purkautuessa.
Jos on ihan sivusta osunut persiiseen, niin uusia persereikiä voi olla jopa 4 1 =5
Sehän on jo sitten poikkihuilu!
Tai kantele...
Niimpä🤭
Piano
Oli tarkoitus tulla lomailemaan sinne, mutta emme halua lisää "reikiä" perseeseen. Menemme muualle ja viemme rahamme mukanamme.
Nurmeksessa saa luotia persereikään, poltellaan kannadista, homoillaan, syödään bezolääkkeitä, ryypätään ja ruokitaan pusikossa lymyävää jukkaa.
Tästä nurmes tunnetaan!
Moni haluaaisi! Ihanaa.. luotia perseeseen!!!! Ihanaaaa
Valtimolla ja Nurmeksessa ei haluta tästä puhua.
kyllä moni haluaa tupareiän
Mä en halua. Ei uskalla nykyään enää mennä edes sienstämään!
Eikös aika moni kellukkamaha käy myös metsällä,jos siihen reikä lipsahtaa,niin tuleeko siitä sitten säkkipilli.
Voi tulla, mutta.... anteeksi, alko kakattaa, meen vessaan.
Mahtaako nyt hirvikoe taulut vaihtua hirven kuvasta perseen kuvaksi niin on helpompi tähdätä ruskeaan reikään ?
Suotana, nyt meni päiväkahvit rinnuksille :D
Ampujan nimi tuli esille eilen Teboilin kahviparlamentissa. Onko rikos, jos ampujan nimi laitetaan julki? Julkihan se kuitenkin tulee ja kai aika moni sen jo tietää?
Mitä vitun väliä,kukaan tahallaan ammu.
No kyl lehmät tykkää sanoo ammuu :)
On kyllä epäilys, että ampuja on joko a: sokea b: homo
Onko totta, että Jukkaa ammuttin. Ammuuuuuu
Ei Jukka ole saanut osumaa.
Ruokajakelu toivottavaa.
On epäilys, että nahkaluula juuri halusi sisään anukseen. Tätä toki ei Ylä-Karjala lehti kerro.
Älkää nyt tästä tehkö homojuttua :D
Ainoa harmi että mies ei kuollut.
Ei, mutta on sillä nyt sentään useampi anusreikä!
Kuka oli ampuja?
Savossa Keiteleellä karhujahti päättyi sunnuntai iltana surullisesti,kun luoti karhun lävistettyään tappoi vielä lähellä olleen koiran.
Osukohan sekä karhua että koiraa perseeseen?
Kyllä, ja vielä koiran takana oleen ajomiehenkin perseeseen. Ampuja palkittiin, harva osuu yhdellä laakilla 3 eri persereikään!
Millä se oikeen ampui, oliko sillä Barret?
Nurmekselainen pieru- ja persehuumori näköjään elää kukoistustaan. Pojilla anukset punoittaa hekumasta??
Ei se ole huumoria jos perseeseen ammutaan. Vai onko sinusta? Hluatko että metsästäjät ampuu sinulleekin uuden reiän takaosastoon?
Kyllä se on hauskaa ja huumoria kun nämä eläinten murhaajat ammuskelee toisiaan perseeseen! :D
Näin on. Lisää vaan!
Kuusikymppistä miestä epäillään kahden 6-7-vuotiaan lapsen hyväksikäytöstä - päästettiin pois tutkintavankeudesta
Keskiviikko 13.12.2017 klo 07.25
Epäillyt rikokset ovat tapahtuneet Pohjois-Karjalassa vuosien 2011-2014 välillä.
Itä-Suomen poliisi tiedottaa saaneensa valmiiksi esitutkinnan, joka koskee törkeää lapsen seksuaalista hyväksikäyttöä ja lapsen seksuaalista hyväksikäyttöä.
Tapausten asianomistajina on ollut kaksi eri henkilöä, jotka ovat olleet 6-7-vuotiaita epäiltyjen rikosten tekohetkellä. Esitutkinta käynnistyi, kun poliisi sai tutkintapyynnön toiseen asianomistajaan kohdistuneesta rikosepäilystä lastensuojeluviranomaisen kautta.
Molemmissa tapauksissa on sama rikoksesta epäilty henkilö, joka on 66-vuotias Pohjois-Karjalassa asuva mies. Mies kuuluu asianomistajien lähipiiriin. Mies on ollut vangittuna esitutkinnan ajan, mutta hän vapautui hiljattain.
Poliisi ei kerro tarkempia yksityiskohtia epäiltyyn tai asianomistajiin liittyen asianomistajien henkilöllisyyksien suojelemiseksi. Molemmat tapaukset etenevät syyteharkintaan Itä-Suomen syyttäjänvirastoon.
Ilmankos näillä seuduilla ihmisten naamat on kuin perseeseen ammutulla karhulla.
Nurmeksassakin saa usein ihanasti mies mieheltä peppuun.
Jaa luodin vai mitä tarkoitat?
Ei, saan nahkalerssin.
Pyllyyn osuin hepillä. Mies miehelle. Ihanan homoa!
Ketään ei harmita jos nämä eläinten murhaajat saa luotia peppuun.
Nurmeksen uusi matkailuvaltti, ampuminen uusia persereikiä miehille. Puolasta tulossa iso joukko turisteja tätä tekemään!
9,3-millimetrin kiväärin puolivaippaluoti lävisti uhrin molemmat pakarat. Vammansa vuoksi mies vietti kolme viikkoa sairaalassa ja päätyi sen jälkeen kahden kuukauden sairaslomalle.
Pakaroihin ammuttu ei vaatinut 44-vuotiaalle rangaistusta tai korvauksia, mutta syyttäjä vaati.
Kihlakunnansyyttäjä esitti valtimolaiselle syytteet metsästysrikoksesta sekä törkeästä vammantuottamuksesta.
Kyllä kun luki tuon koko tuomion,niin ollut huolimattomuutta missä kukin on.Se on oltava tarkka sijainti tieto jokaisesta ukosta ja akasta.Helvetin huono tuuri,ei voi muuta sanoa.
Miten niin, nyt kaveri on 5 persreikää :D
Oikein kunnolla kun täräyttää niin hyvää tekee
Saako nurmekseen tulla metsästysturitiksi, ampumaan uusia persereikiä? Tämä olisi turistimagneetti!
Tyypillinen metsästäjä
Hienoa, että metsästäjät jättävät eläimet rauhaan ja ampuvat toisileen uusia persreikiä! 😂😂
Niinpä, tosin ne metsästäjät sitten haisee entistäkin enemmän, kun niillä on 5 persereikää :D
Tuleeko sitten 5 kertaa enemmä pieruja? Ai kamalaa....
Tietenkin tulee enemmän pieruja, kun ulostuloja on viisi ja suoli saa oikeen kunnolla puhua!
Jos sarja tuplana
Joko persestyskausi on alkanut, uusia anuksia ammuttu?
Kasvakaa aikuisiksi.
Eiku meist tulee persestäjiä :D
Mä vain tahdon pitää hauskaa! Mä en ikinä halua kasvaa aikuiseksi, enkä sitä halua, mä vaan kuljen pilke silmäkulmassa ja pidän kaikkia pilkkanaan,koska pystyn siihen.Ei koskaan kasveta aikuisiksaikuisiks,sillä elämä on näin hauskempaa.Kuka oli nimeltään se perseeseen ammuttu tapaus?
Osuman saanut on kuulemma liittynyt sirkukseen, esiinty huilutaiteilijana, joskin instrumentti on 5 reikänen perse! :D
Siinä on perse laitettu sitten tuottamaan...
Hahaa, metsästäjä sai luotia perseeseen! Ihan oikein moisille murhamiehille!
Homoille olisi iso etu, jos takaosastossa monta sisäänkäyntiä! 🤣🤪👌😈🤪💩😵😂😝🤩🤑
Minä olen Valtimolla ampunut naista perseeseen, omalla kahdeksan piste vitos tuumaisella, ja palaute on ollut äänekäs.
Sullahan on microase!
Kohta se alkaa taas räiskiminen, takapuolet vaarassa saada osumia!
Toivottavasti näiltä perseeseenampujilta on viety aseet ja luvat. Ihan vain siksi, että uskaltaa ulos mennä.
No ei uskalla, nurmeksen poliisi taisi olla se ampuja.
Onko näin? :O
Huomenna se alkaa taas. Perseeseen ampuminen. Pysykää sisätiloissa, jollette halua useampia persereikiä!
Hyvärilästä raportoitu ensimmäinen osuma pyllyyn!!!
Ei nyt liene eka laaki pyllyyn, kun kyse hyvärilästä......
Nurmeksen Posliinit raportoi jo useista osumista, peppuun.
Huhujen mukaan taas joku metsästäjä saanut lyijyä persuksiinsa!
Huhu pitää paikkansa!
Onko tämä persesolisti kyennyt palaamaan työelämään, vai soittaako panhuilua takamuksestaan?
Nyt en kerro, en, nyt mä vaikenen, mutta soitan sulle illalla
Okei kiitos. Kydäänkö yhdessä tokmannilla ja jukolassa?
Ei käydä! Tai.. voidaan käydä. Tule illalla?
Pian se alkaa taas, lukitkaa ovet ja pysykäää sisällä!
Näin, tai kuka haluaa lisää takareikiä?
Valtimolainen pappi käytti seurakunnan rahoja rietasteluun
Suomalaisessa pikkukaupungissa valtimolla kuohuu. Valtimon Ev.lut kirkon pappina toiminutta miestä vastaan nostettiin syytteet torstaina. Syytteen mukaan pappi olisi käyttänyt noin 125 000 euroa seurakuntalaisten rahoja omiin menoihinsa,vaikka niillä olisi pitänny auttaa vähäosaisia ihmisiä valtimon alueella.Kavallus olisi tapahtunut vuosina 2013-2019 välisenä aikana
Tutkinnassa selvisi, että pappi oli avannut omin nokkinensa seurakunnalle ”virkistystilin”. Hän oli ohjannut tilille hyväuskoisten seurakuntalaisten keräyksiin antamia rahoja. Varoilla toki virkistyttiin, mutta ei ihan kirkon aatteiden mukaisesti.
Pappi oli treffaillut lukuisia naisia, jotka hän oli tavannut netissä. Rahaa oli palanut yhteisiin ravintolaillallisiin ja lomareissuihin. Pappi oli myös siirtänyt rahaa useammankin naisentilille merkittäviä summia. Lisäksi hän oli ostanut hintavan auton itselleen
Valtimolainen pappi toimii yhä virassaan epäilyistä huolimatta.
Asiasta tiedotti ensimmäisenä karjalainen
Elämä on kallista.
Eikö passissa tule apua kaikkea mikä liikkuu ja ei puhu Suomea?:D
Kyllä, ja varmuudeksi myöskin liikkumattomia kohteita!
T Kokenut metsästäjä
ja kännissä ajettu porolla liikennejakajaan.
Metsästystä EI tule harrastaa alle 2 promillen humalatilassa.
T Erittäin kokenut metsästäjä
Hauskin juttu
Hauskin juttu
Kyllä Valtimo on täällä huomioitu, useasti! )
Valtimo maailmankartalle!
Mitä tämä nokkahuilu tekee nykyisin?
Ei pysty, on toi kyllä niin hupaisa tapahtuma! 😂
Maailman ainut ihmispoikkihuilu esiintyy viikonloppuna pompalla!
Niinkö?
Hei kaikki
Soitan nykyään huilua. Kiitos ampujalle, ilman 5 reikää en olisi koskaan tähän pystynyt!
Tämäpähieno uutinen. Mikä noin muuten fiilis?
Ampuja jo tiedetään aseet otittiin pois, ja varsati aivan syystä.
Hän ei enää ikinä metsästä, mikä on ok. Ettei tule lisää persereikiä.
Nyt kuulemma oravia jäänyt salaisiin karhurautoihin!
Oravia?
Kyllä, oravia.
Joko tullut uusia osumia?
On tullut, alkaa olla jo huiluorkesteri kasassa!
Kateelliset pummit taas täällä sontivat suunsa kautta.
Metsästäjät sen sijaan sontivat 5 aukon kautta, kun takalistoon on ammuttu lisäreikiä :D
On taas haulisuihkut lenneleet!
Uskomatonta, että pitää homous ja metsästys yhdistetään. En voi käsittää, mennään metsälle anius mielessä. Olikohan vahinkolaukaus? Veikkaan että vahinko. Ois outoa jos tahallaan ois tähdätty. Oliks tää jo käräjillä. Veikkaan, että tämä on vaan niitä valtimolaisten metkuja.
Ymmärrät varmaan, että ei eläinten tappaminen ole tervettä. Siis metsästys.
Nykyään niin surkeita, että aina tulee haavakoita.
Onko sitten kivaa, kun jänisparka tuskissaan pomppii pari haulia perseessä, kauheissa tuskissa. Metsämies senkun laittaa nuotion ja mässyttää sitä hookoon sinistä ja kossua.
"jos metsään mennä haluat nyt, niin takuulla yllätyt" laulu saa valtimolla aivan uuden merkityksen... 🤣😁
Voi,voi..tästäkin vanhasta,valitettavasta metsästysonnettomuudesta pitää vieläkin yrittää repiä uutta jutun juurta näköjään..ketä kiinnostaa?
Kuolemantapauksiakin on sen jälkeen sattunut ympäri maata metsällä..
Luulikin karhua metsästäjäksi joten äkkiä tulta.
Pääasia, että tulitetaan kaikkea liikkuvaa!
Reijät tuulettuu
Ilmastointi toimii
Onko jo tullut osumia?
On toki, mutta ei karhuihin.
Soitan nykyään huilua pyssyt vei poliisi.
Tule penan pupiin karaokeen!
Kädet ylös! Olette pidätetty,
Kaikkea mitä tästä lähtien sanotte
Voidaan käyttää todisteena teitä vastaan!
Kuka roistojen kauhu on,
G-mies rohkee ja peloton?
Kuka kaveri on kolmekahdeksikon?
Jee jee Jerry Cotton.
Kuka ajaa punasella Jaguaarilla?
Jee jee Jerry Cotton.
On naama kuin George Naderilla.
Jee jee Jerry Cotton.
Jos jossain vilahtaa gangsterin kaali,
Jee jee Jerry Cotton.
Niin toimii sepänsällin spesiaali.
Jee jee Jerry Cotton.
Ei rumat kukat saa rehottaa,
Ne sähkötuoliin istuttaa
Uskollinen, urhee, rehellinen
Jerry Cotton. Jerry jee.
Kuka taitaa kolmannen asteen?
Jee jee Jerry Cotton.
Ja osaa viedä roistoille haasteen.
Jee jee Jerry Cotton.
Kuka soittaa kolmessa tuurissa
Jee jee Jerry Cotton.
Serenaadia G-ruudissa?
Jee jee Jerry Cotton.
Ja taidolla minkŠ Hoover loi
Hän pahat pojat imuroi.
Jerry Cotton. Jerry jee.
Jee mä hyppään Jaguaariin
Ja ajan Max Salosen baariin.
Taas unohtuu isoäidin ohjeet
Ja tervapampun opettamat ruhjeet,
Nevillen kanssa mä pöydän alle ryyppään
New Yorkin jokaisen urpon,
Mutt juomaksi kelpaa vain Neljän Ruusun Bourbon.
Jee mä oon Connecticutista,
Mutt ei se mun mainetta kutista.
Joskus turvaudun korruptioon
Mä paan käden kainaloon
Ja takin rintakäänteiden välistŠ
Mä poimin muutamat dollarit,
Näin vasikoiden kanssa tulee toimeen pollarit.
Jee jee ja Jerry Cotton.
Mä oon paras mies F.B.I.:n,
Tarkastaja High sanoi niin.
Ja vaikk'en koskaan ylennystä saa
En seikkailuja lopettaisikaan.
Ja Helenit ja Nelliet muodon vuoksi
Vain vähän kiinnostaa,
Phil Deckerin kanssa on paljon hauskempaa.
Jee jee Jerry Cotton.
Jos rötöksiä on sun omatunnolla,
Jee jee Jerry Cotton.
Soita L.E. 23500!
Jee jee Jerry Cotton.
Ja tunnusta Jerrylle sovinnolla!
Jee jee Jerry Cotton.
Ei eläkkeelläkään Jerry rauhaa saa,
Hän kanalan aikoo perustaa.
"Hei kettu, kanala on piiritetty!
Tuu ulos, tai käytän kyynelkaasuu!"
Jerry Cotton, Jerry Cot kot kot kot kot kot kot kot kot... ton.
voi ei!
Pian se taas alkaa persestyskausi 😮
Varo vaan pyllistämästä Valtimolla ihan ite, saattaa se ohjus osua hyvällä tuurilla sinunkin persreikään kun vähiten sitä osaat odottaa...mokomakin Asshole homo ☝️☝️☝️👊👊🤙🤙
Tympeää kirjoittelua tuommoinen.olisit voinut pitää sairaan mielikuvituksen tuotoksesi omana tietojasi.
Ylihuomenna se taas alkaa, ketkä saa tänä vuonna luoteja perseeseen? 😣
Parempi olla menemättä metsään, hullut ampuu siellä kaikkea mikä liikkuu ja paikallaan olioitakin!
Nyt se alkaa taas, uusia perzereigiä tulee taas kymmeniä!
Ihme persefantasioita täällä Nurmeksessa. Kuvastaa nuorison mielen köyhyyttä. Vanhemmat nurmeslaiset eivät taasen älyä mistään mitään. Mielenköyhää sakkia
Nuo metsästäjäthän niistä perseistä hekumoi, jopa niin paljon, että ampuvat toisilleen uusia persreikiä 😂
On kyllä
Nyt tuntuu hauleja olevan taas ilmassa, ainakin pauke on kova, lieneekö edes oikeaa ammuttavaa, vai huviako paukutellaan.
Todella kiireinen yö nurmeksesn ensiavussa!
Ny on paljon tullut peseeseen amuttuja avaa ylilääkäri D i c k S t e e l tilanetta.
Menemme nyt ihan äärirajalla, resussit ei enempää kestä. Yhtään metsästysonnettomuutta ei pystytä ottamaan vastaan, ne on pakko lähettää Lieksaan avaa prof D I C K asiaa
D i c k lähettä myös terveiset nurmeslaisille "älä sairastu nyt"
Ohiaaj jaaaa
Nurmeksen salakaatojutun syytetyt kiistävät
Syytetyt kiistivät lähes kaikki syytteet, kun laajan salokaatojutun oikeuskäsittely alkoi Nurmeksen käräjäoikeudessa maanantaina.
Syytetyt kiistivät lähes kaikki syytteet, kun laajan salokaatojutun oikeuskäsittely alkoi Nurmeksen käräjäoikeudessa maanantaina.
Nurmeksen johtava kihlakunnansyyttäjä Osmo Manninen katsoo, että päätekijäksi väitetty 40-vuotias mies ampui yli 20 hirveä Nurmeksessa ja Lieksassa vuosina 1999-2002. Hänen apunaan oli kolme miestä, jotka osallistuivat saaliin käsittelyyn ja kuljettamiseen.
Kaikki epäillyt saivat syytteen metsästysrikoksesta. Syyttäjä vaatii miehille vankeustuomioita ja metsästyskieltoa. Syyttäjä arvioi 40-vuotiaan saaneen 12 749 euroa lihat myydessään. Hirvien arvo oli 39 840 euroa. Syyttäjä vaatii yhteissummaa 52 589 euroa valtiolle.
Syyttäjän mukaan toiminta oli suunnitelmallista. Hirvenlihat myytiin lähinnä iisalmelaiselle Riistaportti Oy:lle, jossa kirjoitettiin valheellisia kuitteja muun muassa marjoista, mädistä ja sienistä.
Keskusrikospoliisin esitutkinnassa 40-vuotias myönsi ampuneensa salaa noin 40 hirveä 1990-luvun puolivälistä lähtien. Osa teoista on jo rikoksina vanhentuneita.
Kertomansa mukaan mies halusi leipää perheelleen. Tutkintavankeudessa ollessaan mies myönsi ampuneensa salaa syytteessä mainitut eläimet, mutta oikeudessa hän myönsi vain kolme tapausta. Hänen mukaansa Iisalmeen myytiin kuittien osoittamia muita tuotteita sekä laillista hirvenlihaa.
Firman työntekijä kertoi puolestaan poliisille, että 40-vuotias oli myöntänyt hänelle olevansa salakaataja, joka ampui hirviä autosta äänenvaimentimella varustetulla kiväärillä.
Muina syytettyinä ovat 44-, 41- ja 42-vuotiaat miehet, joilta vaaditaan pienempiä korvauksia yhteisvastuussa päätekijän kanssa. Miehet kiistivät omalta osaltaan syytteet lähes tyystin.
Päätekijäksi epäilty myi lisäksi puolensataa teertä ja metsoa joensuulaiselle lihakauppiaalle. Metsäkanalintuja ei saisi myydä. Kauppiaalta vaaditaan valtiolle taloudellisena hyötynä tuhat euroa. Nainen vältti syytteen laittoman saaliin kätkemisestä, koska epäilty rikos ehtii vanhentua.
Kolmas metsästysrikosvyyhti
Nurmeksen salakaatojuttu on kolmas iso metsästysrikosvyyhti, joka on ehtinyt käräjäoikeuteen Itä-Suomessa viime aikoina. Loppuvuodesta Iisalmen käräjäoikeus jakoi tuomiota karhujen salakaadoista Ylä-Savossa ja Kainuussa.
Viime kuussa Nilsiän käräjäoikeus antoi tuomiot jutussa, jossa käsiteltiin puolensadan hirven kaatoa. Nilsiässä melkoinen osa syytteistä meni nurin, mutta päätekijät saivat ehdollisia vankeustuomioita.
Hirviä on kaadettu salaa kautta vuosien Pohjois-Savon ja Ylä-Karjalan erämaissa. Laillisten metsästäjien keskuudessa se on herättänyt paljon närää. Pari vuotta sitten paikallispoliisit ja keskusrikospoliisi yhdistivät voimansa ja pääsivät ammattimaisen toiminnan jäljille.
Yhteisenä tekijänä on Iisalmessa toiminut Riistaportti Oy, joka on ostanut muun muassa hirvien ja karhujen lihoja. Viime vuonna firmaan tehtiin ratsia, jolloin pakastimista löytyi runsaasti rauhoitettujen eläinten ruhoja. Yhtiön johtaja tuomittiin Nilsiän käräjäoikeudessa ehdolliseen vankeuteen.
Riistaportin pääjutun syyteharkinta on vasta alkanut, ja asia tullee aikanaan esille Iisalmen käräjäoikeudessa.
Kapearaitilla oleva puliukko
Vasikka
Pikku tekijöitä jotka luulivat isosti🤣🤭😂
Siihen ei kannata luottaa vasikoi ja hölöttää toisten asioita ja kuvittelee itsestä liikoja
Kapea
Raitti
Juoppo
Vain kotiviiniä 🤣😂🤭
Huomaa,että joku vasikoinu silloin hirvistä
Kaikki tuntevat tämän salakaatajan joka tehny iät ajat yhteistyötä viranomaisten kanssa kertoen asioita heille ettei itse joudu vankilaan
Kanattaa pysyä erossa kaikista ilmiantajista/vasikoista
Nurmeksessa riittää näitä
Helppo arvata kuka 🤭
Jou hul.....
Pahinta kastia
Ei näy enään katukuvissa ikä painaa
Salakaatajille voisi ampua muutaman uuden pjersreiän.
Saavat kimpassa toisia täyttää
Vuosisotalla ammuttu samaan perseeseen, eiköhän ala olla aika tohjona, oiskohan tauko paikallaan.
Aina on tilaa uudelle reiälle!
Ei saa ampua ketään!
Kyllä saa ampua jos siltä tuntuu
Vakava onnettomuus karhunmetsästyksessä Valtimolla: Miestä ammuttiin kiväärillä takapuoleen
Mukavaa kun karhut sai tänä vuonna olla rauhassa!
Samaa mieltä hyvä homma👍
Nythän ne nallet alkaa kohta kömpimään talviunille. Se tarkoittaa, että tilasin ison satsin, koko talveksi litusille ruokaa.
Kannattaa tilailla iso satsi kerralla, se on niin halvempaa kuin että hakee pari kertaa viikossa niitä jyviä lähikaupasta.
Ymmärrän kyllä huolesi, kannattaa tilata netistä koko talven satsi, auringokukkaa, niitä voi muuten ihan huoleti popsia ihminenkin, vaikka se säkissä, jos nyt ei kielletä, sanotaan, että ei ole suotvaa ihmisravinnoksi. Todella hyviä ja niitä on terapeuttista popsia!
Toisena on sitten sellainen siemensekoitus, missä on kaikenlaista, viljaa pähkinää yms yms.
Molempia tilasin 50kg säkin minkä pitäisi riittää kevääseen asti, jos loppuu, ostetaan lisää!
Yllättävän paljon pikku lintusiin uppoaa ruokaa. Syön aamupalan ja kerron teille erikoisen jutun talitijaisista.
Onko ammuttu miestä perseeseen Valtimolla? Siis, että ihan ahteriin ja jäi silti henkiin vaikka kassit ja verisuonet isoja tuolla… Oho, mitä tapahtui? Vahinko vai henkirikoksen yritys? Saisiko tiivistelmää, kun meni uutinen ohi.
Se oli vahinko, mun isi on vielä hengissä ja metsästää ja ajaa autoa
Satsit paikallaan
Jokaista karhun metsästäjää pitäisi ampua perseeseen.
Saisi paskiaiset maistaa omaa lääkettään.
Mies luuli pilkkijää hirveksi ja ampui kohti – poliisi hämmästelee: ”Hyvin erikoinen tilanne”
Poliisi mainitsee erikseen, että alkoholilla on voinut olla osuutta asiaan.
Hirveksi?
Se jota ammuttiin on mun isä XD
Pitääkö huhut 5 persreiästä paikkansa? 🤔
No ei
No pitää!
Perse arska
Valtimon kermaa
Kermoissa hyvä olla
Kermoissa hyvä olla
Lisää lyjyä!
Mahtavaa
Olisi vain ampunut useampia
Eikö tämäkin juttu ole puitu jo monta kertaa.
Ei ole, puinti jatkuu tuomiopäivään asti!
Mielestäni metsästys on kehno harrastus, miksi joku haluaa harrastaa tappamista?
Jotkut nauttii siitä. Mm Putin.
Ei saa ampua ihmisiä, eikä eläimiä.
Toivottavasti joku taas valittaisi karhuluvista😃
Eikös valtimolla ennenkin ole ruiskittu toisten pers'seiniin muillakin tykeillä kuin kivääreillä? Onko vielä aate ja himo voimissaan vaiko Nuseen siirtynyt kaikki sen alan ritarit?
Ei saa ampua mitään elämiä, miten voitte, yöääksssss.
Kohta se taas alkaa...
aak
Jos tänä syksynä annetaisi lintujen lentää, mikä pakko niitä on tappaa?
kukaan ei ole niin köyhä etta moista tarvii!
Ne lentävät, elävät linnut on niille niinkuin kiekkojen ampumista, joku osa ei edes hyödynnä niistä raukoista kuin täkkälihat, se on sitä suurta metsästystä 😭😭
Mitä on täkkälihat?
En metsästä ja en arvosta lintujen tappajia.
Linnun isoimmat lihakset ovat rintalihat, elikkä ns. täkkälihat.
Ahaa, eli niinku broiskun rintapalat? 🦆
On kyllä naurettavaa että aikuiset ihmiset lahtaa viattomia lintuja todella surullista. Toivotaan että alkavat toisiaan ampumaan taas perseeseen.
Taidat olla vihervassari 😆
En ole mutta en näe järkeä että joku aikuinen ihminen saa nautintoa viattomin eläinten tappamisesta!
Hitler sai? 🤔
Ei saisi ampua eläimiä, ei niitä ole mitään lajia liikaa! Paitsi ihmisiä! Siksi perseeseen ampuminen on hyväksyttävää.
......... voi että
Punkkeja ja hyttysiä on liikaa, niitä saa ampua!
Punkki on niin kauhian pieni, ei näin heikkonäkönen osu. Helpompi tähdätä sitä isoa ja hyllyvää objektia... sehän on metsätäjän perse!
Muistan tapauksen ja todella, luoti (joka .366 eli huomattavan järeä) osui metsästäjään sivulta, miten se edes on mahdollista, sitä vaan voi pohtia. No luoti meni molemmista kannikoista läpi sujuvasti. Käytän tässä nyt termiä sujuva, koska se pelasti tämän metsämiehen hengen. Luoti oli, kuten kuuluu, ns. laajeneva. Metsästäjän peppu oli kuitenkin niin melto, löysä, että luoti ei laajentunut ja meni sukkana metsästäjän molemmista persposkista läpi. Jos luoti olisi toiminut kuten suuniteltu, se olisi ekaan perskankkuunh osussa laajentunut ja sen jälkeen metsästäjässä ei olisi ollut toista perskankkua ollenkaan. Metsästäjä olisi kuollut.
Yllä'ttävän yleistä nämä perseeseen ampumiset!
Hauska ampua perseeseen! 🙋🏽♂️
Todellinen laita
Se on taas alkanut, jälleen ammuttu aivan muuta kuin karhua!
POLIISI sai tiistaina hieman ennen kello 10.30 ”raflaavan alkutiedon”.
Mies oli nimittäin rantautunut mies, jota oli ammuttu pohkeeseen.
Tästä syystä tapahtumapaikalle säntäsi lukuisia poliisipartioita ja ambulansseja.
– Aina, kun tehtävään liittyy ase, asia selvitetään kunnolla, Helsingin poliisista kerrotaan.
TILANTEEN todellinen laita selvisi Meripelastusyhdistyksen laiturilla.
Kävi ilmi, että lintumetsästykseen osallistunut mies oli ampunut itseään haulikolla pohkeeseen. Ampuminen tapahtui veneessä pielisellä.
Mies sai vammoihinsa hoitoa, ja hänet kuljetettiin ambulanssilla sairaalahoitoon.
Lapissa miestä ammuttu sai välipäätöksen.
Luuli miestä hirveksi, lappilaiseen tyylliin, aseisiin ei ollut lupia, ja ei käyttämisessäkään ollut taitoa. Oltiin salametällä, luultiin pilkkijää hirveksi.
Onko perseeseen ammuttu kunnossa? Tuliko tästä joku tuomio? Lopettiko pöljäilyn?
Ei kai se perse entiselleen tullut!
Pylly pystyssä ei kannattais karhumetällä olla. Saattaa joku erehtyä, jos on vähänkin karvasempi perse.
Tämä on jo huikeaa...!!! 😂😅🤣😂😅
Metsästäjä luuli kaveria varikseksi ja ampui – Hauli upposi silmämunaan!
Pitkän linjan jahtipäällikkö hätyytteli varispoikuetta haulikolla verisin seurauksin. Pusikossa lymysikin varispilliin puhallellut metsästäjä.
Jahtipäällikkö näki metsästäjän pään, luuli sitä varikseksi ja ampui.
Aikamiesten naakkajahti päättyi veriseen tapaturmaan, kun kuusikymppinen kokenut metsästäjä laukaisi haulikkonsa jahtitoveria päin, luullen tätä varikseksi.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/56aa53bd-cadc-476b-84a5-6b8a5ce03d3b?_gl=1*a8ntg4*_ga*MTk1ODM4Mzc3MS4xNjczNDA5NzUx*_ga_3L539PMN3X*MTcwOTY2NTk3OS4zMjMuMS4xNzA5NjY1OTgxLjAuMC4w
On ollut ruma kaveri, ja nyt vielä sokea....
""Pitkän linjan jahtipäällikkö "" 🤣
""Karhua ei saa ampua pyllyyn eikä tietysti ihmistäkään""
😂🤸♀️
Poliisilta varoitus metsästäjille ja ulkoilijoille: Uhkana hengenvaara
Poliisi varoittaa huolimattoman asekäsittelyn riskeistä. Aseilla räiskitään humalassa ja holtittomasti.
Amerikassa ammuttiin ex- presidenttiä päähän.
Harmi kun ei osunut kunnolla 😵💫
Etelä-Karjalan käräjäoikeudessa käsiteltiin torstaina rikostapausta, jossa keski-ikäinen nainen kuoli kokeneen metsästäjän laukaukseen syyskuussa 2023.
Syyttäjä vaatii kuusikymppiselle miehelle ehdollista vankeusrangaistusta törkeästä kuolemantuottamuksesta.
Haastehakemuksesta ilmenee, että miehen koira oli juossut ja hypännyt miestä vasten, jolloin haulikko oli lauennut järkyttävin seurauksin.
Varmistamaton ase oli roikkunut hihnan varassa miehen vasemmalla olkapäällä. Haulisuihku osunut noin 11 metrin päässä olleeseen naiseen, joka kuoli vammoihinsa.
Syyttäjän mukaan haulikko oli ollut metsästäjämiehen otteessa niin, että hänen peukalonsa tai sormensa olivat olleet liipasinkaaren sisäpuolella.
Mies ei syyttäjän mukaan ollut varmistanut, ettei aseen piippu osoita ketään kohti.
Haastehakemuksen mukaan on riidatonta, että rikoksesta syytetty mies on kokenut aseenkäsittelijä pitkän metsästystaustansa perusteella. Syyttäjän mukaan hän aiheutti naisen kuoleman törkeällä huolimattomuudella.
Törkeästä rikoksesta syytetty metsästäjä kiistää syyllistyneensä rikokseen. Hän myöntää aiheuttaneensa naisen kuoleman, mutta hänen mielestään kyseessä oli tapaturma, josta häntä ei voi rangaista.
Koira oli miehen mukaan hypännyt hänen päälleen, jolloin hän oli tarrannut olallaan roikkuneeseen haulikkoon, jotta ase ei putoaisi olalta. Mies oli sanojensa mukaan ottanut vahingossa kiinni liipasinkaaren sisäpuolelta. Hän ei koiran hypätessä ehtinyt varmistaa, mihin suuntaan aseen piippu osoittaa.
Metsästäjä väittää, ettei hän myöskään tiennyt varmistimen olleen pois päältä.
Etelä-Karjalan käräjäoikeus antaa tuomionsa myöhemmin.
Jaha, nyt siis koira on syyllinen, täysin sekopäistä porukkaa nuo metsästäjät.
Miten valtimolle on kasaantunut niin hirvän paljon näitä "korien kuolemia" ja "ammutiin milloin mihinkin toista metsästäjää".
Ei voi olla vain sattumaa, että tapahtumia kasaantuu juuri Valtimolle näinkin paljon.
Ei se sattumaa ole, kai sen kaikki tietää. Täällä mm. salametsästys ihan normaali tapa. paljon mt ongelmia ja alkoholi siihen kun ydistää aseet on lopputulokset aina näitä perseeseenampumisia.
Taas uusi perselaukaus Valtimolla 😏
Onko taas sama jätkä?
Ovat jostain syystä hyvin vaitonaisia tapahtuneesta 🤔
Huomenna alkaa paljastua ruma totuus metsästäjistä
Emeritusprofessorin mukaan metsästysseuroissa on välinpitämätöntä asennetta salametsästystä kohtaan.
https://tinyurl.com/mr2ywvmu
Toivottavasti nyt annetaan kunnon tuomioita, eli ehdotonta vankeutta, elinikäisiä metsästyskieltoja ja aseiden hallussapito kielto loppuelämäksi! ☝
Kohta varmaan taas ammutaan miestä perceeseen 😂
Paukkuu!
Ituhipit heränny hätään ja tyypilliseen ilkkumiseen, kun jo tulevana syksynä alkaa ylisuuren karhukannan metsästys. Järki voittaa vihdoin.
Huomaa, että kyllä metsästäjät on suurempi vaara metsässä kuin sudet ja karhut. Joka vuosi usea saa "luotia ja hauleja perceeseen" ja poikeuksetta joku aina kuoleekin. Heihin nähden sudet ja karhut ei ole minkäänlainen uhka!
Juurikin noin ☝️Ainut asia mitä metsässä joutuu pelkäämään on punkit ja metsästäjät!
Ainut asia mistä Valtimo tunnetaan!
Ikävä kyllä!
Pyssyjä on monenlaisilla tyypeillä. Tiiän tapauksen, joka ei erottanu pienessä hämärässä mäyrää majavasta. Etäisyys ei ollu kuitenkaan kovin pitkä.
Kyse on siitä, ettei välitetä eikä kiinnosta, ammutaan vaan oli eläin mikä tahansa.
Mutta että ampuu perseeseen ja pitää miestä karhuna…Oliko delirium- tilassa?
No Nurmeksessa kaikki metsästäjät alkoholisteja ja sen jotainen tietää täällä että kännissä ne siellä metsässä heiluu.
Pian se taas alkaa...
Kyllä, ei kannata mennä metsään.
Mikä näitä metsästäjiä riivaa, kun homma ei ota onnistuakseen!
Metsästäjä ampui keskiviikkona 19. marraskuuta toista metsästäjää Siikalatvalla. Asiasta tiedottaa Oulun poliisilaitos.
Laukaus ammuttiin aamupäivällä. Metsästäjät olivat luvallisessa hirvenmetsästyksessä, kun ampuminen tapahtui.
Metsästäjä ampui luvallisella metsästysaseella hirveä, mutta laukaus osui toiseen saman metsästysseurueen jäseneen.
Ylävartaloon osuman saanut metsästäjä toimitettiin sairaalaan saamaan hoitoa. Loukkaantuneella metsästäjällä ei ole hengenvaaraa.
Poliisi selvittää tapahtumien kulkua. Asiaa tutkitaan kahtena metsästysrikoksena, vammantuottamuksena sekä vaaran aiheuttamisena.
Poliisi epäilee kaikkiaan kahta metsästäjää metsästysrikoksesta.
On taas kaatoryyppyjä nautittu etukäteen...
Ja hyvä kaato tulikin, metsästäjä sai osuman 🤣😂
Miksi metsästäjät ampuu toisiaan?
Kysymyksesi on hyvä, mutta minä lähden nyt penan pupiin!
Koska se on hauskaa!
Kun kaikki metsän eläimet liittoutuu ja hyökkäävät ihmisten kimppuun niin ihmisillä ei ole mitään toivoa
Harmi ettei metsästäjät kuolleet
Karhu hyökkäsi päälle – Kaksi metsästäjää sairaalaan