Koiran ranne pettää

Ensin lievää ontumista etujalassa sitten enemmän. Mutta kumpi etunen? Tulkintamme lääkärissä oli että se on etu-vasen. Siinä vaiheessa ei kipu ollut mahdoton mutta sen verran kuitenkin että se lopetti syömisen. Saatiin viikoksi lääkkeet ja kaikki näytti paremmalta.

Pyysin lääkäriltä kuitenkin jatkoa lääkkeelle ja että kuinka sanoisin, jos sinulta puuttuu miljoonasta 1 euroa ei ole sitä miljoonaa. Samasta oli mielestäni kiinni.

Lähdettiin maalle ja siellä koiruus pärjäsi hyvin paitsi että nyt viikonlopun aikaan huomasin että koiran etutassu taittuu sen kävellessä ranteesta "alle". Nyt ollaan kotona ja huomenna mennään taas lääkäriin, mikä ihme se voi olla.
Nyt se tassu tekee sitä enemmän, hyvä että pissalle päästään.

Nyt on tassu persiistä mutta ruoka maittaa ja haluja juoksullekin olisi mitä ihmettelen kauheasti. Jos itselläsi oli ns. klappi klesa, tuskin juoksuun pyrähtelisit.

Ongelma vaan on se että koira esim.sängystä hypätessään luottaa näköjään siihen että tassu on oikeassa asennossa. Vaan kun ei ole. Siitä seuraa että on sitten "kuonollaan" lattialla.

Huomenna taas mennään mutta ennen sitä, onko jollain edes hataraa käsitystä mistä on kysymys.
Kyseessä on saku kaikin merkein mutta ei rekisteröity.

4

2573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiinnostaisi kuulla lisää, mitä selvisi?

    • Anonyymi

      Kuules ap. Ranne on kädessä. Jaloissa on nilkat.

      Koiralla ei ole käsiä, vaan jalat. Tämä on anatominen tosiasia, vaikka kuinka haluaisit inhimillistää "heitä."

      • Anonyymi

        Koiran etujaloissa on ranteet. Sääntösi että vain kädessä voi olla ranne on keinotekoinen rajaus. Teoriassa kai voisi puhua "ihmisen rannetta vastaavasta nivelestä" mutta kömpelöähän se olisi. Koiran etu-ja takajalat on melko erilaiset, joten niistä on syytä käyttää eri sanastoakin, etujaloissa esimerkiksi on kyynäreet eikä polvet. Takajalkojen "nilkkoja" sanotaan kintereiksi. Varpaat on sentään varpaita kaikissa neljässä käpälässä. Muuten, koiralla on lähestulkoon samat luut ja nivelet kuin ihmiselläkin, vähän tietysti eri muotoon aseteltuna, joten ei ole yllättävää että samoja nimityksiä käytetään.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      315
      6817
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      69
      3906
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      207
      3106
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2807
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1932
    6. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      210
      1682
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1682
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1528
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1521
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1408
    Aihe