Ensinnäkin, häpeän ajoittaista liikahikoilua ja muutakin haisemista, josta olen kuullut kuittailuita puoli elämääni. En kuitenkaan voi asialle mitään enkä ymmärrä mistä se johtuu. Olen kyllä yrittänyt kaikkeni olemalla aivan huippuhygieeninen. Pelkään että tästä puhutaan selkäni takana ja ihan kaikki tietävät asiasta ja moni välttelee minua siksi.
Tosin minua saatetaan vältellä muistakin syistä. En ole kovin sosiaalinen, päästelen suustani sammakoita kun luulen keksineeni jotain hauskaa, tai sitten en puhu mitään ja näytän synkältä ja ulkopuoliselta. Joskus haaveilen muuttavani jonnekin korpeen erakoksi. Se olisi ns. minun näköistäni elämää, kun on tuo muiden kanssa toimeen tuleminen välillä niin vaikeaa.
Häpeän neuroottisuuttani ja omituisuuttani, levottomuuttani, ahdistustani ja mielenterveyteni epävakautta. Häpeän epävarmuuttani ja epäselvää puhetapaani. Häpeän sitä että kovin usein en tiedä mitä teen. Häpeän sitä, että häpeän.
On näitä varmaan muitakin juttuja, jos ruvetaan oikein miettimään. Mutta parasta olla liikaa miettimättä.
Aika monta juttua
7
431
Vastaukset
- älähäpeä
Minua on koko elämäni ajan haukuttu ja arvosteltu vieläpä läheiseni ovat tehneet tätä. Ilmeisesti aina minussa on jotakin vikaa. Olen sitä ja tätä. Tuntuu, että se vie minua alas enkä tiedä kauanko jaksan sitä enää. Älä häpeä itseäsi se on turhaa.
- sivusta
Lopeta toi ittes tutkiskelu jokaisesta löytyy noita omituisuuksia ns. vikoja .Jos niitä ei tuo itse korostetusti esiin ei muutkaan niihin kiinnitä huomiota.Keskity paremminkin omiin hyviin puoliisi ja yritä korostaa niitä niin itsetuntosi nousee.Me ollaan kaikki tavallisia tallaajia eikä meidän tarvi kaikkien olla samasta muotista. Sä riität sellasena kun olet ja jos et jollekkin riitä onks sillä ihmisellä väliiiiiiiiiiiii.
- TopicinAloittaja
"Sivusta", etkö itse koskaan sorru tutkiskelemaan huonoja puoliasi? Häpeätkö itse jotain? Jos et, miksi seuraat tätä ryhmää? Olet tosin oikeassa, eihän tällainen rypeminen mitään auta. Mutta tällainen vain on veressäni. Joskus tulee angstattua. Krapulassa varsinkin.
- fghfghwert
Liika hikoilu voi johtua kilpirauhasen liika toiminnasta,mutta kai se on sulta jo tarkistettu.
- AivanSelvästi
Ei minulla ole sitä tarkistettu.
Voihan nenä, tästä se johtuu.
http://kilpirauhaspotilaat.fi/artikkeli/kilpirauhasen-liikatoiminta-eli-hypertyreoosi
http://kilpirauhasliitto.fi/kilpirauhassairaudet/liikatoiminta/
- oppeliini1
Mistä olet kiinnostunut? Mitä hommia teet tyoaikasi ulkopuolella?Millaisten ihmisten kanssa haluaisit hengailla?
Suunttappa aikasi ja energiasi Itseäsi kehittäviin asioihin, silloin aikaa jää vähemmän omaan napaan tuijottamiseen. - Kohtalotoverisi
Hyvä nim. Shameonme!
Hämmästyin kun luin kirjoituksesi. Tiedätkö, itse kärsin monista samoista ongelmista kuin sinä. Haisemisongelma on itselleni valitettavan tuttu. En kärsi niinkään liikahikoilusta, vaan hajuni ovat suolistoperäisiä. On kurjaa ja häpeällistä olla toisten ihmisten lähettyvillä kun haisee pahalle, ja muutkin huomaavat asian. Tämä haitta ei ole kiinni hygieniasta vaan syyt ovat fysiologisia. Pesen ja puunaan itseäni, mutta silti haisen. Olen hakenut vaivaani apua, sitä kuitenkaan saamatta. Olen ajatellut, että jos en tule saamaan helpotusta, tulen erakoitumaan.
Hajuvaivojeni myötä kärsin myös neuroottisuudesta, ahdistuksesta ja masennuksesta. Enemmän kuin mitään muuta tässä elämässä, haluaisin olla normaali ja hyväksytty, rakastettukin. Totuus kuitenkin on, että olen vaivojeni takia pilkattu ja halveksittukin.
Olisipa hienoa päästä juttelemaan kanssasi, luulen että meillä olisi paljon juteltavaa. Monesti sitä on näiden vaivojen kanssa niin kovin yksin, eikä terveet ihmiset ymmärrä mitä tällainen haitta elämässä oikeasti tarkoittaa.
Yritä Jaksaa, Toivoa parempaan huomiseen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 133996
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831639Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2641468Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä731455Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2371341Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121130Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041079Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341070- 931024
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65993