Alkuvuoden myydyin sähköauto on Prius Plug In

Alkuvuoden myydyin sähköauto maailmassa on Toyota Prius. Sähköautoiksi on laskettu tilastoissa sähköautojen lisäksi hybridit, joiden ajosäde sähköllä on riittävän pitkä.

Priusta rekisteröitiin vuoden alkupuoliskolla 26 867 kappaletta. Kakkoseksi kiri Nissan Leaf 26 591 rekisteröinnillä. Tesla Model S oli kolmas 25 430 kappaleella.

Valmistajista eniten sähköautoja myi vuoden ensimmäisen puoliskon aikana Tesla, 47 000 kappaletta.
24262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Sehän tuli muualla maailmassa myyntiin vasta maaliskuussa ja Suomessa toukokuussa. Kuitenkin myydyin. Aikamoinen tulos.

Äänestä

Terolla on taas mennyt ladattavat ja ei-ladattavat Priukset samaan pinoon, ei yllätys.

Äänestä
  • Sinulla näyttää menneen. Luepas uudelleen. Siinä on vain ladattava uusi Prius.

    "Sähköautoiksi on laskettu tilastoissa sähköautojen lisäksi hybridit, joiden ajosäde sähköllä on riittävän pitkä." Siis kymmeniä kilometrejä, kuten tekstissä lukee. Voi helvetti mikä kusipää.

    Äänestä


  • Siinä on näköjään pelkästään ladattava uusi Prius. Se on maailman eniten myyty sähköauto. Aloittaja on aivan oikeassa.

    Teksti toisaalta:

    "InsideEV hyväksyy sähköautoiksi puhtaat sähköautot sekä lataushybridit, joilla voi ajaa pelkästään sähköllä kymmeniä kilometrejä."

    Äänestä

Tojofanaatikoksi lasketaan sellainen kusipää jolla on kusta tarpeeksi päässä. Jopa kymmeniä litroja.

Äänestä
  • kummajaiseksi lasketaan Tojota-palstan oma trollipoju joka syntyi yh-äippänsä onnettoman perspanon seurauksena? Lasketaanko poju pelkäksi paskaksi koska sitähän toiminnan tuloksena syntyi ja huomaahan sen jo jutuistaankin joita muuten riittää.

    Äänestä

Onneksi ei tarvitse usein täällä ohitella, kun Suomessa myyty heinäkuun loppuun mennessä vain 35 kpl.

Äänestä
  • HUOM! Tuli liikkeisiin vasta toukokuun alussa. Pian on tiet täynnä uusia ladattavia Priuksia.

    Äänestä

  • HUOMHUOM kirjoitti:

    HUOM! Tuli liikkeisiin vasta toukokuun alussa. Pian on tiet täynnä uusia ladattavia Priuksia.

    Hihii vai tiet täynnä.40keur tuollaisesta kikkareesta on sulaa hulluutta tai käsittämätöntä tyhmyyttä. No onhan näitä piipertäjiä ja rouvia jotka ovat kuutamolla, mutta kun massi on kunnossa, niin voi ostaa hyvän vihreän mielen, mutta autoksi tuosta ei tosiaankaan ole kuin nurkkapyörityksessä ja silloinkin kovin äänekäs ja askeettinen.

    Äänestä

Kaksi muuta automallia tuossa artikkelissa olivat aitoja sähköautoja, ei sellaisia kuten Prius jolla pystyy ajamaan muutaman kymmentä kilsaa latauksella. Teslaa olikin sitten myyty lähes kaksinkertainen määrä.

Äänestä
  • noin 6000 sähkö Volkkaria, ei huono vai mitä Terot?

    Äänestä

  • onko.ne.tyhmiä kirjoitti:

    noin 6000 sähkö Volkkaria, ei huono vai mitä Terot?

    Kirjoitat niinkuin yhden taistelun voittamalla olisit voittanut koko sodan. Surkeaa.

    Äänestä

  • SurkeaaSepustusta kirjoitti:

    Kirjoitat niinkuin yhden taistelun voittamalla olisit voittanut koko sodan. Surkeaa.

    Miksei Suomessa Prius Plugin aiheuta mitään liikehdintää, ei kelpaa kuin esittelyautoiksi.

    Äänestä

  • onko.tuotteessa.vikaa kirjoitti:

    Miksei Suomessa Prius Plugin aiheuta mitään liikehdintää, ei kelpaa kuin esittelyautoiksi.

    No selvähän se, 40 kiloeuron auto joka on ruma, paska ajettava, surkeat istuimet, ei kunnollisia tiloja, eli ei mitään hyvää. Auto jolla pääsee sähköllä jokusen kymmenen kilometriä ja kuluttaa sen jälkeen bensaa tehoonsa nähden paljon.

    Äänestä

  • Kolmessa kuukaudessa Suomessa niitä on myyty 35 autoa. Sehän on paljon se.

    Äänestä

  • Hyvin kirjoitti:

    Kolmessa kuukaudessa Suomessa niitä on myyty 35 autoa. Sehän on paljon se.

    Rekisteröinti ei vielä merkitse myyntiä.

    Äänestä

  • kaksi.eri.asiaa kirjoitti:

    Rekisteröinti ei vielä merkitse myyntiä.

    Volkswagenkin vain rekisteröi autojaan koko 2016 vuoden ja on nyt kusessa.

    Äänestä

Opel Ampera kulki jo 5 vuotta sitten 60 km pelkällä sähköllä. Nyt on Terojen mielestä aivan mahtavaa, että Priuskin pystyy samaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


MaailmanMyydyin kirjoitti:

Alkuvuoden myydyin sähköauto maailmassa on Toyota Prius. Sähköautoiksi on laskettu tilastoissa sähköautojen lisäksi hybridit, joiden ajosäde sähköllä on riittävän pitkä.

Priusta rekisteröitiin vuoden alkupuoliskolla 26 867 kappaletta. Kakkoseksi kiri Nissan Leaf 26 591 rekisteröinnillä. Tesla Model S oli kolmas 25 430 kappaleella.

Valmistajista eniten sähköautoja myi vuoden ensimmäisen puoliskon aikana Tesla, 47 000 kappaletta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu