Lapsen kaverin vanhemman agressiivinen käytös huol

Leiwonen

Miten toimia, jos lapsen kaverin vanhemmat käyttäytyvät epäkohteliaasti minua kohtaan, mutta haluavat silti, että lapsemme leikkivät keskenään? Heillä on vain yksi lapsi, joka on ollut meillä tai lapset ovat leikkineet puistossa, kun hänen vanhempansa ovat menossa. Joskus mies karjuu lapselleen, kun lapsemme on ollut heillä kylässä. Nyt hän karjuu myös minulle. Karjuminen ja nimittely tapahtuu julkisilla paikoilla. Aluksi huono käytös oli huutamista, myös rouvan taholta, kun yritin sopia yhteistä käytänteistä, nyt se on julkisen karjumisen lisäksi haukkumista ja epämääräistä uhkailua tekstiviestein, soitteluin ja sähköpostitse. Minulle riittäisi anteeksipyyntö ja tavanomainen kohtelias käytös, mutta kaverin vanhemmat haluavat ilmeisesti "ratkaista" asian uhkailemalla ja huutamalla minut lyttyyn. Uskallanko viedä enää lastani harrastuksiin tai pitääkö minun vaihtaa työmatkan kulkureittiäni, jotta vältyn raivoamiselta? En halua sanoa pahasti ja menettää malttiani, vaikka minulle huudetaan. Mutta en haluaisi joutua taas kuuntelemaan/lukemaan sitä meuhkaamista.

2

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Leiwonen1

      edellisessä otsikossa piti lukea "huolestuttaa", mutta se ei tainnutkaan mahtua. Olisin kiitollinen asiallisista neuvoista tilanteeseen liittyen.

    • AvaaHiukan

      Mistä tämä heidän raivoaminen/huutaminen/nimittely on saanut alkunsa? Vai huvikseenko he sitä tekevät, enpä usko jokuhan siinä on takana vai?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      248
      17345
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12333
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6101
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4935
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      19
      4920
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4042
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3625
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      20
      3586
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      139
      3086
    10. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      31
      2425
    Aihe