Migreeni aina samoihin kellonaikoihin?

Lillikki

Tuleeko teillä migreenit aina samoihin kellon- tai vuorokaudenaikoihin? Minulla migreeni tulee lähes aina aamulla kellon soidessa tai aamuyöstä herätessä. Herään migreeniin joko aikaisin aamuyöstä tai sitten kellon soidessa.

Joskus migreeni tulee aamupäivästä yhdeksän aikoihin. Mutta siinä on sellainen juttu, että silloin minulla on melkein aina jo aamulla herätessäni pää vähän kipeä. Se on eri tavalla kipeä kuin tavallisessa päänsäryssä ja jotenkin muutenkin olostani tunnistan, että nyt taitaa olla migreeni tulossa.

Sen sijaan illalla tai iltapäivästä minulla ei ole tainnut koskaan olla migreeniä.


Kuulostaako tämä tutulta teille muille?

2

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyypillista

      Kyllä. Yleensä migreeni herättää aamuyöstä tai sitten alkaa hömelöstä päästä aamulla. Kun se herättää yöllä, ei ehdi ottaa lääkettä ajoissa. Aamulla alkavassa säryssä vain pitäisi tajuta, että nyt torjutaan pahimmat kivut ja otetaan lääke heti. Aamulla voi toki kokeilla muitakin torjuntakeinoja, jos niitä on.

    • Ent.migreenikko

      Joo tuli vuosikymmeniä useiten juuri aamuyöstä mikä oli hankalaa kun nukkuessa ei voi lääkettä ottaa. :)
      Nyt olen saanut jo vuosia elää ilman migreeniä koska sain avun kannabiksesta krooniseen migreeniini.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe