Elikä minulla on 12v poika täytyykö olla huolissaan siitä että hän lihoaa lisää ja maha roikkuu ja myös työntyy eteen päin.
Maha on hänellä tiellä istumisessa ja peseytymisessä Reidetkin on aika isot.
Olen yrittänyt saada hän laihtumaan mutta tuloksetta
Ruoka on normi kotiruokaa paljon salaattia
Ja olen yrittänyt saada häntä liikkumaan mutta hän ei suostu..
Kavereiden kanssa käy kaupassa koulun jälkeen ostaa sipsiä ja karkkia.. Pitääkö rahat ottaa pois ja käskeä että liikkuu enenmän?
Kiitos avusta etukäteen!
Poikani pitäisi saada laihtumaan
4
285
Vastaukset
- Terttu.Tampereelta
Kuulostaa yleiseltä yksinhuoltajaäidin ongelmalta. Kun isää/miestä ei ole talossa, poika ottaa miehen paikan perheessä. Ongelma ei ole lihominen vaan se että poika ei enää tottele äitiä vaan tekee mitä haluaa.
Eiköhän kannattaisi keskustella sosiaalitätien kanssa tai koulupsykologin. Ongelma on iso ja siihen pitää välittömästi puuttua - ei ainakaan ajan kanssa lähiaikoina ainakaan itsestään helpotu. - normipainoinen
Lapsia ei laihduteta, vaan lopetetaan painonnousu. Painon alennusdieetillä loppuu kasvukin. Kun kasvaa ja paino ei nouse (ainakaan samassa suhteessa), voi saavuttaa varttuessa normaalipainon.
Yhdyn edelliseen. Jos omat keinot ei riitä, niin ammattilaisia mukaan. Kouluterkkarikin voisi auttaa. Tarkastuksissa kyllä kiinnitetään huomiota lasten lihavuuteen, mutta yleensä vanhemmat eivät tajua/hyväksy ongelmaa, mikä tekee ongelmasta sitäkin suuremman.
Lapsi tuskin ymmärtää, että on menossa hyvää vauhtia kohti diabetesta. Kannattaisikin tehdä sokerirasituskoe. Ehkä alkava kakkostyypin diabetes motivoisi. Tosin lapsi tuskin näkee nenäänsä pidemmälle, kun tuntuu muutenkin toimivan oman pään mukaan. Hankalassa tilanteessa olet, auktoriteettisi ei ilmeisesti riitä vähäisessäkään määrin. - Kyllä_se_helpottaa
Eiköhän tilanne parane kun poika alkaa kasvamaan pituutta, jolloin solakoituu. Tilanne alkaa siinä vaiheessa olemaan huono jos pojalle on kasvanut ylipainon takia isot tissit ja mahakin on jo kyllä tosi iso tuossa vaiheessa.
Maha kasvaa yleensä ensin ja viimeisenä tulee ylipainosta johtuvat tissit pojalle.
Yritä saada pidettyä pojan paino samassa tai saada pojalta painoa pois mutta älä anna lihoa lisää. - The_A_team
itse en olisi niinkään huolissani syömisestä. Isoin ongelma on jos poika vihaa liikuntaa. Jos saat motivoitumaan urheilusta niin kaikki muutkin problemit poistuvat itsestänsä. Käskeminen on huono tapa motivoida. Rahaa en kyllä ottaisi pois. Onko tuo mainitsemasi kaveriporukka myöskin liian velttoa. Eivät liiku ja treenaa eivätkä ole aktiivisia. Seura tekee yleensä kaltaisekseen. Nuorella tulee olla harrastuksia ja reipasta toimintaa. Muuten menee hommat helposti pieleen. Itsetunto laskee ja samalla aloitekykykin loppuu. Tuo12 v ikä on oikea hetki tehdä muutos. Viivytellä ei isosti kannata, muuten tulee mustapekka kouraan. Haluat varmasti että poikasi kuulu parhaaseen A ryhmään. Miten oma esimerkkisi ? Liikuthan riittävästi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513555Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1082387Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5922266Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192016KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar741664Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431658- 201638
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1361512- 281436
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?921401