Mieheni on alkoholisti

Minea85j

Mitä tehdä? Mieheni on alkoholisti. Rakastan häntä paljon, loistava luonne selvinpäin, mutta humalassa on itse piru - ilkeä, menettää helposti hermonsa, kohtelee minua kuin roskaa, löydän hänestä jopa narsistisia piirteitä kun on humalassa. Olen kovin väsynyt tähän kaksi vuotta jatkuneeseen tilanteeseen. Pettymyksiä ja tyhjiä lupauksia on paljon. Humalassa hän saattaa yhtäkkiä ilman syytä raivota minulle ja haukkua mitä kamalimmilla nimityksillä ja kun itken hän karjuu jotta lopeta se rääkyminen perkeleen vosu. Irrottautuminen tästä miehestä tuntuu siitä huolimatta niin kovin hankalalta. Miksi? On sanonut minulle että yrittää todella olla selvinpäin mutta silti juo koska nalkutan hänen juomisestaan vaikka hän kuulemma yrittää parhaansa. Lisäksi on todella mustasukkainen joka aiheuttaa myös ongelmia parisuhteessa.

8

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasaPjaskaa

      Miehesi on jätettä, ehkä tajuat sen kun alat ottaa turpaasi.

    • JätäSe

      Muuttakaa erilleen, kunnes se lopettaa. Muuten teiltä menee kaikki persiilleen ja opitte vihaamaan toisianne. Esim. Suomi24-palstalta ja muualtakin saat paljon vinkkejä siihen, miten vihata miestäsi, jos se auttaisi päätöksenteossa. Myös vertaistuen kohteet, AA ym. tarjoavat tähän paljon neuvoja.

      Koska kaikki on aina ja alusta asti alkoholistin syytä eikä kenessäkään muussa ole mitään vikaa. Jos se syyttää sinua juomisestaan tai juomisesta nalkuttamisesta, niin se on väärässä. Mutta muut riidan aiheet ovat oikeasti vähän monimutkaisempi juttu. Ettei olisi niin, että se pakkaa asiat sisäänsä ja sitten viinan avulla ulos.

      Mutta ihan sama, jos miehesi juo koko ajan ja riitelee kanssasi kännissä koko ajan, ei teidän kannata olla enää saman katon alla, heitä se pois tai lähde itse pois niin pian kuin mahdollista.

    • oipoi

      Juopot on sellaisia. Laita ukko tekemään valinta pullon ja sinun välillä. Kelvollisia selityksiä ja välimuotoja ei sitten ole.

    • tuskaistaepätoivoa

      Ymmärrän tuskasi. Meillä päinvastoin, rouva on alkoholisti. Myös humalassa ilkeä suustaan. Ongelmana vielä se, että on ns. paremman perheen jälkikasvua. Ei halua hoitoon, ei terapiaan ja asia pidettävä salassa.
      Juttelin tässä taannoin erään juomisen lopettaneen a-holistin kanssa. Hän sanoi holistien pitävän aina päänsä juomisen suhteen. Joillekin tapahtuu kuulemma ihmejuttu kuten hänellekin, tajusi asian itse ja lopetti. Toivoo pysyvänsä erossa viinasta lopun elämäänsä.

    • Ei puolisolla ole mitään syytä uhriutua ja itse katkeroitua alkoholistin elämässä.

      Ero on ainoa ratkaisu, ellei miehesi suostu tajuamaan tilaansa, haluten siihen muutoksia alkajaisiksi lopettamalla alkoholin käyttö kokonaan.

      Kai ymmärrät, että alkoholistin maailma on täynnä valeita ja selityksiä juomiselle? "Nalkuttamisesi" käy hyvin tekosyyksi ottaa taas pienet.

      En minä alkaisi nalkuttavan naisen vuoksi ryypätä, vaan nakkaisin moisen pihalle tai lähtisin itse mäkeen. ; )

    • kysynpävaa

      Käy netistä katsomassa. Karpalo-projekti monet saaneet apua alkoholin himoon.

      • täpäseontämäkin

        No just joo. Mainostat omaa maksullista projektiasi.


    • Lepsui.lua

      annat vain kaksi vaihtoehtoa: pullo tai parisuhde

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      720
      2730
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      346
      2366
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      2162
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      31
      2101
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1748
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1282
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1279
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      1130
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      66
      1125
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      4
      1085
    Aihe