Mieheni on alkoholisti

Minea85j

Mitä tehdä? Mieheni on alkoholisti. Rakastan häntä paljon, loistava luonne selvinpäin, mutta humalassa on itse piru - ilkeä, menettää helposti hermonsa, kohtelee minua kuin roskaa, löydän hänestä jopa narsistisia piirteitä kun on humalassa. Olen kovin väsynyt tähän kaksi vuotta jatkuneeseen tilanteeseen. Pettymyksiä ja tyhjiä lupauksia on paljon. Humalassa hän saattaa yhtäkkiä ilman syytä raivota minulle ja haukkua mitä kamalimmilla nimityksillä ja kun itken hän karjuu jotta lopeta se rääkyminen perkeleen vosu. Irrottautuminen tästä miehestä tuntuu siitä huolimatta niin kovin hankalalta. Miksi? On sanonut minulle että yrittää todella olla selvinpäin mutta silti juo koska nalkutan hänen juomisestaan vaikka hän kuulemma yrittää parhaansa. Lisäksi on todella mustasukkainen joka aiheuttaa myös ongelmia parisuhteessa.

8

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasaPjaskaa

      Miehesi on jätettä, ehkä tajuat sen kun alat ottaa turpaasi.

    • JätäSe

      Muuttakaa erilleen, kunnes se lopettaa. Muuten teiltä menee kaikki persiilleen ja opitte vihaamaan toisianne. Esim. Suomi24-palstalta ja muualtakin saat paljon vinkkejä siihen, miten vihata miestäsi, jos se auttaisi päätöksenteossa. Myös vertaistuen kohteet, AA ym. tarjoavat tähän paljon neuvoja.

      Koska kaikki on aina ja alusta asti alkoholistin syytä eikä kenessäkään muussa ole mitään vikaa. Jos se syyttää sinua juomisestaan tai juomisesta nalkuttamisesta, niin se on väärässä. Mutta muut riidan aiheet ovat oikeasti vähän monimutkaisempi juttu. Ettei olisi niin, että se pakkaa asiat sisäänsä ja sitten viinan avulla ulos.

      Mutta ihan sama, jos miehesi juo koko ajan ja riitelee kanssasi kännissä koko ajan, ei teidän kannata olla enää saman katon alla, heitä se pois tai lähde itse pois niin pian kuin mahdollista.

    • oipoi

      Juopot on sellaisia. Laita ukko tekemään valinta pullon ja sinun välillä. Kelvollisia selityksiä ja välimuotoja ei sitten ole.

    • tuskaistaepätoivoa

      Ymmärrän tuskasi. Meillä päinvastoin, rouva on alkoholisti. Myös humalassa ilkeä suustaan. Ongelmana vielä se, että on ns. paremman perheen jälkikasvua. Ei halua hoitoon, ei terapiaan ja asia pidettävä salassa.
      Juttelin tässä taannoin erään juomisen lopettaneen a-holistin kanssa. Hän sanoi holistien pitävän aina päänsä juomisen suhteen. Joillekin tapahtuu kuulemma ihmejuttu kuten hänellekin, tajusi asian itse ja lopetti. Toivoo pysyvänsä erossa viinasta lopun elämäänsä.

    • Ei puolisolla ole mitään syytä uhriutua ja itse katkeroitua alkoholistin elämässä.

      Ero on ainoa ratkaisu, ellei miehesi suostu tajuamaan tilaansa, haluten siihen muutoksia alkajaisiksi lopettamalla alkoholin käyttö kokonaan.

      Kai ymmärrät, että alkoholistin maailma on täynnä valeita ja selityksiä juomiselle? "Nalkuttamisesi" käy hyvin tekosyyksi ottaa taas pienet.

      En minä alkaisi nalkuttavan naisen vuoksi ryypätä, vaan nakkaisin moisen pihalle tai lähtisin itse mäkeen. ; )

    • kysynpävaa

      Käy netistä katsomassa. Karpalo-projekti monet saaneet apua alkoholin himoon.

      • täpäseontämäkin

        No just joo. Mainostat omaa maksullista projektiasi.


    • Lepsui.lua

      annat vain kaksi vaihtoehtoa: pullo tai parisuhde

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      164
      2994
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      33
      2824
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      39
      1846
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      25
      1811
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      185
      1694
    6. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      206
      1536
    7. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      325
      1483
    8. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      101
      1451
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      17
      1269
    10. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      71
      1225
    Aihe