Osaisikohan joku kertoa että mikä vika tuli laitteeseen kun kesken päivityksen tuli ilmoitus karttoja ei saatavilla ja pyydettiin asentamaan jo olemassa oleva kartta uudelleen. Sitten meni akku tyhjäksi ja nyt ei ota enää virtaa ollenkaan vastaan. Laite on reilu vuoden vanha.
Tom Tom Go 60
7
300
Vastaukset
- Navigointia
Tuo kartta ongelma viittaa siihen että asennus olisi keskeytynyt esim. akun tyhjäksi menon takia. Yleesnä jos asennus keskeytyy niin TomTom tyhjentää navigaattorin välimuistin.
Kun päivityksiä asentaa niin pitää aina varmistua ettei akkuvirta pääse loppumaan, mutta jos ei kerran laite ota virtaa vastaan niin tällöin tod.näköisesti joko akku tai lataus johto/muuntaja on vioittunut.- Vakaumuksesi
Kannattaa yrittää asentaa kartta uudestaan Tomtomin päivitys portaalista. Portaalissa on laitteesi kapasiteetti josta näet pystyykö siihen asentamaan karttoja tai muita päivityksiä. Tarvittaessa poista ylimääräisiä sovelluksia.
- Akustiikkaa
Kannattaa seurata akun tilaa. Kun käynnistät laitteen niin pidä virtanäppäintä pohjassa noin 30 sekuntia ja tällöin avautuu musta ruutu jossa on tietoja laitteessa. Etsi kohta battery charge level ja seuraa akuntilaa. Jos akku purkaantuu nopeasti tai ei ota virtaa vastaan lainkaan on tällöin akku syytä vaihtaa.
- Uutta-verhoilua
Laitteessa on käytetty cold-verhoilua joka on uuden aikakauden verhoilua. Akun irroittamiseen joutuu purkamamaan osin myös verhoilua.
- Eksynkö
Nyt sain akun ottamaan virtaa vastaan ja ei tyhjene enää nopeasti. Kävin mydriven sivulla ja huomasin että luki kartta vioittunut. Yritin korjata karttaa, mutta korjaus meni noin 40% ja sitten hyppäsi 0%. Mitä nyt voisi seuraavaksi yrittää?
- Kartanko
Karttakorjauksen ei pitäisi tehdä tuollaista että hyppää 0%. Kannatta yrittää vielä uudelleen ja jos edelleenkin epäonnistuu niin yhteyttä tekniseen tukeen.
- Karttakorjaus
Jos korjauspäivitys ei onnistu niin laite kannattaa viedä takuuhuoltoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k733941- 1013515
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah823358Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362648- 1241618
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361526Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191144Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221124Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421120Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1181026