Moikka!
Olen ensisynnyttäjä ja muutama kysymys on noussut mieleeni.
Jos mieheni tulee mukaan synnytykseen ja on pääni vierellä niin onko niin, ettei hänellä ole näköyhteyttä alapäähäni? Itseäni ahdistaa ajatus, että näkisi sieltä käsin koko homman ..
onko synnytyksessä jotain vaatetta päällä muutenkin esim vatsan päällä ?
Mietityttää
3
573
Vastaukset
- Lugxjjii
Jos mies istuskelee siellä pään vierellä niin ei näe kaikkea. Itsekin toki tulta aikoinaan mietin mutta ei kyllä enää tullut sitten mieleen ku oikeasti tilanne päällä. Tärkeintä, että oli mukana vierellä, piti kädestä, piti seuraa, toi mehua ja kutsui kätilöitä aina väliin paikalle kun se saattaa kestää... ekassa meillä meni 21h, toka 6h ka vika 14h. Eikä siellä synnytyssalissa kono aikaa muita ole niin pitkäksi olisi ilman miestä käynyt aika.
Ja synnytyksessä päällä sukat ja takaa auki oleva kaapu toki peitto. Synnytyssalit kun usein aika viileitä kun se on suht kuumaa ja hikistö hommaa se synnytys :)
Tsemppiä! - Jejejek
Eikös synnytyksessä ole myös edestä napeilla auki saatava paita jotta vauva pääsee hyvin siitä alle ? Vai onko siis napit ja myös selästä auki oleva kaapu ?
- Lugxjjiiii
Mulla ollut ainakin kaikissa kolmessa alkuun se takaa auki oleva kaapu ja sukat ja sitten kun vauva on syntynyt niin sieltä vaan sujautettu kaavun alle. Helpompi laittaaa myös esim epiduraali kun paita selästä auki. Vauvan syntymän jälkeen kätilöt auttaneet sitten sen edestä napitettavan ns sairaalan yöpaidan päälle lämpöpeitot. Mulle kun tullut järkyttävö horkka kylmä sit synnytyksen jälkeen aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2010787- 408047
- 1235191
- 693518
- 1103516
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi283467- 613370
- 333137
- 502427
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak341936