Moikka!
Olen ensisynnyttäjä ja muutama kysymys on noussut mieleeni.
Jos mieheni tulee mukaan synnytykseen ja on pääni vierellä niin onko niin, ettei hänellä ole näköyhteyttä alapäähäni? Itseäni ahdistaa ajatus, että näkisi sieltä käsin koko homman ..
onko synnytyksessä jotain vaatetta päällä muutenkin esim vatsan päällä ?
Mietityttää
3
555
Vastaukset
- Lugxjjii
Jos mies istuskelee siellä pään vierellä niin ei näe kaikkea. Itsekin toki tulta aikoinaan mietin mutta ei kyllä enää tullut sitten mieleen ku oikeasti tilanne päällä. Tärkeintä, että oli mukana vierellä, piti kädestä, piti seuraa, toi mehua ja kutsui kätilöitä aina väliin paikalle kun se saattaa kestää... ekassa meillä meni 21h, toka 6h ka vika 14h. Eikä siellä synnytyssalissa kono aikaa muita ole niin pitkäksi olisi ilman miestä käynyt aika.
Ja synnytyksessä päällä sukat ja takaa auki oleva kaapu toki peitto. Synnytyssalit kun usein aika viileitä kun se on suht kuumaa ja hikistö hommaa se synnytys :)
Tsemppiä! - Jejejek
Eikös synnytyksessä ole myös edestä napeilla auki saatava paita jotta vauva pääsee hyvin siitä alle ? Vai onko siis napit ja myös selästä auki oleva kaapu ?
- Lugxjjiiii
Mulla ollut ainakin kaikissa kolmessa alkuun se takaa auki oleva kaapu ja sukat ja sitten kun vauva on syntynyt niin sieltä vaan sujautettu kaavun alle. Helpompi laittaaa myös esim epiduraali kun paita selästä auki. Vauvan syntymän jälkeen kätilöt auttaneet sitten sen edestä napitettavan ns sairaalan yöpaidan päälle lämpöpeitot. Mulle kun tullut järkyttävö horkka kylmä sit synnytyksen jälkeen aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit705798KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2294512Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202547Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei262472Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro111383Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT711315- 961295
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281286Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191151Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1461121