Mietityttää

ddfdfdf

Moikka!

Olen ensisynnyttäjä ja muutama kysymys on noussut mieleeni.

Jos mieheni tulee mukaan synnytykseen ja on pääni vierellä niin onko niin, ettei hänellä ole näköyhteyttä alapäähäni? Itseäni ahdistaa ajatus, että näkisi sieltä käsin koko homman ..

onko synnytyksessä jotain vaatetta päällä muutenkin esim vatsan päällä ?

3

641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lugxjjii

      Jos mies istuskelee siellä pään vierellä niin ei näe kaikkea. Itsekin toki tulta aikoinaan mietin mutta ei kyllä enää tullut sitten mieleen ku oikeasti tilanne päällä. Tärkeintä, että oli mukana vierellä, piti kädestä, piti seuraa, toi mehua ja kutsui kätilöitä aina väliin paikalle kun se saattaa kestää... ekassa meillä meni 21h, toka 6h ka vika 14h. Eikä siellä synnytyssalissa kono aikaa muita ole niin pitkäksi olisi ilman miestä käynyt aika.

      Ja synnytyksessä päällä sukat ja takaa auki oleva kaapu toki peitto. Synnytyssalit kun usein aika viileitä kun se on suht kuumaa ja hikistö hommaa se synnytys :)

      Tsemppiä!

    • Jejejek

      Eikös synnytyksessä ole myös edestä napeilla auki saatava paita jotta vauva pääsee hyvin siitä alle ? Vai onko siis napit ja myös selästä auki oleva kaapu ?

      • Lugxjjiiii

        Mulla ollut ainakin kaikissa kolmessa alkuun se takaa auki oleva kaapu ja sukat ja sitten kun vauva on syntynyt niin sieltä vaan sujautettu kaavun alle. Helpompi laittaaa myös esim epiduraali kun paita selästä auki. Vauvan syntymän jälkeen kätilöt auttaneet sitten sen edestä napitettavan ns sairaalan yöpaidan päälle lämpöpeitot. Mulle kun tullut järkyttävö horkka kylmä sit synnytyksen jälkeen aina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      88
      1960
    2. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      99
      1212
    3. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      18
      1196
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      81
      1014
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      94
      904
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      154
      889
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      53
      824
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      56
      799
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      60
      769
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      704
    Aihe