Anatolianpaimenkoira on hakusessa, ja oon käyny "mahtavilla taidoillani" koko netin läpi, enkä oo löytäny yhtää kasvattajaa.
Niitähän on rekisterissä Suomessa n. 20kpl, joten luulis että on ainaki 1 kasvattaja.
Kellää tieton anatolianpaimenkoira kasvattajista?
3
127
Vastaukset
- tosivaativarotu
Huh,huh. Et sitten helpompaa kasvatettavaa hyväksy.
- eiolekasvattajia
Suomessa ei kasvattajia taida olla, ovat tuoneet ulkomailta. On muutes mielettömän vaativa rotu eikä sovi kelle tahansa jos sellaisen suomeen jostain roudaat niin paras olla paljon koirakokemusta ja vaativistakin roduista eikä vaan perus lapukoista ja muista.
- EroaKunYölläJaPäivällä
Jos ymmärtää kyseisestä rodusta jotain, ei sitä kannata ottaa suomesta vaikka saisikin. Se pitää tulla maasta jossa sen vanhemmat on menestyksekkäästi taistellut susien kanssa. Suomessa laumanvartioita on käytännössä mahdoton kasvattaa kun koiraa ei käytännössä pääse testaamaan kunnolla. Venäjältä löytyy käyttötarkoitukseen jalostettuja laumiksia, mutta suomen kasvattajien yksilöt on lähinna seurakoiria, tässäkin hyvät esimerkit kuinka rotu voidaan pilata, kun sitä joka sukupolvessa testata susia ja karhuja vastaan.
https://m.youtube.com/watch?v=HytF6_xdXcE
Ja tässä taas käyttö koiria, https://m.youtube.com/watch?v=D5Mn4nz_ifI
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1117285Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista655416- 954934
- 524125
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee494016- 2223903
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san283628- 423345
- 522849
- 422427