Sain miehen veljen vaimon haukut ja syyllistämisen osakseni.Mahdollistan kuulema miehen juomisen. Aiemmin oli kysellyt mun juomisesta ja että yllytänkö miestä juomaan. Itse ollut nyt parisen kuukautta juomatta ja vuosi sitten maaliskuusta marraskuuhun reilut 8 kuukautta. Ahdistuin todella ja en tiedä mitä tekisin...
Läheisten syyllistäminen
4
238
Vastaukset
Vaikka itse olet luopunut alkoholista, puolisosi kokee tarvitsevansa alkoholia edelleenkin. Sinä tai miehesi sukulaiset eivät voi tehdä valintoja hänen puolestaan, joten on turha tuntea syyllisyyttä. Et myöskään voi vaikuttaa miehesi sukulaisten näkemyksiin, jotka ovat muodostuneet erilaisista lähtökohdista kuin omasi. Jos asia vielä tulee puheeksi, tee selväksi oma näkemyksesi asiasta neutraaliin sävyyn mutta tiukasti.
Omasta ahdistuksesta voi päästä yli etsimällä sen takana olevia tuntemuksia. Ahdistus on kuin valkoista kohinaa, joka peittää alleen todelliset tunteet. Kun ymmärrät, mikä tilanteessa muistuttaa jostakin menneestä, voit kokea peitetyt tunteesi ja kasvaa niiden yli. Silloin toisten ihmisten syyllistämisyrityksetkään eivät enää toimi.
Markus Heikkilä
Päihde- ja mielenterveystyön lähihoitaja
Hoivapiiri.fi- pussillinenkikkoja
Kossupullo huiviin niin mikään ei ahdista, jokainen juoppo sen muistaa. Wanha kikka, old trick.
- taassamapulma
Entäs sen jälkeen, kun kossu on "haihtunut" kehosta eikä rahaa ole lisälääkitykseen edes kaljalla?
- Perttinen67
taassamapulma kirjoitti:
Entäs sen jälkeen, kun kossu on "haihtunut" kehosta eikä rahaa ole lisälääkitykseen edes kaljalla?
No sitte soitetaan sille veljen vaimolle, että voisikos se käydä ALKOssa tän pariskunnan puolesta. Niin kuin aina ennenkin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642022Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899