Gerda purjehtimaan

merellemars

Olen huomannut, että netissä ja keskusteluissa liikkuu paljon puhetta Joutsenen kunnostamisesta purjehdus kuntoon. Mielestäni joutsen on liian iso ja huonossa kunnossa, jotta siihen kannattaisi käyttää rahaa.
Mutta itse kannatan ideaa ismommasta koulupurjelaivasta, missä olisi raakapurjeet. Tähän hommaan sopisi erinomaisesti Ger gefle, mikä on Raumalla hosttelina tällä hetkellä. Mainostavat että olisi valmis vesille vaikka heti. Eli tuo laiva edustais parhaimmillaan suomalaista merenkulkua enemmän kuin sj. Nyt vaan staf ja nupu tarttumaan tilaisuuteen ja hankkimaan kaunokainen merelle.

8

586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eionnaa

      No siitä vaan keräämään rahaa kasaan.

      Jos saat vaikka tuhat lahjoittamaan satasen kukin niin homma voidaan aloittaa. Mutta joudut keräämään vielä muutaman tuhatta lisää. Vai kuvittelitko että sadalla tuhannella kunnostetaan vanha purjelaiva?

      Vai kuvittelitko kenties että merenkulun historia kiinnostaa nykyistä hallitusta? Ei, nykyisetkin kulttuurilaitokset ovat supistamassa aukioloaan. Uusia Ei tule.

      Muutama uusi huvijahti kyllä tulee, ja komea. Veikkaan että se rekisteröidään Panamaan kun sinne on muutenkin asiaa. Siellä ministerien kaverit laukkaa pankkiasioilla.

      • Tietäjägerda

        Hei mutta tässähän oli pointti, että gerda on valmistunut 2005 ja on täydellisessä purjehdus kunnossa! Eli rikaamaan purjeet mastoihin niin valmis lähtöön!


    • Professoriyliopsito

      Ja maksaahan laivan huolto saman verran, kun pidetään laiturissa käyttövalmiina, mutta hostellina.

    • tosikkopurjehtija

      Tarvittiinko uusi avaus aiheesta jota on jo jauhettu täällä pitkään. Ei.

      • jauhajauhajauha

        Kyllähän pursimiehet tunnetaan, sitkeitä ja yksinkertaisia...


    • Nepiirtääkeilonliituu

      Gerdan rungosta kasvoi jossakin vaiheessa komeita tatteja (sisäpuolella myös) ja pukspröötistä syönyt mato puolet pois. En suosittele idean jalostamista pidemmälle edes ajatustasolla.

      • kekkekeek

        Nuohan ovat pieniä helposti korjattavia asioita. Ja alus on rakennettu 2005 ni hyvässä kunnossa on. Itse kävin tnä kesällä aluksessa kierroksella, missä kerrottiin aluksen olevan hyvässä kunossa.


    • Anonyymi

      Upon se o

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      190
      3554
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      57
      2217
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      376
      2210
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2072
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1491
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      460
      1202
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      121
      1063
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      59
      1004
    Aihe