Mitä nyt teen kun kello on 00.35?

Menen nukkumaan ellei parempaa neuvoa tule.

Kirjoitellaan sitten TÄNÄÄN aamulla.

9

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • isoäiti_

      Lähes 2500 v sitten kreikkalaiseen kuvanveistäjäperheeseen syntyi poikalapsi, joka sai kasteessa nimen Sokrates. Hänestä kasvoi viisaudestaan kuuluisa filosofi.
      Viisauden ylevimmän tavoitteen ja päämäärän hän kiteytti lauseeseen: tunne itsesi.

      Tätä päämäärää voi jokainen tavoitella lepoasennossa, omassa sängyssään.
      Hyvää yötä!

      • Pahus vieköön? Olisit nyt aikaisemmin tuon sanonut. Olisin minäkin tavoitellut viisautta nukkumisen sijaan.


    • Himmelsauge
    • iltapala-yö-puheradio

      Jaaa, jaa, mitä teet, kyselet? Koska sinulla ei ole lapsia...tietääkseni, joten ei siis lapsenlapsiakaan, jotka ovat innokkaita näiden "härveleiden" kanssa, niin valistuneimmilla vanhemmilla on ohje, että kaikki tuollainen ajatuksia häiritsevä pois iltaisin klo 21.00 jälkeen. Korkeintaan kirja luettavaksi.

      Ajatusten täytyy rauhoittua tästä nykyajan liiasta "uutisvuodosta", saati jatkuvasta päivystämisestä, mitä joku kirjoittaa. Sitä varten on puhelin, jos jollain on tärkeää asiaa, ei siis maailman menoin tarkkailua enää iltaisin. (Nuoret/teini on eri asia, koska heillä alkaa elämä silloin, kun me vanhukset menemme nukkumaan;))

      Itse olen jo "varttunut vanha", mutta yleensä suljen tietsikan klo 17,> jälkeen, mikäli ei ihmeitä uutisista kuulu. Aamulla herään aikaisin ja silloin on hauska/masentavaakin joskus lukea näitä "yönhörhöjen" kirjoituksia.

      • 8 tunnin yöunet on takana, nukkumaan klo12.00 kerran herääminen klo 4.00 ja taas sikeitä klo 8.00. 🛌
        Pyykinpesupäivä, hopeakorujen puhdistus ja perunoiden keitto parast'aikaa, vie aamupäivästäni suurimman osan. Vilkaisen aamulla koneelle uutisten jälkeen, mutta en malta istua lukemassa joka pientä osallisutmista.

        Parin alkuvuoden innostuksen jälkeen, on itselleni vakiintumut netissä olo, kesällä varsinkin on ulkoilu ja liikkuminen muualla terveellisempää 😊

        Virikkeitäkin tulee enemmän ihmisten kanssa jutellessa,...eilen nauroin kun istahdin aamulla penkille tuolla pihalla, roskis reissun jälkeen.
        Ajattelin jutella siinä istuvan mummelin kanssa, mutta hänpä ei kuullutkaan puhetta, joten lakkasin huutamasta kun kaiku löi vastaan talojen seinistä, ja parvekkeen ovia avautui 🤣 )))
        Mummeli vaan vilkutti lähtiessäni, mutta yleensä on kiva vaihtaa muutama sana jo tutuimmille naapureille.

        Parvekkeelle pitäneekin nyt ripustaa pyykit ,... näkemiin!


    • jjoutava

      Putosin sängystä puolenyön tienoilla. Eikä ole aikoihin sellaista tapahtunut. Olin niin pyörryksissä että nostin jalat sängynreunalle ja yritin kampeutua siitä sänkyyn seurauksella, että jalat joutuivat gramppiin niin oli pakko yrittää kiivetä käsivoimin yli sängynreunan. Nukahdin taasen heti ja heräsin noin 3.30 vc käynti ja unta taasen kello kuuteen asti.

      Aika nerokasta on selällään lattialla ollessa nostaa jalat sängynreunalleja siitä ponnistella
      sänkyyn. Tulisiko päiväsaikaan sellainen agropatia mieleen. Eipä tulisi.
      Tästähän huomaa että yö on nukkumista varten en minä ainakaan yöllä pysty järkevästi toimimaan, poikkeusihmisiä tietennii on joka lajia.

      • sama1

        Piti kirjoittaa akropatia.


      • sama1

        myös piti kirjoittaa kramppiin.


      • F_____

        Hyvä kun korjasit! Silmä lepää 😄


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1062
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      829
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe