Menen nukkumaan ellei parempaa neuvoa tule.
Kirjoitellaan sitten TÄNÄÄN aamulla.
Mitä nyt teen kun kello on 00.35?
9
174
Vastaukset 9
- isoäiti_
Lähes 2500 v sitten kreikkalaiseen kuvanveistäjäperheeseen syntyi poikalapsi, joka sai kasteessa nimen Sokrates. Hänestä kasvoi viisaudestaan kuuluisa filosofi.
Viisauden ylevimmän tavoitteen ja päämäärän hän kiteytti lauseeseen: tunne itsesi.
Tätä päämäärää voi jokainen tavoitella lepoasennossa, omassa sängyssään.
Hyvää yötä!Pahus vieköön? Olisit nyt aikaisemmin tuon sanonut. Olisin minäkin tavoitellut viisautta nukkumisen sijaan.
- Himmelsauge
Sokrates saa painua ties mihin, aikansa havukka-ahon ajattelija 😊
https://m.youtube.com/watch?v=MHSnBIsswl8# - iltapala-yö-puheradio
Jaaa, jaa, mitä teet, kyselet? Koska sinulla ei ole lapsia...tietääkseni, joten ei siis lapsenlapsiakaan, jotka ovat innokkaita näiden "härveleiden" kanssa, niin valistuneimmilla vanhemmilla on ohje, että kaikki tuollainen ajatuksia häiritsevä pois iltaisin klo 21.00 jälkeen. Korkeintaan kirja luettavaksi.
Ajatusten täytyy rauhoittua tästä nykyajan liiasta "uutisvuodosta", saati jatkuvasta päivystämisestä, mitä joku kirjoittaa. Sitä varten on puhelin, jos jollain on tärkeää asiaa, ei siis maailman menoin tarkkailua enää iltaisin. (Nuoret/teini on eri asia, koska heillä alkaa elämä silloin, kun me vanhukset menemme nukkumaan;))
Itse olen jo "varttunut vanha", mutta yleensä suljen tietsikan klo 17,> jälkeen, mikäli ei ihmeitä uutisista kuulu. Aamulla herään aikaisin ja silloin on hauska/masentavaakin joskus lukea näitä "yönhörhöjen" kirjoituksia.8 tunnin yöunet on takana, nukkumaan klo12.00 kerran herääminen klo 4.00 ja taas sikeitä klo 8.00. 🛌
Pyykinpesupäivä, hopeakorujen puhdistus ja perunoiden keitto parast'aikaa, vie aamupäivästäni suurimman osan. Vilkaisen aamulla koneelle uutisten jälkeen, mutta en malta istua lukemassa joka pientä osallisutmista.
Parin alkuvuoden innostuksen jälkeen, on itselleni vakiintumut netissä olo, kesällä varsinkin on ulkoilu ja liikkuminen muualla terveellisempää 😊
Virikkeitäkin tulee enemmän ihmisten kanssa jutellessa,...eilen nauroin kun istahdin aamulla penkille tuolla pihalla, roskis reissun jälkeen.
Ajattelin jutella siinä istuvan mummelin kanssa, mutta hänpä ei kuullutkaan puhetta, joten lakkasin huutamasta kun kaiku löi vastaan talojen seinistä, ja parvekkeen ovia avautui 🤣 )))
Mummeli vaan vilkutti lähtiessäni, mutta yleensä on kiva vaihtaa muutama sana jo tutuimmille naapureille.
Parvekkeelle pitäneekin nyt ripustaa pyykit ,... näkemiin!
- jjoutava
Putosin sängystä puolenyön tienoilla. Eikä ole aikoihin sellaista tapahtunut. Olin niin pyörryksissä että nostin jalat sängynreunalle ja yritin kampeutua siitä sänkyyn seurauksella, että jalat joutuivat gramppiin niin oli pakko yrittää kiivetä käsivoimin yli sängynreunan. Nukahdin taasen heti ja heräsin noin 3.30 vc käynti ja unta taasen kello kuuteen asti.
Aika nerokasta on selällään lattialla ollessa nostaa jalat sängynreunalleja siitä ponnistella
sänkyyn. Tulisiko päiväsaikaan sellainen agropatia mieleen. Eipä tulisi.
Tästähän huomaa että yö on nukkumista varten en minä ainakaan yöllä pysty järkevästi toimimaan, poikkeusihmisiä tietennii on joka lajia.- sama1
Piti kirjoittaa akropatia.
- sama1
myös piti kirjoittaa kramppiin.
- F_____
Hyvä kun korjasit! Silmä lepää 😄
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371413- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69906- 68713
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56703Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi224637- 37589
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33551- 39527
- 63513