Anneli Auer vaatii aiheettomasta pidätyksestään syyttömänä 2,5 miljoonaa.
Veronmaksajat joutuvat nyt kärsimään poliisien toiminnasta. Kun A.A:n mies surmattiin, sotkivat poliisit rikospaikan Annelin syyllisyyden osoittamiseksi. Syyllisyyttä yritettiin jatkaa vielä myöhemminkin väittämällä A:n tehneen seksirikoksia kumppaneineen.
Poliisit toimivat ikään kuin ähäkutti-periaatteella "syyllinen olet kumminkin". Näin syytön joutui virumaan pienessä hirressä vuosia kunne oikeus voitti.
Tuntuu, että asialla olleet kaksi poliisia osoittelevat sormillaan toisiaan ja väittävät, "toi aloitti!"
Typeryys tuli veronmaksajille kalliiksi. Oikeudenkäyntikulutkin vielä ja Annelin suhde lapsiinsa ja koko elämä piloilla.
Tekemättömäksi ei mitään saada rahallakaan.
Poliisien kallis typeryys?
15
244
Vastaukset
Huomenta!
Eikö uni tullut? Toivottacvasti saat aamu-unet kun olet juonut kupin kahvia ja alat katsella aamutelkkaria.- Mittees
jos tuo kuitenkin surmasi? Todisteiden valossa muuta epäilyttävää tapauksessa ei kaiketi ollut kuin se ettei oikeuslaitos pystynyt AUKOTTOMASTI toteamaan etteikö surmaaja olsi saattanut olla Batman tai apupoikansa Robin.
Eihän tehtyjä tekemättömäksi saa rahallakaan. Samaa lausahdustasi voi siis käyttää kääntäenkin; mitäs se A sillä rahalla tekee? Eihän se tuo eilistä takaisin. Toteutuneiden tosiasioiden valossa on Anneli Auer oikeutettu korvauksiin menetyksistään. Oikeuslaitosko tässä on väärässä? Mitä, häh?
- kalllliiistaa
Toivottavasti saa oikein hyvät korvaukset , onhan tuo nähty monesti että täällä saat tapella pitkään oikeuksiesi puolesta kun valtiovalta vastassa , eivät anna periksi makso mitä makso kun sen kannan ottavat , jotkut sitten hakevat oikeuksiaan eu:ta , typeryys ja veronmaksaja maksaa ......
- Himmelsauge
Minun herkkä intuitiivinen naisen vaistoni on sanonut ettei Auer ole tehnyt mitään niin raakaa että surmaisi lastensa isän. Hän on kaunis ja itsevarma nainen ja moni mies katsellut silläsilmällä. Empä ihmettele vaikka olisi mustasukkaisuusmurha, niin se varmaan olikin.
Kun mies oli pois tieltä alkoi virkamiespiiritys, oliko yhtään naista koko prosessissa mukana, ei tainnut olla. Nainen näkee asiat toisin, herkkyys ja intuitio...😌☕️🌹- toistamieltä-eikä-ainoo
himmelsauge
taidat olla lähisukulainen, tai muuten hyödyt asiasta,
haluut päästä siivelle,
ku tiedossa on paljon rahaa tulossa,
ku suomen tyhmät viranomaiset maksaa aina sen mitä niiltä pyytää, kun niillä on huono omatunto kun eivät pystyneet todistamaan selvää asiaa,
vahvasti toistamieltä himmelsaugen kaaa,
annelin jutut oli niin ristiriitaisia että kyllä se on murhaaja ei vaan tunnusta,
puolustusasianaja on myös lainpuitteissa häntä informoinu, mitä kannataa sanoa, mitä jättää sanomatta,
tietenki tekijä heti hokaaa hyvän rikastumisen keinot,
joskus tuntuu että suomen laki rikollisia kohtaan on jotenki väärä,
joskus tulee vahva vaikutelma että uhrista tehdään syyllinen
ja rikollinen pääsee kuin koira veräsjästä, jopa paapotaan viimesenpäälle, - värässäolet
Kyllä nyt vaistosi on pielessä. Auer on kylmän rauhallinen tyyppi, tunteeton . Sellainen pystyy mihin vaan. Kaunisko, ei ole kaunis vaan luotaantyöntävä.
- Himmelsauge
Miehinen näkökulma on aina suorasukainen ja vivahteeton, asiat runnotaan vakka väkisin itsehaluttuun suuntaan. Päällekäyvä tyyli kuvastaa juuri sitä runttaamista, yrittää tehdä minusta Auerin sukulaista tai hänen rahojensa kyttääjää koska haluaa mitätöidä mielipiteeni vaikka täällä on vapaus jokaisen sanoa omia ajatuksiaan. Miehillä on yksi aisti vähemmän kun naisilla, se kuudes
aisti. Ratkaiseva aisti.
- korvaus
On kyllä kylmän rauhallinen, jos syyttömänä olisi istunut!
Rahallinen korvaus menetetyistä tienesteistä? Onpa kovat luulot tuloista.
Onhan hän linnassakin tullut eläneeksi, ei ainakaan velaksi ole elänyt ja nyt on jo saanut korvaukset, ei missään tapauksessa enempää ! - vääräpuuuuu
Tuomioistuin määrää vangittavaksi . Korkeasti koulutettu ja palkattu tuomari tekee päätöksen , joten hänen moka .
Tuomio on kuitenkin tehty, nyt on kyse korvauksista. Auerilla on erittäin taitava asianajaja, jonka avulla Auerin tunnustuskin mitätöitiin. Harvoin asianajaja saa noin tuottavan työn itselleen kuin Auerin juttu. Ei ole epäilystäkään että osaa perustella myös korkeat korvausvaateet ja kostuu samalla itsekin taas jutusta.
- kansalaiset-ei-hyväksy
Joskus kun kuuntelee puolustusasianajan sanomisia epäilylle,
tulee vahva vaikutelma siitä että puolustusasianajaja neuvoo syytettyä kertomattajättämään hänelle raskuttavat
tekemiset ja tapahtumat,
siis olla puhumatta kuulusteluissa,
se vaikutaa maalikosta vääryydeltä, suuri vääryys, kun tostuus salataan,
miksi noin kiero laki on tehty,
että rikokseen syylistyny voidaan jättää tuomitsematta
kun ei saada häntä myöntämään rikosta,
vaikka teko on ilmeinen,
Auerille ON väärin maksaa suuria korvauksia,
se on ilmeinen syyllinen ristiriitaisten lausuntojensa perusteella jo yksistään,
- Pikkuapulainen
Niin omituinen koko juttu, että en lähtisi poliiseista yksin syytä etsimään. Yritysjohtajat tekevät kansan rahoilla eli verorahoilla paljon enemmän vuosittain huteja eikä niistä edes kaikista tiedetä. Noh, entäs meidän poliitikot, kalliita ovat näiden rouvien ja herrojen työt. - ja myös erehdykset.
Pilalla koko elämä, vähän yli nelikymppisenä? Raha rauhoittaa kummasti. Uskoisin, että Auvinen nyt vielä kirjailijanakin on kaikkea muuta kuin säälin väärti. Kuka hänen miehensä sitten tappoikaan - selvyyttä siihen ei itse asiassa saatu. Jos itse tappoi ukkonsa, ei varmasti ole ainoa Suomessa, ken tuomitsematta jäi, mutta varmasti ainoita, joka sai siitä vielä korvauksen. Miten lienee, en asetu kummallekaan kantille en poliisia syyttelemään enkä tätä naisihmistä. Jokainen joutuu kuitenkin elämään omatuntonsa kanssa. Lapsia kyllä säälin, he eivät ole tällaista ansainneet. Mitkä mahtavat olla seuraukset juuri heidän elämässään.- ei-pitäis-maksaa-mitään
Kamalalta tuntuu ku vaikuttaa kuitenki Auerin sekavien puheitten vuoksi
että se on oikeesti syyllinen, ei vaan tunnusta,
-- kaiken huippu kun " jopa maksetaan satojatuhansia euroja miehensä toposta "
olipa melkonen oivallus, joka voi olla jopa totta,
Auer on aiheuttanu valtavaa taloudellista vahinkoa yhteiskunnalle ja valtavaa kärsimystä omille lapsilleen, ei pitäisi maksaa yhtään mitään,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.284548- 343326
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1823135- 102168
- 1571730
- 121718
- 251681
- 1011257
- 1371097
Mua ei ole rengastettu, vaikka asunkin jonkun kanssa
Siihen on esteitä. Sinä taas olet rengastettu yksilö. En jaa aviovuodetta kenenkään kanssa, enkä mitään muutakaan.14954