Miksi eliitti ei puhu pakkoruotsista

Fennot

Varmaankin siksi, että eliitti on aina osannut hyvin ruotsia ja käyttää sitä mielellään. Eliitillä on luonteva positiivinen suhde Ruotsiin ja Pohjoismaihin.

12

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hieman vanhentunutta tietoa. Nouseva eliitti esim jääkiekkoilijat eivät puhu ruotsia, kuin alemmalla tasolla pelaavat. NHL pelaajat puhuvat englantia.

      Eikä siinä mitään. Ruotsi voidaan kieltää kaikilta muilta paitsi eliitiltä.
      Opetetaan ruotsia vain eliitille tarkoitetuissa kouluissa. Loput lukiot vapautetaan.

      • Päämäärätön

        Pistetäänkö jääkiekkoilijat eliittikouluihin opettelemaan ruotsia ? Likoilla on hienot päämäärät.


      • Päämäärätön kirjoitti:

        Pistetäänkö jääkiekkoilijat eliittikouluihin opettelemaan ruotsia ? Likoilla on hienot päämäärät.

        Jääkiekkoilijat vihaavat ruotsia. Pakkoruotsi estää heitä harjoittelemasta. Ilman pakkoruotsia Suomi voittaisi arvoturnaukset aina. Muissa kilpailijamaissa eivät pelaajat joudu pakkokieliä opiskelemaan


    • Ainåa asia mitä suomalaisen jääkiekkoilihan tarvitsee tietää ruåtsista, on Den gliider in -laulu.

    • SelväSyy

      Ei puhu muuten moni ruotsiakaan, ainakaan kunnolla! Joten eivät kehtaa puhua kannattamastaan pakkoruotsista. Katainen: " Nyt en pysty, vaihdetaan suomeksi..." ;-)

      • Kielet

        Suomen eliitti muodostuu jääkiekkoilijoista.! Hyvin on pullat uunissa. Llihasvoima on jälleen ratkisevassa asemassa. Ilmankos kielet ei päähän tartu.


    • Kygh

      Eitismi kuuluu näköjään suomenruotalaisuureen. Suomen ruotsinkielisten lukioiden parannusehdotuksia miettivä, Svenska kulturfondenin resurssoima raportti "Kan vi bli bättre?" nousi pari vuotta sitten puheenaiheeksi ruotsinkielisten keskuudessa. Näin:

      Nimimerkki "käännöstoimisto" laati raportista käännöksiä:

      "Å andra sidan ser vi exempel på högpresterande examinander från gamla, svenska kultursläkter på orten bland (elev)namnen i Sibbo gymnasium.

      käännös:

      Toisaalta näemme ruotsinkielisessä Sipoon lukiossa menestyneitä kokelaita, jotka nímien perusteella tulevat vanhoista ruotsinkielisistä kulttuurisuvuista Sipoon alueelta."


      Gemensamt för de svaga studenterna i Sipoon lukio är låga studentbetyg i modersmål. Det visar på motsatsen: Brist på kulturarv och tid eller intresse för boklig sysselsättning. Det präglar ofta inflyttningsorter med lägre social status.

      käännös:

      Yhteistä heikoille oppilaille Sipoon suomenkielisessä lukiossa on alhainen todistus äidinkielessä. Se viittaa vastakkaiseen (kuin noiden Sipoon alueen vanhojen ruotsinkielisten kulttuurisukujen vesoilla): kulttuuriperinnön puutetta sekä ajan tai kiinnostuksen puutetta kirjalliseen puuhailuun, mikä on usein ominaista alemman statuksen muuttovoittoalueille."


      I Nykarleby kan man i stället skönja familjebakgrundens betydelse bakom de bästa studenterna. De har efternamn som för tankarna till framgångsrika affärsmän, präst och lärarsläkter i trakten.

      käännös:

      Uudessakaarlepyyssä voi havaita perhetaustan merkityksen parhaiden ylioppilaiden taustalla. Heillä on sukunimiä, jotka vievät ajatukset menestyksekkäisiin liikemiehiin, pappis- ja opettajasukuihin aluella."



      Från Topeliusgymnasiet i Nykarleby gär det inte särskilt långt längs älven till Härmän lukio. Det vilda sinnelaget bland ungdomarna i dessa trakter har trots den förenande älven skilt sig rätt mycket från mentaliteten i den svenska köpmanna- och seminariestaden.

      käännös:

      Ruotsinkielisestä Topeliuslukiosta Uudessakarlepyyssä ei ole pitkä matka suomenkieliseen Härmän lukioon. Nuorten villi mielentila siellä eroaa aika paljon mentaliteetiltaan kaupungin ruotsinkielisestä kauppias- ja senminaarikaupungista.



      Om Åbo står det: Bland toppstudenterna finner man flera med klar anknytning till akademin, men också en och annan studerande från ambitiösa finska familjer i staden.

      käännös:

      Turussa löytää huippuylioppilaiden joukosta useita, joilla on selkeä yhteys Åbo Akademiin, mutta myös yksi ja toinen huippuylioppilaista on kaupungin kunnianhimoisista suomenkielisistä suvuista.

      Asennetta ;)

      • hjhjk

        On suorastaan sairasta kun media ei suomeksi kommentoi mitään.
        Vanhat rotuopithan tekstistä kurkkivat.


    • allaärintefennor

      Det finns så väldigt många intelligenta finskspråkiga personer som vet att de har stor nytta av att kunna svenska.

    • Elitismi

      Den talande svenska pokerna folkarna har det eget ...
      Oikeus puhua ja harjoitaa omaa kultuuriaan,mutta niin on myös muilla...
      Kuulun itse länsimaalaiseen sukuun jolla on kieltämättä perinteet ja sukujuuret ruotsalisuudessa. Aikoja sitten on nuo perinteet menetetty. Länsisuomalisen valtasuvun sukujuuret ovat sulautuneet Suomalaisuuteen kohdaltani, suuruien perheiden myötä .

      Ihmiset ovat tätänykyä eriytyneet ja sukututkijana ,että yhteiskunnallisena kriitikkona olen sitä mieltä että valinnan vapaus on se joiden myöä yhteikuntaa tulee kehittää,huomioiden jokaisen kulttuurin rikkaus .

      Elitti . Mikä se sitten on ? Emme elä enää kulttuurissa jossa yhteiskunnassa ihmisiä voitaisiin asetella aatelis asemaan. Sukututkimusta tehdessäni polveudun itse suorassa sukupolvessa etu ajo oikeutetuista Rusthollareista,niin suorassa sukupolvessa kuin monin osin suvun haaroista. Moni ei.

      Suomi on niin Ruotsinvallan alainan maa ollut lähtökohdiltaan, kuten myös itäisen naapurin.

      Vaikkakin eliittiä monet haluaisi olla on se Suomalaisilta juurilta lähtökohtaiseti jopa mahdoton ajatuksena ja harha kasite. Suomeen on aikoinaan tullut länsi rannikolle asutusta joka on ollut aatelis sukujen jälkeläisiä ja uudisasukkaita Suomessa ,ei juurikaan muualla. Sauvo on noista ajoista se paikka kunta jossa nuo jäljet vielä on nähtävissä ,sillä tuolla on asutus Suomen varhaisempia .(1400 luvulta joss aaatelisuus maassammme vielä ehkä heijastuu).

      Kuten tuosta saataa vetää johtopäätöksemn muu maa on lähinnä maan viljelys ja osin kalastus yhteis kuntaa. Täten on myös maan kansakunta sekoittunutta. Usein kuulee että Suomalaiset ovat historian saatossa ns. kaskenpolttajia ja suokansaa Ruotsalaisetn mielestä.

      Tottahan tuo lienee ,joten tuo eliitti aate on vieras niin itselle ,kuin historian simissä.Moni voi kai itsensä aateloida kruunua kantamatta,mutta totta on että monilapsisista perheistä muodosunut Suomessa on karistettu jopa nuo aatelisista perinteisistä olevat juuret tuntemattomiin jos jollain harvalla suvullaon niitä lähtökohtia edes ollut.

      Suo kuokka ja jussi

    • maksetutapurit
    • "Miksi eliitti ei puhu pakkoruotsista
      Varmaankin siksi, että eliitti on aina osannut hyvin ruotsia ja käyttää sitä mielellään. Eliitillä on luonteva positiivinen suhde Ruotsiin ja Pohjoismaihin."

      Mitä on "eliitti"?
      Ei kai se ole kielitaitomääre kuitenkaan?

      Itse veikkaan, että "eliittiä" ei voisi vähempää ruotsi kiinnostaa.

      Pois luettuna toki nämä meidän kaksinaamaiset ja -kieliset eliittiyksilömme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      308
      5534
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      72
      5082
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4176
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3850
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      43
      3514
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      89
      3143
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      73
      3016
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      42
      2197
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2138
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2088
    Aihe