Narsistisuuden tyypillinen oire on kiistäminen. Narsisti ei ole omasta mielestään ikinä syypää mihinkään. Hän kiistää viranomaispäätökset ja kaiken todellisen. Ei narsisti ole syyllinen koskaan, kun oireyhtymän kantaja syyttää aina muita.
Narsisti kiistää sairautensa
Tutkittua-tietoa
8228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ja ei kun vastailemaan taas itselle piakkoin. Vai mitä aloittaja?
Narsismin perustavaa laatua oleva ominaispiirre on myös vainoharhaisuus. Narsisti näkee kaikkialla samaa, mitä hän itse harrastaa. Vainoharhaisuus on tutkitusti yksi mustasukkaisuuden ja omistushaluisen ihmisen persoonallisuutta tuhoava oireyhtynmä. Tämä oireyhtymä aiheuttaa narsistisessa ihmisessä halun kontrolloida ja alistaa läheisiään ja ympärillä olevaa yhteisöä. Yksi havaittu narsistien käyttämä keino on vakoilla puolisoaan tai muita läheisiä henkilöitä ja tällä tavalla kontrolloida heidän tekemisiään oman itsekeskeisen hyödyn takia.
Vakoilla puolisoaan. Laittoi naisensa autoon seurantalaitteen ja katseli tietokoneesta missä liikkuu että vakoilua oli ja muuta juttua. Nainen lähti paremman miehen kanssa. Yritti saada korvauksia perusteettomasti ja pakotti naisensa todistajaksi käräjille valhetta hyöty tarkoituksella. Lopulta naiselle riitti ja lähti pois.
Ei normaali iminen käyttäydy noin. Jokin mättää ja pahasti. Ei pärjää kavereitten suhteen ja niitä ei voi olla tällaisella tyypillä kun kukaan ei alistu sen vallan pitoon toista kohtaan. Kaveri jää velkaakin nopeasti tällaiselle.
Narsisti ei maksa velkojaan. Hänelle velat muuttuvat saatavaksi. Sitten vielä kehtaa vaatia korvauksia kun ei maksa velkojaan.
Ja sitä se ei myönnä.
Kymijokea naarataa. Supernarsu ja himovaras tietää. Homous ei pelasta.
Naarataanko sieltä varastettuja tietokoneen kuoria? Narsisti on heittänyt varastettuja koneen kuoria Kymjokeen jotta poliisit ei löydä niitä ja saa varastajaa kiinni. Sisukset on modifoitu ja laitettu uusiin kuoriin, jolloin niitä ei pysty tunnistamaan varastetuiksi ja ei muuta kun ne myytiin hyvällä hinnalla. Kuoret löytyvät riippusillan kohdasta alaspäin jokea, riippuen miten virtaava vesi on kuoria kuljettanut alamäkeen.