Suunnittelemme yhdistelmämatkaa ja Ao Nangissa olemme olleet aiemminkin. Mietityttää Lanta siinä mielessä, että onkohan siellä epävakaisemmat säät todennnäköisemmin tammi-helmikuussa ja tarpeeksi tekmistä ts. onko kovin hiljainen paikka.. Ja myös kestääkö kauan näiden kahden välinen matka. Onko suosituksia hyvästä hotellista Lantalla ja olisi mahdollisimman keskeisellä paikalla..
Koh Lanta - Ao Nang yhdistelmämatka
talvimatka
3330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tammi-Helmikuu on hyvää aikaa matkustaa Koh Lantalle säiden puolesta, mutta toisaalta matkailun osalta kyseessä on selkeät sesonkikuukaudet, jolloin turistimäärät ovat myöskin korkeimmillaan (ja esimerkiksi hotellit kalleimiillaan).
Mutta sesongillakin Lanta on rauhallisen puoleinen paikka, missä ei esimerkiksi isompaa yöelämään yms. ole löydettävissä, mitä nyt eri rantabaareissa on eri iltoina tietyntyylisiä (hipahtavia/psykedeelisiä) rantabileitä.
Kulkemisen kannalta skootterin vuokraus on suositeltavaa, kunhan vain skootterilla ajaminen on edes kohtuullisesti hallussa.
Krabin kentältä minivan kuljetus Lantalle kestää 1-2h. riippuen hotellin sijainnista ja kuinka nopeasti pääsee saareen vievälle lautalle (aikoinaan Lantalle menoon vaadittiin kahden lautan käyttämistä, nykyään sillan valmistumisen jälkeen on vain yksi lauttamatka).
Lanta on minusta paljon kivempi viettää rantalomaa kuin Ao Nang, jos nimenomaan rantoja kaipaa. Ao Nangissahan ei ole kunnon rantaa ja niille pitää lähteä kauemmas veneellä. Lantallakaan ei toisaalta ole myöskään hirveästi tekemistä, eli rantaelämään pitkälti keskittyy oleminen. Mutta upeita auringonlaskuja luvassa, kun turistirannat avautuvat länteen!
"Keskeisellä paikalla" oleva hotelli on tietysti lähellä Saladanin kylää, tai mikä se nyt onkaan. Joka tapauksessa ainoa taajamaksi katsottava paikka Lantalla.
Jos shoppailu kiinnostaa, niin tarjonta ei ole kummoinen.
Sekin kannattaa huomata, jos sillä on omaan olemiseen vaikutusta, että Lanta on ruotsalaisten suuressa suosiossa, jopa niin suuressa, että siellä muistaakseni on ruotsalainen koulu.
Näinpä,+jos+nimenomaan+rantakohdetta+kaipaa,+niin+Lanta+on+siihen+parempi+kuin+Ao+Nang.
Ao+Nang+oli+jostain+syystä+(mitä+en+osaa+eritellä)+yksi+niistä+harvoista+Thaimaan+kohteista+jotka+jättivat+itseni+jotenkin+"kylmäksi",+ei+tullut+poislähteissä+sellaista+tunnetta+että+"tänne+pitää+tulla+uudestaan".+Lanta+taasen+jätti+itsestään+ihan+"ok"+vaikutelman,+saatan/saatamme+sinne+joskus+mennä+uudestaankin.
Saladanin+"kylä"+ja+sen+lähialueet+on+tosiaan+se+saaren+"keskus",+sitten+turismi/majoitus+levittäytyy+aika+tasaisena+nauhana+pitkin+saaren+läsipuolta.+Tälle+saaren+länsipuolle+osuu+lähes+kaikki+Lantan+hiekkarannat.
Saaren+itäpuoli+(ja+osa+sisämaasta)+on+sitten+enemmän+taikka+vähemmän+paikallisen+ihmisten+asuinpaikkana,+vain+Lanta+"old+down":n+paikkella+on+sitten+taas+jonkin+verran+hotelleja/majataloja+yms.
Itse+majoituimme+viime+Toukokuussa+lähellä+saladania+(suhteellinen+käsite),+Khlong+Dao+Beachilla+olevassa+Lanta+Cha-da+Resort++hotellissa+(lähteestä+riippuen+4/5+tähden+luokitus),+joka+ainakin+Toukokuussa+oli+todella+rauhallinen+(olisiko+majoituskapasiteetista+ollut+käytössä+maksimissaan+luokkaa+20%:a)+jota+voin+ainakin+hyvin+suositella.
Juuri+senverran+kuitenkin+kaukana+saladanista+yms.+että+skootteri/auto+tulisi+kyllä+vuokrata+kulkupeliksi+jos+ei+kokoaikaa+halua+hotellilla+olla.+Tosin+hotellin+lähettyvillä+on+kyllä+yleensä+saatavilla+takseja+/+sivuvaunu+moottoripyörä+"takseja",+että+kyllä+niilläkin+voi+tietysti+liikkua.