Tämän aamun Aamulehdessä on tilastoa P-Karjalan yleisimmistä sukunimistä. Top5 -kärki on:
- Turunen 2830
- Hirvonen 2028
- Nevalainen 1512
- Korhonen 1426
- Kinnunen 1286
Lieksassa voisi lista olla pikkasen erilainen. Tietojeni mukaan Turunen johtaa, Nevalainen on 2. sitten jossain on esim. Kärkkäinen ja liekö Oinonenkin listalla.
Sukunimien yleisyyttä täälläpäin
14
967
Vastaukset
- me.gröönit
Juukassa on Gröön yleisin ja Lieksassa kolmonen.
- joitakin.Gröhnejä
Tarkoitat varmaan, että Juuassa. Gröönejä ei näyttänyt olevan Lieksassa yhtään. Gröhnejä on Lieksassa vain parikymmentä eli nimi on harvinainen. Nimi ei pääse pistesijoille.
- Sukuhutkija
Mikä suku on menestynein rikostilastoissa?
- muhamettisormi
elä ees kerro :D
- Rajatietoa
Kerompa sittenkin,nokkaa kohti Puumalainen on kärkisijolla.
- Kalunsamittainen
Mikälli lusii jo linnassa pelkääjien osastolla ei sillä
hetkellä ole lieksalainen. - Kansanviisaus
Vaihtokauppa olisi ratkaisu,yksi hamppi lieksasta niinkauvas kuin pakolaisten lähtöalueita löytyy ja kaksi tilalle etupäässä naispuolisia.
- Monenmonta
Turusia paljon
- Hukusutkija
Vuonna 2016 Gröhnejä oli Juuassa 86 ja koko Suomessa 1174 Gröhniä. Ruotsissa on parisataa Gröhniä. Myös Kiteellä on paljon Gröhnejä.
- luettelo.on.tallessa
Pari - kolmekymmentä vuotta sitten Pankakosken tehtaalla oli Oinonen yleisin sukunimi. Heitä oli tuolloin yli 20. Nevalaisia oli myös paljon, mutta Turusia vain muutamia.
Ei nimi miestä pahenna, jos ei mies nimeä.
Tästäpä sainkin aasinsillan viimeaikaiseen kirjoitteluun lehdissä. Se alkoi Hesarista. Karjalainen jatkoi aihetta. La 30.9.:
Äänestäjät eivät tiedä rötöksistä.
Lieksa: Kuntapäättäjien rikostuomiot 2012-2017.
Varavaltuutettu (ps.)2012, kiihottaminen kansanryhmää kohtaan. 2013. Yksityiselämää loukkaavan tiedon välittäminen. Sakkoa yhteensä 390 euroa.
Varavaltuutettu (sd.) 2016. Törkeä rattijuopumus . 55 päivää ehdollista vankeutta sakkoa 720 euroa.
Varavaltuutettu (vas.) 2013.Törkeä rattijuopumus. 80 päivää ehdollista vankeutta sakkoa 850 euroa.
Valtuutettu (vas.) 2015. 50 päivää ehdollista vankeutta.
V. Vennamo aikoinaan sanoi: ”Kyllä kansa tietää”. Minä sanon. Osassa kansan ryhmissä tieto lisää tuskaa, vaikka toisinpäinhän sen pitäisi olla?
Pasi Koivumaa kolumnissaan tänään jo paljasti, että harkitsivat ihan nimien paljastamista.Ohoh! Valtuutetun (vas.) kohdalla syy unoittui. Se oli ,eli on: Laittoman maahantulon järjestäminen.
- ikinä.en.käytä
Akseli.Pärekorpi kirjoitti:
Ohoh! Valtuutetun (vas.) kohdalla syy unoittui. Se oli ,eli on: Laittoman maahantulon järjestäminen.
Uunot unhoittui.
https://www.youtube.com/watch?v=BYL6ZwMixYU
Noita sukunimiä taitaa alkaa olla täällä Syvässä Etelässä enemmän kuin siellä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1514509Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1983959Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi342689Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs102472100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es342209Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks61794Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut1131568Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa491454Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241321- 341315