Apua, pudotin raskaahkon esineen kylppärissä ja kaksi laattaa meni rikki. Vahinko harmittaa niin vietävästi, kun on ruma, mutta sitäkin enemmän mietityttää että rikkoutuiko vesieriste?
Kolot latassa ovat on 1-1,5 cm syvät ja koloista näkyy harmaata betonia.
Kylppäri rempattu 3v sitten eli asianmukaiset vesieristeet on.
Osaatteko siis sanoa, että onko vesieriste rikkoutunut ja saako homman korjattua jotenkin purkamatta koko kylppäriä?
Kiitos vastauksista!
Lattialaatta rikkoutui
5
775
Vastaukset
- mäosaan
raaputa saumalaasti pois ja naputa laatat irti vaikka paloina. Sitten siihen vesieristettä pensselillän kolme kerrosta ja uudet laatat kirkkaalla silikonilla liimaten ja saumat täyteen.
Ellet raaputa saumoja auki niin aina rikkoutuu uusi laatta vierestä. - samustus
Kiitos, tämä pitää tehdä. Joku sanoi että vesieriste on sinistä, pitäisikö rikkontuneesta kohdasta lattiaa näkyä sinistä?
- NickNailer
Jokainen vesieristemerkki käyttää omaa väriä. Tunnistavat omansa vuosienkin jälkeen. Ja jotta olisi vieläkin vaikeampaa, niin osa vesieristeistä (Esim. Mira) näyttää betonilta.
- samustus
Ok, eli siitä ei voi päätellä, että onko vesieriste rikki. Vesieriste, tuleeko sen päälle vielä betonia ja yleensä minkäpaksuinen kerros ja sitten laatat? Olen tullut siihen tulokseen, että otan ammattilaisen korjaamaan laatan, mutta ihan mielenkiinnosta kyselen. Kaunis kiitos, jos tietävät viitsivät valistaa asiassa.
- NickNailer
samustus kirjoitti:
Ok, eli siitä ei voi päätellä, että onko vesieriste rikki. Vesieriste, tuleeko sen päälle vielä betonia ja yleensä minkäpaksuinen kerros ja sitten laatat? Olen tullut siihen tulokseen, että otan ammattilaisen korjaamaan laatan, mutta ihan mielenkiinnosta kyselen. Kaunis kiitos, jos tietävät viitsivät valistaa asiassa.
Alla on yleensä betonia, lattiantasoite (kaadot), vesieriste, saneerauslaastia, laatta. Tuossa järjestyksessä, mutta voi olla muutakin.
Eri variaatioita: Vesieriste voi olla samalla liima. Vesieriste voi olla kangas. Saneerauslaastin tilalla voi olla liima, jne. jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703129
- 612487
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562126Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942035- 551952
- 421574
- 401540
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141243EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391158- 61073