Lattialaatta rikkoutui

samustus

Apua, pudotin raskaahkon esineen kylppärissä ja kaksi laattaa meni rikki. Vahinko harmittaa niin vietävästi, kun on ruma, mutta sitäkin enemmän mietityttää että rikkoutuiko vesieriste?
Kolot latassa ovat on 1-1,5 cm syvät ja koloista näkyy harmaata betonia.
Kylppäri rempattu 3v sitten eli asianmukaiset vesieristeet on.
Osaatteko siis sanoa, että onko vesieriste rikkoutunut ja saako homman korjattua jotenkin purkamatta koko kylppäriä?
Kiitos vastauksista!

5

871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mäosaan

      raaputa saumalaasti pois ja naputa laatat irti vaikka paloina. Sitten siihen vesieristettä pensselillän kolme kerrosta ja uudet laatat kirkkaalla silikonilla liimaten ja saumat täyteen.

      Ellet raaputa saumoja auki niin aina rikkoutuu uusi laatta vierestä.

    • samustus

      Kiitos, tämä pitää tehdä. Joku sanoi että vesieriste on sinistä, pitäisikö rikkontuneesta kohdasta lattiaa näkyä sinistä?

      • NickNailer

        Jokainen vesieristemerkki käyttää omaa väriä. Tunnistavat omansa vuosienkin jälkeen. Ja jotta olisi vieläkin vaikeampaa, niin osa vesieristeistä (Esim. Mira) näyttää betonilta.


      • samustus

        Ok, eli siitä ei voi päätellä, että onko vesieriste rikki. Vesieriste, tuleeko sen päälle vielä betonia ja yleensä minkäpaksuinen kerros ja sitten laatat? Olen tullut siihen tulokseen, että otan ammattilaisen korjaamaan laatan, mutta ihan mielenkiinnosta kyselen. Kaunis kiitos, jos tietävät viitsivät valistaa asiassa.


      • NickNailer
        samustus kirjoitti:

        Ok, eli siitä ei voi päätellä, että onko vesieriste rikki. Vesieriste, tuleeko sen päälle vielä betonia ja yleensä minkäpaksuinen kerros ja sitten laatat? Olen tullut siihen tulokseen, että otan ammattilaisen korjaamaan laatan, mutta ihan mielenkiinnosta kyselen. Kaunis kiitos, jos tietävät viitsivät valistaa asiassa.

        Alla on yleensä betonia, lattiantasoite (kaadot), vesieriste, saneerauslaastia, laatta. Tuossa järjestyksessä, mutta voi olla muutakin.

        Eri variaatioita: Vesieriste voi olla samalla liima. Vesieriste voi olla kangas. Saneerauslaastin tilalla voi olla liima, jne. jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      234
      3493
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      62
      3112
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      67
      2676
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      35
      2565
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      84
      2136
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1919
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1885
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1842
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      93
      1711
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1063
    Aihe