Kirjoitan tämän tekstin, jotta jokainen joka googlaa sanat Miika Pettersson tai Suomen komiikkateollisuus, aikeenaan tilata stand-up esiintyjä juhliinsa, saisi tietää jo alkuunsa mitä on luvassa.
Tekstini on julkaistu alunperin facebookin suljetussa ryhmässä "Häät 2018" perjantaina 25.8.2017. Liitän tekstini perään joitain kommentteja, joita muut ryhmän jäsenet siihen kirjoittivat.
"Saanko vähän avautua? Kyseessä stand-up esiintyjä Miika Pettersson, joka kaiken huipuksi toimii Suomen Komiikkateollisuuden buukkaajana myös muille esiintyjille!!
Laitoin Komiikkateollisuudelle siis heidän sivujensa kautta tarjouspyynnön, ja samalla kysyin hintaa Heli Sutelalle, jos vaikka haluamme panostaa kunnolla. Tiesin, että Heli on varmasti kallis.
Sain sähköpostiini pelkän valmiin lomakkeen Miikan omilla tiedoilla ja hinnalla. No, koska olin saanut tietää Helin hinnan jo toisaalta, en kiinnittänyt huomiota siihen, ettei sitä kysymystä oltu huomioitu.
Vastasin, että kiitos, tartumme tarjoukseen kyselin lisätietoja maksun suorittamisesta ja kirjallisesta sopimuksesta ym.
Kun kaksi viikkoa oli kulunut, laitoin uuden viestin viime maanantaina, että olisin kaivannut edelliseen vastausta ja nyt jäi epäselväksi kuinka tästä jatketaan ja onko sopimus syntynyt.
Tänään perjantaina laitoin vielä viimeisen viestin, jossa totesin että lienee sanomattakin selvää, ettei tämä yhteistyö nyt lähtenyt pelittämään. Tässä silti kirjallinen ilmoitus, etten tilaa teiltä mitään. Kerroin myös, että olin facebookin hääryhmästä saanut suosituksen toisesta koomikosta (Tomi Haustola) ja tämä tilanne kääntyi nyt hänen edukseen, kun vaihdamme häneen.
TÄHÄN viestiin sitten sain vastauksen hyvin nopeasti, se kuului yksinkertaisuudessaan näin: Voimia sulhaselle -Miika.
Siis mitä täällä tapahtuu!? Kuka hoitaa yritystoimintaa näin? Ja tässä ihan oikeasti järjestetään häitä ja toinen haluaa aiheuttaa mielipahaa, kun ei muuta puolustautumista keksinyt! 😞
Tomi muuten maksaa 300e enemmän kuin ystävämme Miika, mutta kuten Tomillekin kerroin (kun tänään heti tilasin), niin noin törkeän tyypin jälkeen maksan oikein mielelläni!"
"Onkohan tää se sama tyyppi mistä on ollut juttua Häät 2017 -ryhmässä... hitto miten törkeää! 😡"
"On sama."
"Hyvä että ette ottaneet Pettersonia, aika kauhean rasistisia juttuja ollut...."
"Tästä samasta tyypistä on ollu paljon juttua samasta aiheesta.. :/"
"No ette kyl menettäny mitään 😅 ei ainakaan muhun uponnu sen ex vaimon haukkumis läpät"
"Häät 2017 ryhmästä nappasin lainauksen. Hyvä että otitte toisen. Tuolla kommenteissa jatku huono palaute tosta tyypistä - "Älkää koskaan, milloinkaan hommatko häihinne (tai muihinkaan juhliin) stand-up koomikkoa nimeltään Miika Pettersson. Teki meille oharit 24h ennen juhlia vetoamalla tuplabuukkaukseen (eikä muutenkaan käyttäytynyt ihan asiallisesti).""
"Meillä kävi täysin samalla tavalla👆 Totesin tyypille että onnea ja menestystä jatkoon ja buukkasin juurikin Tomin tilalle 😂😂"
Miika Pettersson / Suomen Komiikkateollisuus
3
2694
Vastaukset 3
- ruskeekiima
sehän on hienoo vaan jos miikka totuuksia kertoo.jos vaikka kukkahattutkin viisastuisivat
- Japi86
Eipä kaikkiin uppoo samat samat vitsit onneksi näin.. noi miikän läpät on enenmänkin semmosen elämän rosoisen puolen nähneet miehen huumoria joka ei kaikkiin uppoo mutta minä ainakin näen ne hauskoina ja näen myös sen että kovia kokenut mies hauskuttaa ihmisiä ja saa ihmiset hyvälle tulelle se on jo paljon..vaa ei kaikilla ole sama maku siitä et voi miikaa syyttää
- Palvelupeliä
Hyvä kuulla. Esiinty taiteilija on palveluammatti. Koomikoilla voisi olla joku ammattiliitto, mikä valvoisi etuja mutta myös laatua. Toivottavasti yksittäinen tapaus ei tahri alan mainetta. Suomessa loistavia koomikoita riittää. Parhaat löytyvät pieniltä klubeilta, ei välttämättä ohjelmatoimistoista.
:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1831799
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.115949Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo116857En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58755Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset209694- 135646
- 56631
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä21614Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus54586- 38568