Joo, ajattelin aktivoida sitä invertterihommaa taas syksyn myötä ja kokeilla abaut tämmöstä siltaa 12/230V muuntajan syöttöön.
Fetit on vielä valitsematta mutta partcosta varmaan jotain TO220 fettejä ja jos homma rupeaa toimimaan niin siltaa laajennetaan moniin kymmeniin fetteihin.
Osaako joku sanoa jo etukäteen toimiiko tuo hatusta vedetty kytkentä?Arduino ohjaa ainakin nyt koekäytössä PWM:ää optoille.
http://aijaa.com/aXbzvB
Fetit on vielä valitsematta mutta partcosta varmaan jotain TO220 fettejä ja jos homma rupeaa toimimaan niin siltaa laajennetaan moniin kymmeniin fetteihin.
Osaako joku sanoa jo etukäteen toimiiko tuo hatusta vedetty kytkentä?Arduino ohjaa ainakin nyt koekäytössä PWM:ää optoille.
http://aijaa.com/aXbzvB
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mikä ettei. Samantien vois pohtia, kävisikö moottorinohjauksen tarkoitetut integroidut H-sillat tuohon hakkurikäyttöön, jolloin tulisi yksinkertaisempi kytkentä.
Joku suojauskytkentä kannattaa virittää trankuille/optoille, etteivät vaan johda yhtäaikaa.
Kiitoksia vastanneille, pääsin haastattelemaan osaavampaa porukkaa ja osittain parannuksia tuli itselläkin mieleen. Fettien alasvedot voisi ilmeisesti laskea jopa 100ohm asti vähän varmuuden vuoksi jos sitä kilohertseillä kumminkin ravistetaan.
Itsellä tuli mieleen että kun yhteen puolijaksoon työnnetään 16x eri pulssinleveyttä, niin kannattaisi varmaan ohjata siltaa neljällä piuhalla niin että toisen puolen fetti vain puristetaan kiinni puolijakson ajaksi, ja vain toisella hakattaisiin aaltomuotoa. Näin saisi kytkentähäviöt ehkä pienemmäksi, ja en tiedä aiheuttaako vaihesiirtoa p-kanavan fetillä tuo 547 ”Level shifter” ilmeisesti nimeltään.
Puhut feteistä ja piirikaaviossa on bipolaari-transistorit?
Vai pannaanko riita puoliksi ja IGBT kivet :)
joo sori, unohtu mainita asia että piirsin trankuilla kun se vähäinen oma ymmärrys toimii jotenkin paremmin trankkujen tutummilla merkeillä, olisi pitänyt vaihtaa kuvaan Kenttä-Efekti-Transistorit. Samoin myös muuntajan ensiömerkki on vain pallo missä lukee Coil
Eristetty-Hila-Biopolari-Transistorit on tuttuja taajuusmuuttajakäytöstä mutta siellä niillä kai pelataan 400-1000V jännitteillä, toss mun systeemissä trankuille/feteille/IGBT:lle tulee vain tuo 12V. En todella tiedä mikä olisi fiksuin. Nyt ajattelin hommata kokeiluun 3703 ja 4905 fettejä.
Oma ymmärrys kuitenkin niin huonolla tasolla että kokeilu, arvailu ja suuri into on aseet millä mennään, suojalasit päässä.
Ai niin ja valmiit toisten juottamat valmiit pääteasteet ei tietenkään kelpaa, valmis ratkaisu on minulla jo tässä ja hyvin toimii.
https://verkkokauppa.adita.fi/verkkokauppa/tuote/62920326543-invertteri-12v-siniaalto-1500w
Nyt kun harrastetaan niin pitää saada itse tinata ja oppia tekemään komponenttitasolla, jos systeemi joskus toimii niin myös arduino korvaantuu reikälevylle tinatulla 328P:llä. Komponentit kuitenkin ostan valmiina kapupasta enkä ala opettelemaan fettien tai mikro-ohjaimien itse tekemistä