Huminaa korvassa

karakka1

Itsellä alkoi pikkuhiljaa toisessa korvassa humina. Ihan kuin aluksi jokin ilmanvaihtokone olisi humissut matalataajuista ääntä, mutta kyllä se humina paikantui kyllä korvien väliin. Epäilin, että työpaikanvaihdos olisi osa syypää, kun alku osui noihin aikoihin. Työpaikalla (avokonttori) erottuu selvästi liikenteen melu, ja osin tuo ilmanvaihdon aiheuttama humina. Kaiken lisäksi isot ilmanvaihtokonehuoneet sijaitsevat yhtäkerrosta ylempänä (ei ihan suoraan yläpuolella). Työkaverit eivät ole ainakaan häiriintyneet näistä. Lisäksi tuota huminaa esiintyy ajoittain vapaa-ajalla, mutta vähemmän. Humina vaihtelee kovinkin päivittäin, välillä ei ole juuri mitään, välillä alkaa aamusta ja soi koko päivän. Yleensä yön aikana häviää. En ole löytänyt mitään järkevää syy yhteyttä ja luulempa, että kyse on ihan tavallisesta tinnityksestä... Niska-hartia jumittaa perusjäykkyyttään, mutta en ole havainnut venyttelyillä olevan helpotusta asiaan.

Onko mitään vinkkejä tai kokemusta asiasta, jolla saattaisi olla helpotusta?

3

9592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paldkxncl

      Onko verenpaine ok? Onko pahasti vahaa korvassa? (Nämä voi joskus aiheuttaa huminaa)
      Voisiko yöhösi vaikuttaa asento jossa nukut, tai esim. Se, että lihakset ovat rentoina?

      Huminaa/tinnitysta niskan ja hartian jumin lisäksi aiheuttaa leuan jumi. Olet varmaan huomannut, että jos suuta oikeen avaa, se vaikuttaa korvaan (minulla kuuluu ääni, kuin nopea tuuli) tai jos haukottelee niin lukkiutunut korva voi aueta. Koita hieroa leukaa, sitä "kiinnityskohtaa" joka sijaitsee lähellä korvaa. Minulla ja tutulla tämä auttoi. Toki korvat "humisee"/vinkuu kun on hiljaista (siis minulla), eikä leuan hieronta yleensä sitä (etenkin huminaa, vinkuminen usein loppuu) korjaa kokonaan, mutta olen siihen tavallaan tottunut.

      Myös korvatulehdus voi olla kivuton, mutta jos tätä on ollut kauan niin en oikein usko.(?)

      Voi toki myös olla, että veto/tuuli saa aikaan huminaa. Minulla esim. huoneessa, jossa on vetoa, oven sulkeminen ja avaaminen saa korvissa aikaan ikävän "viuh" tuulen, joka vähän jopa sattuu. Tuttuni taas suojaa korvansa ulkona, ainakin jos on tuulista, koska ottaa hänellä korviin.

      Muuta en nyt keksi...

      Jos todella vaivaa eikä mikään auta, käy vain rohkeasti lääkärissä.

    • Niska_

      ""Yksi keino ( jonka olen joskus lukenut tältä palstalta ) saada selville onko sinun tinnituksesi lihasperäinen tinnitus on tällainen.

      Katso suoraan eteenpäin ja paina kämmenellä leukaasi. Jos tinnituksen ääni muuttuu niin luultavasti tinnitus johtuu niskan ja hartioiden lihaksista.""

      Minulla tämä keino ainakin toimii.

      Näistä linkeistä löytyvät myös hoito-ohjeet tinnitukseesi.
      Tässä muutama apukeino, joista on hyötyä lihasperäiseen tinnitukseen :

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/10859808#comment-57760300

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/10859808#comment-59262597

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/10859808#comment-63024256

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/13415260/tinnitukseen-loytyy-apua

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/10859808#comment-60056977

      Monilla nuorilla on fysiatrian erikoislääkärin Minna Ståhlin väitöskirjan mukaan ”some-niska”.

      Kun 5 kiloa painava pää työnnetään eteenpäin ja alas, voi kuormitus selkärangassa olla vipuvaikutuksen vuoksi jopa 27 kiloa.

      Näin käy, kun älypuhelin on sylissä ja ihminen syventyy sitä näpräämään.

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/10859808/voiko-tinnitus-viela-kadota#comment-60056977

    • Anonyymi

      Juot liikaa kofeiinipitoisia juomia , tai ? kahvia teetä suklaata energiajuomia jne

      Syöt liikaa suolaisia sipsejä, maissi tortilloja, nakkeja, suolakurkkuja SIIS SUOLAA

      Teet liikaa käsitöitä, olkapäät jumissa

      Räpläät kännykkää kädet ylhäällä sängyllä seljällään

      kaikilla näillä rupee mun vasen korva humisemaan ropisemaan soimaan vinkumaan

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      85
      4568
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      86
      4416
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3493
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2977
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2764
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2701
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2093
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1758
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      106
      1307
    Aihe