Mitä kauemmin kestät erossaolon tuskaa rakkaastasi, niin sen voimakkaampi on rakkauden kokemus sen toteutuessa. Platoninenkin rakkaus opettaa itse rakkautta. Rakkauden vastakohta on viha, mutta me, sinä kaunis nainen ja minä, emme tunne sitä. Yritämme vain saada rakkautemme huipennukseensa. Mutta yhtälailla kuin em. sääntö pitää paikkansa, niin on olemassa sääntö, että eron tuskaa ei pidä kokea liiaksi, sillä palo voi ajaa yliohjautumiseen. Mainitsin vihan. Viha on pelon synnyttämää rakkauden poissaoloa, mutta vihan uhri oppii myös korkeata rakkautta - kenties sen huipennuksen. Kuitenkin vihaaja pitää saattaa tilaan, jossa hän - erehtyjä - tunnistaa ettei osannutkaan rakastaa. Niin on, että Rakkaudesta so. Jumalasta peräisin olevan haluaa rakkauden ilmentymänä vain rakastaa, mutta onnettomuudekseen ei osaa sitä suorittaa ja häntä näin ollen on opetettava karman lailla ja hän itse saa kokea negatiivisia asioita ja lopulta hän oivaltaa sen, että on toimittava toisin ( pohjimmiltaan ).
Mutta minä ja sinä kaunis nainen olemme olleet riittävästi erossa toisistamme ja me koemme siis kohtaamisessa äärimmäistä rakkautta - ja vihaahan me kumpikin olemme kokeneet aivan riittävästi. Tule siis.
Mutta minä ja sinä kaunis nainen olemme olleet riittävästi erossa toisistamme ja me koemme siis kohtaamisessa äärimmäistä rakkautta - ja vihaahan me kumpikin olemme kokeneet aivan riittävästi. Tule siis.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ihan hyvä, mutta rakkauden vastakohta ei ole viha. Viha on rakkauden käänteinen puoli. Rakkauden vastakohta on pelko. Pelko estää rakkaudentunteen syntymisen.
Sanoisin pelkoa vain väliaikaiseksi hidasteeksi. Rakkauden vastakohta on välinpitämättömyys.
En tiedä milloin saan kyytiä sinne kun Jumalalla auto juuri korjaamolla ja vakuutusmaksut maksamatta. Ehkä menee ens jouluun kun seuraava bussi tulee taas.
Kerrohan ap, kun taidat olla sellainen guru, että miksi aina kaivataan vain kauniita naisia? Rakkaus on kai tarkoitettu vain kauniille naisille ja rohkeille miehille.
Shh. Älä häiritse meitä.
Noh, noh, äläpäs nyt höpise.
Oli kyllä sen verran pökerryttävää tekstiä, että kyllä tulisin.
Pelkoa ei rakkaudessa ole sillä täydellinen rakkaus karkoittaa pelon.
Täydellinen välinpitämättömyys lienee pahin seuraus omahyväiselle sielulle.
Noinhan se on. Se tunteen palo vaatii elintilaa. Tahtoo saada tilan, vie tilan kysymättä, koko ajan enemmän, liekeissä sinä ja hän.
Täytyy vielä suitsia ja valvoa tulta.
Ei voi olla hallitsematon niin omapäinen. Sinä ja kaunis nainen tiedätte sen. Sinä ja hän. Kipinät levinneet kytien. Lämpö tuntuu joka solulla...
Vielä suitsia ! Asia on kai ollut vaikea ?
Vaatii taitoa olla kärsivällinen ja opetella rakastamaan. Täytyy avata sydän oikealla tavalla.
Hmmmm...Muttei asioita saa venyttää ;)
Kaikkia rakastaen, yritän, onnistunko ?
Ai eikö hmmm ;)
Joskus asiat tosiaankin voivat venyä hyvin pitkällisiksi. Mitäs siitä sanotaankaan jos asiat kovin pitkistyvät.... nehän suoristuvat, vai miten se meni ;)