Lääkkeenvaihto

Skabadipiduu

Moro!

Elikkä epi-diagnoosin sain tossa vajaa puolisen vuotta sitten. 21 vuotias pojankloppi siis olen joo ja kohtauksia tuli vain krapulassa yhteensä 2. Epi diagnoosi sieltä silti tulla tupsahti ja lääkitys alotettiin tolla Apydanilla ja 900 mg päivässä. Jonnin aikaa kerkesin lääkettä syömään, kunnes pikkuhiljaa alkoi ilmestymään pahanlaatusta ihottumaa tohon rintakehän ja kaulan alueelle. Niimpä lääkettä sit vaihettiin tohon Keppra nimiseen lääkkeeseen.

Hauskinta tässä on se, että lääkäri käski lääkkeen vaihdoksen tehdä siten että jatketaan Apydanilla normaalisti ja siihen kylkeen sitten tota Keppraa suoriltaan täydellä annoksella. Sit tota Apydania lasketaan pikkuhiljaa pois. Lääkkeitä kun popsii nassukkaan niin johan maailma heittää ympyrää, tulee semmoset kunnon lääkehöyryt. Mietityttää lähinnä et onko muille tehty näin tämä lääkkeenvaihdos? Kokemuksia? Töihin mentäessäkin mietityttää et onkohan tää ihan fiksuu nyt mennä kun vajaalla käy ja lääkkeet sekottaa pään.

2

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaihdeltu

      Soita lääkärille pyydä pudottaa Apydanin määrää yleensähän lääkevaihdossa pudotetaan lopetettavaa lääkettä.

    • Epiesteri

      Ihan on normaali käytäntö, ei niitä lääkkeitä yleensä voida noin vaan pois jättää. Epilepsialääkkeet ei oo mitään pilipaleja vaikka pienellä annostuksella meniskin.
      Itellä 3 lääkevaihdosta takana ja luoja, kun on joskus saanu hitaasti pudottaa vaihtoon määrätyn lääkkeen. Vaan nopsaahan se aika loppujenlopuksi menee. Ole vaan kärsivällinen!
      Se on kyllä turhauttavaa, kun menee kahta päällekkäin ilman varsinaista tarkoitusta, mutta koita lohuttautua sillä, ettei se(kään) kestä ikuisesti.
      Pääkoppa on siinä koetuksella ja kaikki sympatiat kyllä sulle tuon olon kans!
      Seuraile omia tuntemuksia ja jos oikeasti tuntuu siltä ettet pärjää, niin rohkeasti vaan lääkäriin yhteyttä. Kyllä ne sielä ohjaa sitten jatkotoimenpiteet ja omalla kohdalla jossain vaiheessa ainakin helpotti suuresti, kun sain väliin viikon sairauslomaa - pysty näes korjaamaan lääkevaihtojen aiheuttaman unenpuutteen melko hyvin tuollaisella pikku tauolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      248
      6257
    2. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      92
      5156
    3. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      16
      4359
    4. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      152
      3138
    5. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      3091
    6. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      170
      2613
    7. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      86
      2553
    8. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      174
      1724
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1679
    10. Bussipysäkki katos!

      Mitäpä mieltä uudesta katoksesta?
      Suomussalmi
      68
      1525
    Aihe