Montako sekuntia / musiikkikappale=sitaattioikeus?

sitaattioikeus

Montako sekuntia / musiikkikappale voi laillisesti kopioida sitaattioikeuden perusteella ?

Esimerkkinä käyttötarkoituksesta esim. eri mp3 -koodekkien vertailu, eli ääninäyte saman kappaleen samasta kohdasta, mutta eri koodekeilla enkoodattuna.

Tähän tarkoitukseen muuten erityisen hyvin sopiva musiikkikappale on "Say You, Say Me" - kyseisen kappaleen introssa kun on soittimia käytetty siten, että myös diskanttikaiuttimesta kuuluu ääniä, jopa 3-tiekaiuttimesta.

Oma ennakkonäkemykseni on, että koodekkitestin tulee häviämään GPL -lisenssifanaatikkojen suosima LAME (asetukset: 128 kbps, stereo).

Mutta ehkä tällaisen testin julkaiseminen saisi muutkin huomaamaan saman.

LAMElla saattaa saada ihan hyvääkin jälkeä aikaiseksi, mutta se edellyttää asetuksia 320 kbps, stereo.

Mutta jos testin aikana nimenomaan valitaan parhaan äänentoiston asetuksilla 128 kbps stereo tuottava koodekki, niin kyllä häviäjäksi jää LAME.

Muita mahdollisia koodekkeja (joiden osalta en osaa heti sanoa, kumpi on parempi)

a) Fraunhofer -koodekki (kaupallinen, mutta jos sinulla on laillinen Windows -lisenssi ja olet asentanut MS Media Player 10 tai 11, sinulla on Microsoftin maksama lisenssi ko. koodekin käyttöön Windows -käyttöjärjestelmässä; pätee ainakin Windows XP:ssä).

b) BladeEnc (tekijänoikeuksien osalta ilmainen, mutta ongelmana on se, että laillinen kaupallinen käyttö saattaa vaatia patenttilisenssin. Tosin: Mikäli ohjelmistopatentit eivät ole Suomen lain mukaan päteviä, tämä mahdollistaisi käytön ilman patenttilisenssiä, sillä eihän lainvoimattomasta patentista tarvitse lisenssimaksuja maksella).

Sitä vain ihmettelen, miten tuo LAME on huonosta äänenlaadusta huolimatta päässyt nousemaan markkinajohtajan asemaan ?

LAMEn pahin vika 128 kbps, stereo -asetuksilla on diskanttien puuttuminen lähes kokonaan.

Niin Fraunhoferin MS -lisensioitu koodekki kuin myös BladeEnc tekevät ihan pätevää jälkeä em. 128 bps, stereo -asetuksilla.

1

223

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lakia_tulkitaan

      Tulkintakysymys. Pahimmassa tapauksessa asia selviää vasta muutaman vuoden kuluttua Korkeimmassa oikeudessa, jonne joudut tekijänoikeuden haltijan haastamana. Jos häviät jutun, tieto tulee maksamaan kymmeniä tuhansia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      67
      758
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      732
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      696
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      129
      649
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      589
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      589
    7. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      483
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      26
      465
    9. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      459
    10. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      458
    11. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    12. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      405
    13. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      398
    14. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      64
      381
    15. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      58
      377
    16. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    17. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      64
      374
    18. 32
      361
    19. Jää tyhjää tila

      Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.
      Ähtäri
      24
      359
    20. Miks tämä jatkuu näin pitkään?

      Ootko rakastunut?
      Ikävä
      23
      357
    Aihe