Montako sekuntia / musiikkikappale=sitaattioikeus?

sitaattioikeus

Montako sekuntia / musiikkikappale voi laillisesti kopioida sitaattioikeuden perusteella ?

Esimerkkinä käyttötarkoituksesta esim. eri mp3 -koodekkien vertailu, eli ääninäyte saman kappaleen samasta kohdasta, mutta eri koodekeilla enkoodattuna.

Tähän tarkoitukseen muuten erityisen hyvin sopiva musiikkikappale on "Say You, Say Me" - kyseisen kappaleen introssa kun on soittimia käytetty siten, että myös diskanttikaiuttimesta kuuluu ääniä, jopa 3-tiekaiuttimesta.

Oma ennakkonäkemykseni on, että koodekkitestin tulee häviämään GPL -lisenssifanaatikkojen suosima LAME (asetukset: 128 kbps, stereo).

Mutta ehkä tällaisen testin julkaiseminen saisi muutkin huomaamaan saman.

LAMElla saattaa saada ihan hyvääkin jälkeä aikaiseksi, mutta se edellyttää asetuksia 320 kbps, stereo.

Mutta jos testin aikana nimenomaan valitaan parhaan äänentoiston asetuksilla 128 kbps stereo tuottava koodekki, niin kyllä häviäjäksi jää LAME.

Muita mahdollisia koodekkeja (joiden osalta en osaa heti sanoa, kumpi on parempi)

a) Fraunhofer -koodekki (kaupallinen, mutta jos sinulla on laillinen Windows -lisenssi ja olet asentanut MS Media Player 10 tai 11, sinulla on Microsoftin maksama lisenssi ko. koodekin käyttöön Windows -käyttöjärjestelmässä; pätee ainakin Windows XP:ssä).

b) BladeEnc (tekijänoikeuksien osalta ilmainen, mutta ongelmana on se, että laillinen kaupallinen käyttö saattaa vaatia patenttilisenssin. Tosin: Mikäli ohjelmistopatentit eivät ole Suomen lain mukaan päteviä, tämä mahdollistaisi käytön ilman patenttilisenssiä, sillä eihän lainvoimattomasta patentista tarvitse lisenssimaksuja maksella).

Sitä vain ihmettelen, miten tuo LAME on huonosta äänenlaadusta huolimatta päässyt nousemaan markkinajohtajan asemaan ?

LAMEn pahin vika 128 kbps, stereo -asetuksilla on diskanttien puuttuminen lähes kokonaan.

Niin Fraunhoferin MS -lisensioitu koodekki kuin myös BladeEnc tekevät ihan pätevää jälkeä em. 128 bps, stereo -asetuksilla.

1

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lakia_tulkitaan

      Tulkintakysymys. Pahimmassa tapauksessa asia selviää vasta muutaman vuoden kuluttua Korkeimmassa oikeudessa, jonne joudut tekijänoikeuden haltijan haastamana. Jos häviät jutun, tieto tulee maksamaan kymmeniä tuhansia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      131
      5355
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      197
      5051
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3521
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      39
      3095
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3028
    6. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      31
      2418
    7. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      268
      1918
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      1501
    9. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      89
      1419
    10. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      109
      1398
    Aihe