Onko kellään kokemusta, mistä mittarin saisi ulkomailta kohtuulliseen hintaan? Pystyykö ohituotua mittaria rekisteröimään Suomeen? Minulla oli poliklinikan antama mittari ja se katosi. Uuden saa Suomesta 150e. Espanjasta saisi 60e esimerkiksi.
Freestyle libre mittari- laillinen kartelli?
Rahastettava
5517240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 55
Vanhimmat
FreeStyle Freedom Lite maksaa diabeteskaupassa 12,90€.
Se on eri mittari kuin Freestyle Libre !
Noudattakaa minun neuvoja, ette tarvitse mitään mittareita.
Niinpäs olikin. Tuo on sensorointilaite eikä pisarasta mittaava. Sitä ei edes saa ostettua Suomesta:
"FreeStyle Libre on toistaiseksi saatavana vain julkisen terveydenhuollon kautta. Tuotetta ei voi ostaa tai tilata yksityisesti muuta kautta"
Tuo lainaus lalmistajan sivulta. Valmistajahan päättää missä laitettaan myy jos luvat ovat kunnossa. Laitteen hinta on jotain 60 € mutta pakettiin kuulunee myös sensoreita.
Sensorin mittausyksiköitä joutuu myös vaihtamaan muutaman päivän välein ja niistä kertyy melkoinen kuluerä jos joutuu ostamaan ne itse.
Joo. 60 € ja max 2 viikkoa. Hommaan kyllä tuon libren jahka tulee markkinoille. Tarkoituksena mitata aina yksi periodi ennen lääkärille menoa.
Siis onko tuo 60 euroa sen mittaus-lähetinyksikön hinta, mutta mitä maksaa itse sensorilaite?
Jeps, tuommoisia hintoja on näkynyt eli laite 60 € ja sensorit 60 € kpl. Sensori toimii sitten max 2 viikkoa.
Mitä tuolle sensorille luvataan toiminta-aikaa minimissään? Itseäni kiinnostaisisi joskus katsoa, mitä tapahtuu illan ja aamun välillä verensokereissa. Olen D2. Samalla tietysti saisi pitemmänkin jakson mitattua.
Mittaan aika paljon verensokereita päivän mittaan itse hankituilla liuskoilla. Liuskat hankittu puolet halvemmalla kuin Suomessa samat liuskat. Terkkarista en tablettikäyttöisenä saa enää yhtäkään liuskaa.
Minimiaikaa ei ole sanottu. Riippunee siitä miten hyvin sensori kestää ihossa kiinni ja maksimiaika on sitten 2 viikkoa. Jos ajattelee 10 mittausta päivässä ja 14 päivää niin liuskoja menee 140 kpl ja Diabeteskaupan hinnoilla tulee hintaa 60-90€ eli samoissa pyöritään. Sensorista tulee kylläkin enemmän dataa ja itseä kiinnostaa eniten yönaikaiset sokerit.
Tarkennus tuolle kysyjälle: Sensori mittaa verensokeria 24/7 sen ajan kun on paikallaan kudoksessa.
vekutäällä
Eikö järkesi riitä oman nimimerkin keksimiseen-eipä tietenkään.
Eikä joudu. Libre -sensoria vaihdetaan kahden viikon välein, ei siis muutaman päivän välein. Kallis se toki on, jos itse sen joutuu ostamaan. Itse tyypin 1 diabeetikkona saan noita sensoreita tarvikejakelusta ilmaiseksi.
Eikä joudu vaihtamaan muutaman päivän välein. Yksi sensori toimii kaksi viikkoa, eli sensori vaihdetaan kahden viikon välein.
T. miksuh,
Vanhentunutta tietoa!
Ei kuulu sensorit maksavat ymmärtääkseni 50€ / kpl
Näyttävät olevan 120 € 2 kpl. Tuo on 28 päivää eli 4 € per päivä.
Sensorit 63 kutakuin apteekeissa ja myydään pakettina 3 eurissä... Joten mittarin hinta ei liene monia ilahduta.
Kohtauspaikalla on pitkä ketju Freestyle Librestä.
https://keskustelu.diabetes.fi/index.php/topic,1877145.270.html
Suomi24 näköjään katkaisi linkin tuttuun tapaan. Kannattaa kopioida se kokonaan ja avata selaimessa.
Taitaa olla ongelmana kaikkialla, linkkien "väärät" merkit katkaisevat automaattitoiminnon.
SUoli24 on 1980-luvulla ohjelmoitu roskakasa, jossa ei edes normaalit nettilinkit toimi. Voi vidulla päähän.
HTTP:täkään ei ollut keksitty tuolloin. Nykyään Suomi24 pyörii Amazonin pilvessä eli on varsin moderni.
Jokohan libre 2 saatavilla? Missä, millä kriteereillä, kuinka eroaa ykkösestä?
Ainakin+täällä+Espoossa+Libre+2+-sensori+on+ollut+käytössä+jo+jonkin+aikaa.+Itselläni+on+tyypin+1+diabetes+ja+sain+Libre+2+-sensorin+käyttööni+lokakuussa+kun+kävin+Espoon+diabeteskeskuksessa+vuosikäynnillä+lääkärin+ja+hoitajan+luona.+Samalla+sain+kuulla,+että+Libre+3+-sensori+tulee+ehkä+käyttöön+tämän+vuoden+puolella.
Libre+2+-sensori+lukulaitteineen+on+ulkoisesti+aivan+samanlainen+kuin+vanhempi+alkuperäinen+Libre+-sensori+ja+sen+lukulaite.+Se+mikä+Libre+2+-sensorissa+on+uuta+on+se,+että+siinä+on+Bluetooth+-yhteys+ja+automaattiset+hälytykset+liian+matalalle+ja+korkealle+verensokerille.+Eli+sensorin+lukulaite+tai+puhelin+alkaa+piippailla+kun+verensokeri+tippuu+liian+alas+tai+nousee+liian+ylös.+Käyttäjä+voi+itse+asettaa+hälytysrajan+liian+matalalle+ja+liian+korkealle+verensokerille.+Lisäksi+sensorin+lukulaite+tai+puhelin+voi+antaa+hälytyksen+kun+yhteys+sensoriin+katkeaa.+Kaikki+hälytykset+voi+halutessaan+kytkeä+päälle+tai+pois+päältä.+Tuo+hälytysominaisuus+on+erittäin+hyvä+parannus.+Itselläni+sensori+on+esimerkiksi+herättänyt+minut+kun+verensokeri+on+tippunut+liian+alas+yöllä+nukkuessani.+
Itse+odotan+jo+Libre+3+-sensorin+saamista.+Mulla+on+käynti+diabeteskeskuksessa+huhtikuussa+seuraavan+kerran+ja+kysyn+siellä+sitten+mikä+tuon+tilanne+on.+Libre+3+-sensorissa+verensokerimittaukset+siirtyy+automaattisesti+sensoista+Bluetooth+-yhteyden+kautta+puhelimeen,+eli+sensoriaei+enää+tarvitse+skannailla.+Lisäksi+Libre+3+-sensori+on+70%+pienempi+kuin+Libre+2+-sensori+ja+alkuperäinen+Libre+-sensori.+Eli+jos+tämä+Libre+2+-sensori+on+noin+2+euron+kolikon+kokoinen+niin+Libre+3+-sensori+on+luultavasti+noin+10+sentin+kolikon+kokoinen.+Libre+3+-sensorin+mukana+ei+enää+ilmeisesti+tule+lukulaitetta,+vaan+sitä+käytetään+vain+puhelimen+kanssa.
T.+miksuh
äiti on 92 v käyttää insulinia ja ruokainsuliinia , diabetes lääkkeitä ,ottaa suun kautta muita diabetis lääkkeitä .Mittaa sokerin arvoja 4-5 kertaa päivässä .Hän ei saa libre 14 kun ei ole sytä .Are they kidding ???Pitääkö se ostaa USA .Kun hän on vanhus ,ei välitetä ja hän ei jaksa taistella .Tämä helpottaisi hänen elämää huomattomasti.Onko halvempaa maksaa kaliita sairaskuluja?just a thought
Kyse on samasta kuin koronarokotteista eli niitä ei pystytä valmistamaan riittävästi. Siksi ne varataan eniten niistä hyötyville. Lisäksi tietysti vaikuttaa raha eli jos mittaaminen liuskoilla maksaa 2 € per päivä versus libre 4 € per päivä.
Unohda Freestyle Libre (ja Abbott), se on erittäin puutteellinen laite (olen käyttänyt), ja niiden asiakaspalvelu on ihan ******. Yritä sen sijaan saada Eversense XL, joka on paljon järkevämpi.
Tuo on aika mahdoton itse ostettavaksi kun sensori asetetaan ihon alle. 2 krt vuodessa @ 200 € laite sensorit niin taitaa mennä pari tonnia vuodessa
En enää yhtään ihmettele, miksei yhteiskunta halua antaa mittaria maksutta 2-tyypin deiabeetikoille.
Kyllä itse pidä Libre -sensoria parempana kuin tuo sinun mainitsemasi Eversense XL, jonka ainoa varsinainen etu Libreen verrattuna tuntuu olevan se, ettei sensoria tarvitse vaihtaa yhtä usein. Tuo sinun mainitsemasi systeemi mittaa verensokeria 5 minuutin välein kun Libre taas mittaa minuutin välein (Ainakin Libre 3 tekee niin). Lisäksi Libreähän voi skannata koska tahansa, vaikka usean kerran minuutissa. Libre 3:sta alkaen mittaustulokset menee automaattisesti puhelimelle. Lisäksi tuota sun mainitsemaasi systeemiä ei voi itse vaihtaa kuten Libren voi.
Suomesta ei liene saatavilla, mutta Ruotsin tilanne olisko ne innokkaampia myymää niille jotka ei ole täällä hoisun kanssa väleissä?
Ruokintasuosituksissa hän pitäytyy tarkasti virallisterveellisessä löpinässä eikä suostu uskomaan vaikkapa VIRTA HEALTHIN saavutettuja tuloksia.
VHH on ohimenevä juttu ja ajan vouhotus, sanoi enenvanhaan Pekka Puska. Ei ole pitkäaikaisia tutkimustuloksia kuten ei myöskään virallisterveellisestä ruokintasuosituksesta. VHH:ta ja KETOgeenista ruokavaliota ei uskalleta asettaa vertailuun virallisen höpötyksen kanssa eikä jatkuvalle verensokerimittarille anneta myyntilupaa yksityiselle ihmiselle, vaikka maksaisi sen kokonaan itse. Tämmöinen tutkimus olisi luonnolllisesti huu-haata ainakin turkulaisen tuulimyllyjä vastaan taistelevan ritarin aseenkantajan mielestä, joka ratsastaa aasilla. Näitä aasintuntijoita tuntuu Suomessa riittävän, kun koulupojatkin kelpaavat mukaan.
Ketodieetti vaatii perehtymistä, ja sitä on vaikea noudattaa. Laihtuminen perustuu energiavajeeseen, ei ketoosiin. Ketoosi laske verensokeria nopeasti, siinä yksi hyvä puoli. Mutta normaalillakin dieetillä veriarvot paranevat, jahka laihtuminen etenee.
Kuus vuotta on vähillä hiilareilla menty eikä yhtään ees vaikiaa. Sun väitteet on täysin tuulesta temmattuja tahi täysin jatuskyvytöntä.
Vhh ja keto ovat kaksi eri asiaa.
Saapi olla mitä lystää, mutta minä syöpöttelen niillä sapuskoilla joilla sokerit pysyvät alhaalla. Ja on muuten painokin laskenut.
Siitä vuan inttämää ja vääntämään asiota mahdollisimman sekavaan muotoon.
Sinä se sotket asioita, kun et osaa lukea. Minulla ei ole mitään vvhh:ta tai ketoa vastaan, tosin jälkimmäisessä on liikaa rajoitteita, sen takia vaikeampi noudattaa. En halua käyttää kalkulaattoria sen tutkimiseen saanko kaikkia ravintoaineita tarpeeksi tai tutkia tarkasti kaupan hyllyjä löytyisikö sieltä uusia jännittäviä ketotuotteita.
Miksi tämä ketju pilattiin taas noilla laihdutusriitelyillä! Ketjussa keskustellaan Freestyle Libre mittarista eikä mistään laihdutustapojen paremmuudesta.
https://www.freestylelibre.fi/libre/tilauslomake.html
Ei tartte enää hankkia ulkomailta!
Maksaa mutta sen väärti elämisen helpottamiseksi. Katso myös Lemun verkkokauppa.
Ei tarvitse ostaa ulkomailta enää. Tilauskaavakkeen avulla sen saa.
Jokos porukat on tilaillut Espanjasta Libre 3 anturia?
Suomesta ei näyttäisi velä saavan tilattua. Aikaisintaan ensi vuonna voidaan ottaa terveydenhuollossa kilpailutukseen mukaan.
Pötyä. Libre 3 on tullut käyttöön suomessavuodenvaihteen jälkeen. Abbott toi Libre 3:n ssuomen markkinoille tämän vuoden alussa eli sitä alkanee saada tarvikejakeluista tämän uoden aikana, mahdollisesti jo keväällä.
Niissä paikoissa joissa tuo on ollut kilpailutuksessa. Se mitä paikallisesta terveydenhuollosta tarjotaan siis vaihtelee. Ihan sama mittareiden kanssa. Libre 3 on sen verran uusi että varmasti menee aikaa kunnes se on kaikkialla korvannut 2:sen.
Laittaisitko linkin, mistä voi tilata Libre3 anturia, oken käyttänyt Libreä siitä asti kun se tuli markkinoille. Tällä hetkellä Turun seudulla on ollut pienellä ryhmällä kokeilukäytössä tuo 3 versio, minkä dataa kerätään seuraavaan terveydenhuollon tarvikehankinnan kilpailutukseen. Se ei valitettavasti ketennyt edelliseen hanki takierrokseen mukaan.
Eli ei siis saa suomesta ostettua mistään Libre3 antureita. Onko joku tilannut noita 3 sia esim. Espanjasta?
Onko muilla ongelmia libre3 asennuksen jälkeen skannauksen kanssa? Näin epävarmako tämä systeemi on?
Mitä tarkoitat? Ilmoittaako sensorivirhettä vai mitä tapahtuu, kun koitat skannausta?
Ei ilmoita yhtään mitään...puhelin on kuin mykkä
Ainakin vanha Libre lukee skannaustulokset NFC:llä, tästä uudesta en tiedä, mutta kannattaa tarkistaa onko puhelimessasi NFC toiminto ja kytkettynä päälle (hälytykset tulee BT:n kautta).
Kiitän!
tarkkana että mittari on mmol/l mittari.
Vaikuttaa siltä, että samoin tekee libre 2, mikäli se kytketään appiin bluetoothilla.
Näitä saa ostaa ihan itse mm. apteekeista, sensorit myydään 3-pack ja maksaa 60e+