Pimeitä pyöriä

Lenkillä

On taas muistutettava näin Elokuun viimeisenä iltana joka syksyisestä ongelmasta. Se on valottomat polkupyörät. Olin kävelylenkillä kun ihmettelin mitä on pimeällä kevyenliikenteen väylällä noin 50 metrin päässä edessä. Jotain siellä on, mutta selvää ei saa. Se oli valoton polkupyörä. Pyöräilijäksi tunnistin kohteen kun pyörä kääntyi. Polkupyöräilijät luulee, että heidät näkee ilman valoja. Klo 21 on jo pimeää. Liikennettä on tuohon aikaan vielä paljon. Vastaan tuli toki pyöriä joissa valoasiat oli kunnossa.

4

265

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin_da

      Kannattaa olla todella varovainen kun sokkailee siellä pyörätiellä jalan ilman heijastinta.

      Hyvä, että nostit tämän ongelman taas esiin. Valitettavasti ne ilman valoja pyöräilevät eivät lue tätä palstaa.

    • varmista_näkyvyytesi

      Tärkeä pointti. Vanhempienkin kannattaisi muistaa hankkia lapsilleen valot, tämä heiltä helposti unohtuu jos eivät itse pyöräile. Meiltä aktiivipyöräilijöiltä löytyy tietysti kaikki tarvittavat varusteet kaikkiin tilanteisiin. Itse kävin eilen lenkillä lämpimässä syysillassa, heijastinliivi käytössä, takavalo ja tangossa 5000 lumenin ajovalo, hyvin autoilijatklin huomioivat ja vaihtoivat lyhyille kohdatessa.

    • tekosyytönkö

      Itsellä on usein tapana ajaa kesän ensimmäinen pimeässä ilta-ajo ilman valoja. Se on ikään kuin jäähyväiset kesälle. Seuraavalla kerralla on aina kunnon valot toivottamassa syksylle tervetuloa! Moni pyöräilijä kuitenkin jää kellumaan limboon kesän ja syksyn välille ilman valoja. Mun tulee käytyä esim. kaupassa kun on hiukan hämärää, jos tulee muutakin menoa niin on sitten jo pimeä. Tuli pitkä reissu kun kahdesta ekasta kaupasta ei löytynyt maustamatonta tuotetta. Huomenna laitan valot.

    • 37mäni

      Uskokaa tai älkää, mutta kohta joku jalankulkija valittaa, että pyöräilijöiden liian kirkkaat valot häikäisevät jalankulkijoita. niin ettei tietä näe ohituksen jälkeen.
      Tosiasia kuitenkin on, että vain aivan pyörän eteen suunnatulla valolla ei pimeällä tiellä kulkevaa jalankulkijaa kovin kaukaa näe, vaikka hänellä olisi heijastimetkin.
      Muuten, mitä alempana heijastimet ovat, sen paremmin ne pyöräilijä havaitsee.
      Ne rinnan korkeudelle sijoitetut heijastimet heijastaa vain otsalamppua käyttävälle takaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      227
      17173
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      170
      12209
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      45
      6007
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4872
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      14
      4805
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3967
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3595
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      136
      3017
    9. 260
      1452
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1031
    Aihe