Pimeitä pyöriä

Lenkillä

On taas muistutettava näin Elokuun viimeisenä iltana joka syksyisestä ongelmasta. Se on valottomat polkupyörät. Olin kävelylenkillä kun ihmettelin mitä on pimeällä kevyenliikenteen väylällä noin 50 metrin päässä edessä. Jotain siellä on, mutta selvää ei saa. Se oli valoton polkupyörä. Pyöräilijäksi tunnistin kohteen kun pyörä kääntyi. Polkupyöräilijät luulee, että heidät näkee ilman valoja. Klo 21 on jo pimeää. Liikennettä on tuohon aikaan vielä paljon. Vastaan tuli toki pyöriä joissa valoasiat oli kunnossa.

4

298

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin_da

      Kannattaa olla todella varovainen kun sokkailee siellä pyörätiellä jalan ilman heijastinta.

      Hyvä, että nostit tämän ongelman taas esiin. Valitettavasti ne ilman valoja pyöräilevät eivät lue tätä palstaa.

    • varmista_näkyvyytesi

      Tärkeä pointti. Vanhempienkin kannattaisi muistaa hankkia lapsilleen valot, tämä heiltä helposti unohtuu jos eivät itse pyöräile. Meiltä aktiivipyöräilijöiltä löytyy tietysti kaikki tarvittavat varusteet kaikkiin tilanteisiin. Itse kävin eilen lenkillä lämpimässä syysillassa, heijastinliivi käytössä, takavalo ja tangossa 5000 lumenin ajovalo, hyvin autoilijatklin huomioivat ja vaihtoivat lyhyille kohdatessa.

    • tekosyytönkö

      Itsellä on usein tapana ajaa kesän ensimmäinen pimeässä ilta-ajo ilman valoja. Se on ikään kuin jäähyväiset kesälle. Seuraavalla kerralla on aina kunnon valot toivottamassa syksylle tervetuloa! Moni pyöräilijä kuitenkin jää kellumaan limboon kesän ja syksyn välille ilman valoja. Mun tulee käytyä esim. kaupassa kun on hiukan hämärää, jos tulee muutakin menoa niin on sitten jo pimeä. Tuli pitkä reissu kun kahdesta ekasta kaupasta ei löytynyt maustamatonta tuotetta. Huomenna laitan valot.

    • 37mäni

      Uskokaa tai älkää, mutta kohta joku jalankulkija valittaa, että pyöräilijöiden liian kirkkaat valot häikäisevät jalankulkijoita. niin ettei tietä näe ohituksen jälkeen.
      Tosiasia kuitenkin on, että vain aivan pyörän eteen suunnatulla valolla ei pimeällä tiellä kulkevaa jalankulkijaa kovin kaukaa näe, vaikka hänellä olisi heijastimetkin.
      Muuten, mitä alempana heijastimet ovat, sen paremmin ne pyöräilijä havaitsee.
      Ne rinnan korkeudelle sijoitetut heijastimet heijastaa vain otsalamppua käyttävälle takaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1371
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1105
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      104
      974
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      43
      953
    5. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      68
      785
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      759
    7. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      746
    8. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      117
      745
    9. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      655
    10. Koetko että me

      Kuulutaan yhteen?
      Ikävä
      39
      557
    Aihe