UUDESSA TALOUSBUDJETISSA. JOS EI 3KK SISÄLLÄ OLE TÖISSÄ 18 TUNTIA, NIIN TYÖTTÖMYYSKORVAUS PUTOAA 5%. Mistä kaikki työttömät löytävät itselleen työnantajan joka on valmis työllistämään heidät 18 tuntia 3 kuukaudessa. Se ei todellakaan tule toimimaan, vaan työttömät joutuvat taas kauheaan taloudelliseen paineeseen. Ostovoima heillä pienenee entisestään.
Pitää huomioida, että työttömillä voi olla myös teini-ikäisiä lapsia ja opiskelevia lapsia. 5% pois rahasta on paljon taas talouteen jossa pitää ostaa koulukirjoja, vaatteita ja muuta mitä kasvavat lapset tarvitsevat. Opintotuet pieneni, lapsilisät pieneni ja loppuvat jo 17 vuotiaana, vaikka sen ikäisellä vielä koulu kesken. EI TODELLAKAAN REILUA JA KAIKILLA OLISI OIKEUS SAADA AINAKIN YKSI AMMATILLINEN KOULUTUS.
TAAS RIKKAIDEN LAPSET OVAT ETUSIJALLA!
Pitää huomioida, että työttömillä voi olla myös teini-ikäisiä lapsia ja opiskelevia lapsia. 5% pois rahasta on paljon taas talouteen jossa pitää ostaa koulukirjoja, vaatteita ja muuta mitä kasvavat lapset tarvitsevat. Opintotuet pieneni, lapsilisät pieneni ja loppuvat jo 17 vuotiaana, vaikka sen ikäisellä vielä koulu kesken. EI TODELLAKAAN REILUA JA KAIKILLA OLISI OIKEUS SAADA AINAKIN YKSI AMMATILLINEN KOULUTUS.
TAAS RIKKAIDEN LAPSET OVAT ETUSIJALLA!
Vastaukset 25
Vanhimmat
Joku osaava ja tietävä voisi selvitellä kuinka paljon veroa pitää maksaa alennetulla päivärahalla. Kysymyksessä kaiketi on etuuden verotus. Siis etuuden verotusta on helppo muuttaa jos omistaa tietokoneen ja pankkitunnukset vero.fi sivulle.
Saas nähdä kuinka paljon toimeentulotukiasiakkaiden määrä lisääntyy tuon todella typerän ja ihmisvastaisen päätöksen johdosta, säästöjä ei tule vaan lisää kuluja ja myös sellaisia haittoja joita ei rahalla voi korvata.
Verotusta ei kannata rukata ainakaan jos saa toimeentulotukea kun se mahdollinen alennus on kokonan pois toimeentulotuesta. Täytyy sitten toivoa ettei olisi enää toimeentulotukiasiakas kun veronpalautukset tulee, ja vaikka olisikin niin saa niistä € pitää, noista alennuksista ei senttiäkään.
Siis 50€ saa pitää.
Vielä ei ole tiedossa miillaisia muutoksia mahdollisesti toimeentulotukilakiin tulee tuon asian vuoksi, pahoin pelkäänettä heikennyksiä.
"Saas nähdä kuinka paljon toimeentulotukiasiakkaiden määrä lisääntyy tuon todella typerän ja ihmisvastaisen päätöksen johdosta"
Noin typerästi on viranomaisten tehtävä kun SIpilä lupasi kautensa alussa, että työttömiltä ei leikata. No ei sitten leikata mutta keksitään jotain muuta. Eikä vammaisiltakaan viedä kuulutti Sipilä telkkarissa kun rullatuollissa ollut häntä haastatteli tulevista etujen leikkauksista.
Itse en saa toimeentulotukea kun sain rahassa muutaman tonnin perinnön ja näin en edes viitsi anoa toimeentulotukea. Tuon takia on tärkeää saada verotus minimiin. Niin kuinkahan kauan 5000 euroa on syötävä kun saa taas toimeentulotukea.
4,65%+alennetulla+työmarkkinatuella+(+32,4*21,5*12*(1-0,0465)=+7 970,5+/+y+),++tämän+vuoden+verosäännöillä+ja+verolaskurilla+antaa+etuuden+verotuksen+prosentiksi+15%.+Kotipaikka+Vantaa.
https://prosentti.vero.fi/VPL2017/Sivut/Henkilotiedot.aspx
Mitä+väliä+tuolla+kun+toimeentulotuki+korvaa+100%:sti+työmarkkinatuen+kaikki+vähennykset?
Ja+ne+jotka+eivät+toimeentulotukea+tarvitse+mutta+ovat+kuitenkin+työmarkkinatukea+saavia+niin+kykenevät+muilla+tuloillaan+sitten+elättämään+itsensä+kun+tulot+ovat+toimeentulotuen+minimiä+suuremmat+joten+heillä+työmarkkinatuen+alentaminen+ei+kirpaise+käytännössä+yhtään.
Ei+korva,+toimeentulotuki+alennetaan+ensin+20%+ja+sitten+40%.
Eipä taitaisi olla lainmukainen alennus. Kaikille kun ei tule löytymään tuollaista aktiviteetti missään muodossa. Toki jos miljoonia syydettäisiin esim. työnhakukursseihin joissa pitäisi sitten käydä sen 3-4vuodessa per työtön jotta tukea ei leikattaisi. Eli ei ainakaan säästöjä ole luvassa.
3-4 kertaa vuodessa siis
Ottamatta muuten kantaan, niin aloitus pitää paikkansa vain osin .
Lakiesityksessä todetaan: tai ollut 5 päivää työllistymistä edistävässä palvelussa mainitun 65 päivän aikana. Jos siis ei pysty tai ei halua tehdä vaadittavaa 18 tuntia työtä, voi sen sijaan osallistua työllistymistä edistävään palveluun. Todettava tietysti, että muutoksia lakiin ei ole toistaiseksi hyväksytty.
Niin+eli+voi+osallistua+hyödyttömään+riistopalveluun,+jotta+joku+kolmas+osapuoli+saa+työttömän+kustannuksella+palkkaa+vaikkapa,+kun+järjestää+sen+18+tuntia+pupuleikkejä.
Juu+ei+kiitos.+Pitäkööt+5%:tiansa.+Tätä+toki+varmaan+haluavatkin.+Ei+noita+18+tuntia+oikeita+palkkatöitä+käytännössä+tule+riittämään+kuin+aivan+marginaaliosalle.+Hallitus+tietää+tämän.+Samalla+tietävät+myöskin,+että+käytännössä+tuo+on+melko+suora+5%+leikkaus+työttömyyskorvaukseen,+ja+ehdot+ovat+vain+silmänlumetta.
Taitaa+olla+työkokeilussa+minimi+1kk+ja+kuntouttavassa+3kk.+Eli+et+edes+saisi+vain+5+päivän+aktivointia.+Ja+toki+uudestaan+seuraavassa+kolmen+kuukauden+jaksossa.+Viikon+työnhakukursseja+saattaa+olla+mutta+mistä+paikat+kaikille+sadoille+tuhansille+työttömille.+Lisärahoitusta+pitäisi+ainakin+saada+ja+näihin+kuuluisi+osallistua+joka+kolmas+kuukausi.+Eipä+tule+halvaksi+sekään.+Eikä+se+että+työnnetään+ihmiset+kokeiluihin+yms.+joista+pitää+maksaa+se+9e/päivä.
Tuolla+systeemillä+tulee+vaan+lisäkuluja+eikä+säästöjä.+Suora+alennus+olisi+ollut+järkevämpi.+Ai+niin+mutta+tämän+vuoden+alustahan+tuli+jo+-5e/kk.+Mikseivät+alentaneet+suoraan+35+euroa?
Samaa+mieltä.+Pitäkööt+5%.+Kulutus+on+jo+muutenkin+minimissään.
"vainSilmänlumetta"+mainitsemiin+riistopalveluihin+näyttäisi+työkkärin+sivujen+mukaan+kuuluvan+ainakin+se,+että+valmennetaan+hakemaan+työtä+tai+valmennetaan+uralle+(miten+mahdollisesti+pääsisi+johonkin+ammattiin+tai+jollekin+uralle?),+jonkun+tietyn+työn+tai+ammattialan+kokeilu,+johonkin+koulutukseen+tutustuminen,+työkkärin+ostamat+koulutukset+(ainoa+tuttu+juttu+näistä,+sellaisen+kävin),+vapaaehtoinen/itsestä+virinnyt+opiskelu+(jos+työkkäri+sen+ensin+hyväksyy+vai+kävisikö+tulevaisuudessa+myös+se+6+kk:n+opiskelu+josta+hallitus+ilmoitti+budjettiriihestä??)+ja+vielä+"työkykyä/päivärytmiä+/työhaluja"+palauttava+toiminta.
Hyvä+kysymys+djhfjgi:ltä,+että+riittääkö+näitä+kaikille+halukkaille.+Se+toinen+vaihtoehtoko+oli+18+tuntia+töitä+3+kk:n+aikana+vai+4+viikon?+Ja+kolmas+että+tuki+pienenee+4,65+%?
Tuki saa minun puolestani pienetä ihan rauhassa. En minä sen takia töihin menisi etten menetä työttömyyskorvausta. Jo koko lause on aivan hullu.
En myös tiedä paljonko on työnantajia jotka tarvitsevat työntekijää 18 tunniksi 3 kuukauden aikana. Eikö lakikin sano että jo töissä oleville osa-aikaisille on ensiksi tarjottava nuo tunnit? Eli käytännössä tämä on vain huononnus tukiin työttömille eikä edes osa-aikaisten/pätkätyöläisten asema parannu vaan pysyy samana.
Typerin ja tietämättömin hallitus miesmuistiin!
kummallista tosiaan että piti keksiä taas uusi leikkiminen ja pöljyily, kun olisi voinut vaan suoraan alentaa sen työttömyyskorvauksen sen päälle 20 euroa.. ikinä en oo äänestäny, mutta nyt äänestän Huhtasaarta pressaksi rotestina siitä että työttömiä rangaistaan. Huhtasaarihan on kuulema painajainen ja paniikin aihe eduskunnalle ja eduskunta puolueille.
- sama juttu, nyt protestiääni persuille ja huhtasaarelle..
- Koska isot vanhat hallintopuolueet eivät aja enää suomalaisten asioita !
Jaa...eipä tässä ole sitä työtä 7 vuoteen vaan näkynyt. Eikä näy. Kyl te jaksatte provota.
työttömät saavat joululahjan. ja uutenavuotena varmaakin uuden, lahjan päätäjiltä, ai kohta varmaakin saavat eläkelläiset lahjan. kiitos päätäjille, lahjoista
Millä ilveellä ihmien osallituu mihinkään jos rahat ei riitä edes syömiseen. Aktiivimalli on leikkuri jolla putoo viimenenkin mahdollisuus työhön jos tuommosia vaaditaan,meinaan ei tule onnistumaan. Se on sitten sossu luukku ja työhaut jää sihe. Siin on ne aktiviteetit mitä tämä hallitus saa aikaan.
Haastatteluvälejen tihentäminen pakkolailla 3kk:teen ja harkintavalta haastattelujen tarpeellisuudesta pois virkailijoilta, ilmaistyön ja kuntouttavan lisääminen massiivisesti, monialaisen yhteispalvelun laajentaminen, sekä avoimille työmarkkinoille työllistymisen totaalinen unohtaminen tärkeinpänä tavoitteena työttömille. Nyt työttömän aktiivimalli eli automaattinen työttömyysturvan leikkuri, ja tulevaisuudessa toimeliaisuuden malli, eli karenssiautomaatti jos ei suostu "palveluihin" (ei palkallinen työ), työmarkkinatori-sovellus ja TE-palvelujen pakkotuominen älypuhelimiin, työ"tarjousten" automatisointi ja massapostitus. Asumisen tuen tiputtaminen kokonaan pois perusturvan alaisuudesta (eli perustoimeentulotuesta - tästäkin on jo vihjailtu mutta unohtunut jonnekin, joka ei ole välttämättä hyvä asia kun muistaa montako uudistusta (lue: heikennystä) tämä hallitus on jo toteuttanut sosiaaliturvaan ja työttömyysturvaan samalla tavalla, että asian suunnittelusta mainitaan ohimennen hyvin pikaisesti, ja seuraavan kerran kuulemme siitä, kun päätös ja valmistelu on jo tehty ja lakia survotaan kirjattavaksi läpi kiireellisellä aikataululla).
Siinä kaikkea mitä tämä hallitus on saanut aikaan, ja mitä se todennäköisesti tulee tulevaisuudessa saamaan aikaan. Siinä on kyllä sosiaaliturvajärjestelmän totaalinen romuttaminen lähellä, jonka kautta tuhoutuu myöskin duunareiden palkkatasot sekä saavutetut minimietuudet ja palkat pitkällä tähtäimellä, joka on puolestaan erittäin huono asia etenkin jo valmiiksi matalapalkatuille aloille.
saas+nähdä+synnyttääkö+tämä+jonkun+uuden+ilmaistyöntekijä+buumin+firmoissa,+varsinki+yhdistyksissä+ja+sossufirmoissa,+ja+saas+nähdä+että+lähteekö+yksikään+työtön+tuohon+leikkiin+sen+5%+takia++:D+?
Se on tuo eduskuntatyö yhteiskunnaline luottamustehtävä. Jos täl taa mennään,niin pitäs noiden sitten tehdä samal 500 eurol toi homma ja ol paikal joka aamu klo 6 den lipunnostossa ja jol ei maita leikataan tosta 500e eurosta. Ei näilkää mitää palkaa sillo kuulu saada.Samal viival sitte kansakanssa ja seisomaa päätöstensä takana.
Mä teen itselleni tänä viikonloppuna sen 18 tuntia hommia. Enkä saa siitä muuta kuin korkeintaan pääomatuloa joskus myöhemmin takuuvarmasti.
Tasapuolisuuden+vuoksi,+nyt+tehtävä++myös+yleinen+palkan+ja+etujen,+eläkkeiden+alennus,+se+4,6+%.
-++Tällöin+aito+oikeudenmukaisuus+toteutuu.
+Ja+näin+saaduilla+tuloilla,+voidaan+maksaa+velkaa+ja+kalliin,+laajan,+korruptoituneen+pakolais+turismin+suuria+kuluja.