Itsellä juuri todettu kyseinen tauti. Olen nainen, 48 eli en nyt ihan nuori enää mutta itse pidän silti nuorehkona itseäni. Sanotaan että alle 50 vuotiailla naisilla tämä tauti on harvinainen. Löytyykö siis kohtalontovereita? Itse olen vielä shokissa uutisesta, millä tästä jatkaa ilman että koko ajan pelkää sydänkohtausta ja äkkikuolemaa?
Nuoria sepelvaltimotautisia
10
695
Vastaukset
- Ylipainomimmit
Kerro ensin meille painosi. Olisiko elämäntavat syynä moiseen.
- Peloissaanoleva
Olen hoikka, terveelliset elämäntavat omaava. Kysyin, onko kohtalontovereita, en kuulustelua.
- NeGeenit
Nuorena alkanut sepelvaltimotauti saattaa useinkin olla perinnöllistä, onko aloittajalla suvussa tätä tautia ?
- Peloissaanoleva
Kyllä, isällä on. Vaikka onkin perimää, ei se silti tarkoita että näinkin nuorena pitäisi tähän sairastua.
- pavelK
Oikeanlaisella liikunnalla ja ruokavaliolla taudin voi saada pysäytettyä.
Fysioterapeutin lähetteen voinee saada terveyskeskuksesta tai mennä yksityiselle.
Tieto on nyt "rautaa", se lievittää pelkoa !
On olemassa kirjoja keuhkojen ja sydämen toiminnasta, nehän toimivat yhteistyössä.
Yksi monipuolinen on nimeltään "Miksi hengästyn?"
Sen on kirjoittanut Anssi Sovijärvi, lääketieteen ja kirurgian tohtori.
Kirjassa selvittään mm. sepelvaltimotauti ja annetaan hoito-ohjeita.
Kirja ei ole paksu, teksti on ymmärrettävää maallikollekin eikä se maksa paljon, tilasin sen itselleni adlibris-verkkokaupasta.
Puolisollani todettiin sepelvaltimotauti noin viisikymppisenä, 15 v sitten.
Viime vuonna tehtiin leikkaus, kaksi sepelvaltimoa korvattiin.
Sepelvaltimot ovat siis sydämen suonia.
Hän voi aika hyvin nyt.
Alkushokin mentyä, elämä jatkuu !
Kaikkea hyvää sinulle ! - OnkoMinullakin
Aloittajalle, miten sydäntautisi todettiin, oliko sinulla oireita?
- Peloissaanoleva
Ei oikein muita kuin ajoittaista hengenahdistusta. Rytmihäiriöitä on ja niitä tutkittiin ja löydettiin tämä sitten..
- Kivuton_hiihtäjä
Mun infarkti reilu 5 vuotta sitten. Silloin 40 v mies. Pystyn elämään täysipainoista elämää.
Kuolemas pahempaa ei voi tulla ja sen kanssa kyllä pärjää. Ei pelota. - N53
Facebookissa on ryhmä nuoremmille sydänpotilaille ja siellä saa aivan erinomaista vertaistukea. Sinulla on runsaasti juuri samojen pelkojen ja huolien kanssa pähkäileviä kohtalontovereita (itse sain infarktin 49 vuotiaana ja samalla todettiin sepelvaltimotauti).
Laita FB hakuun Kuriton sydän. - eikömitäänsyytä
Tupakointi, e-pillerit, ylipaino, liikkumattomuus, runsas alkon käyttö, vääränlainen ruokavalio. Tässä suurimmat syyt nuorena saatuun sepelvaltimotautidiagnoosiin.
Liikunta mm. estää suonia tukkeutumasta, vaikka esim. kolestreroli olisi koholla.
Tupakoinnin ja alkon haitat jokainen tietää - Syyt sairauteen ovat siis paljolti itsevalittuja. Joskus harvoin taustalla perinnöllisyyttäkin ,näissäkin liikunta ja terveet elämätavat ehkäisevät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1173103Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk572778Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352172Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012081Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1251940Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441931Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.81085Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67974Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville11908Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77880