Kirjastossa näyttää olevan paljon hyviä ruotsinkielisiä oikeustieteen kirjoja. Onko oikikseen paljon helpompi päästä ruotsin kielellä?
Oikikseen läpi meno ruotsiksi
3
1251
Vastaukset
- 57839
Esimerkiksi Helsinkiin ruotsin kielellä pääsee ensisijaisista hakijoista noin joka viides, suomen kielellä noin joka kymmenes. Jos suomenruotsalaiset eivät ole todella paljon muita hakijoita parempia, ruotsin kielellä on helpompi päästä.
- Oikkari
Ruotsia osaava pääsee aika helposti oikikseen, jos ottaa lukemisen tosissaan. Myös Åbo Akademi on hyvä vaihtoehto. Siellä ensin ON-tutkinto. Sen jälkeen OTM-vaihe Turun yliopiston puolella.
- dfghjfkjhgfd
Ruotsinkielisiin hakukohteisiin on selvästi helpompi päästä kuin suomenkieliselle puolelle. Tänä vuonna valintakokeeseen osallistuneista laskettuna läpipääsyprosentti oli HY:n Vaasan ruotsinkieliseen koulutukseen 33 %, Åbo Akademiin 30 % ja HY:n Helsingin ruotsinkieliseen koulutukseen 20 %.
Suomenkielisissä oikeustieteellisten hakukohteissa läpipääsyprosentit valintakokeeseen osallistuneista:
Itä-Suomen yliopisto 2,56 %
Turun yliopisto 6,55 %
Lapin yliopisto 9,29 %
Helsingin yliopisto (Helsinki) 12,21 %
Helsingin yliopisto (Vaasa) 18,44 %
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7910311Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016275Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066133Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh945817Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605153Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088