Elikkäs hommasin täs Volvo 460. Vuosimalli on 96 ja kone kaksilitrainen ruisku. Oon kuullut että useimmat 460 on Rellun koneella, itse olen kuullut joltaki "proolta" että tuo mun oma (spoilerilla varustettu -96sedan) ois ihan aidolla volvon koneella? siinä myös kysymys? Toiseksi,! olen huomannut että tuo kiesi on meleko pirteä, eli kysyisin, että onko kyseessä suoraruisku vai nelipiste? Tiedän.. en tajuu näistä paskaakaan mutta kiva jos kerrot! Olen kattellut että liikentees näkyy päivittäin 460 mut näkyy vain uudempia tai vanhempia 460 (tai erilaisia, ei spoileria jne), oon myös kattellu että niissä 1.8 tai vastaava kone onko kyseessä joku ihme malli? Ei ole kummempia herkkuja... kolmanneksi, miten lasketaan kilowateista hepat?
Volvo 460 2.0i Sedan -96?
Noob
4981
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
1. Kaikissa 400-sarjan Volvoissa on tietääkseni Renaultin kone. Tosin jotkut niistä Volvon modifoimia. 400-sarja muuten on mm. siksi merkittävä, että 480 oli ensimmäinen Volvon etuveto-auto!
2. Nelipiste.
3. Jos "ihme malleilla" 400-sarjan varustelutasoja, niin ne kuuluvat seuraavanlaisesti:
-DL (Deluxe, perusmalli)
-GL (Granluxe, keskimalli)
-SE (Special Edition, parhaiten varusteltu malli).
Siinä jotain infoa sinulle! ;)
Kiitos paljon! Noista varusteluista vielä sen verran, että mihinkäs luokkaan tuo sitte sijoitetaan? Tossa on takaspoileri, mitä toisissa 460 en ole nähnyt. Ei ole ajotietokonetta. Korkeintaan niskatuet joka paikalla ja käsituet keskellä edessä ja takana.
Vuonna 96 Volvot myytiin jo muistaakseni niin, että ensin valitaan moottori ja siihen varustepaketti ja mahdolliset lisävarusteet. Eli varsinaisista mallimerkinnöistä on luovuttu.
Kyllä kyseessä on renun kone, tämä on kylläkin volvon modifioima ja kokoama.Kyseessä on nelipisteruisku, tietääkseni 460 ei ole suoraruiskua.