Omavalmiste traileri silja lineilla

Ruotsinkuningas2

Olen ehkä ostamassa venettä ruotsista joka on omavalmiste trailerilla. Saako sitä tuoda ruotsin laivalla suomeen? Tarkistaako kukaan että se on rekisteröity, katsastettu ?

Traileri ei oo rekisterissä. Mutta se näyttää helvetin hienolta että ei oo mikään tee-se-iste-ja-säästin-traileri.

10

1688

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaipa se Suomen pään Tulli on se eka riskipaikka

    • Jzjfjfjgkgkgg

      Mitäköhän lipun saa ostettua eiks pidä antaa trailerin rekkaria varatessa?

      • ei.pidä

        En minä ainakaan ole trailerin rekistereitä edes tiennyt, kun olen laivalippuja sinne tänne varaillut. Hyvä, jos olen aina edes siinä vaiheessa tiennyt, mikä traikku mukaan kilpailureissulle otetaan.


    • lzllzlzll

      Kyllä veneen saa tuoda ja ei laivayhtiöllä ole sanomista jos traileri ei ole rekisteröity. Eri asia miten ruotsin päässä poliisi ja rajaviranomaiset suhtautuvat ja Suomessa. Laivayhtiötä kiinnostaa yhdistelmän mitat ja paljonko polttoainetta veneen tankissa on. Veikaanpa että jos kyse isosta veneestä ja tankissa satoja litroja bensaa, laivalle ei pääse.

      • Puoliplaanari

        IMDG-sääntöjen mukaan saa olla enintään varttitankki joka ei myöskään saa olla yli 250 litraa. Sen lisäksi akussa ei saa näkyä merkkejä vuodosta. Finnlink Kapellskäristä Naantaliin ja Wasaline Holmsundista Vaasaan soveltavat IMDG-sääntöjä kevyempää itämeren sopimusta, siellä raja saattaa olla suurempi.


    • hilariushiiri2

      tankissa 100 litraa löpöö ja 5.60 pitkä vene

    • Puoliplaanari

      Ruotsissa jousittamattoman venetrailerin ei tarvitse olla rekisteröity, suurin sallittu nopeus 30km/h ja muitakin ehtoja on, esimerkiksi hitaan ajoneuvon kolmio ja pimeän aikaan kaksi punaista valoa ja heijastimet: https://www.transportstyrelsen.se/sv/vagtrafik/Trafikregler/Lasta-dra/Battransport/ . Moottoritielle tai moottoriliikennetielle ei tietenkään ole lupa mennä niillä nopeuksilla ja se aiheuttaa jonkin verran haasteita reittivalinnalle.

      Varustamoita ei kiinnosta onko auton perässä oleva perävaunu rekisterissä. Jos autossakaan ei olisi kilpiä yksilöimistä varten se aiheuttaisi pienen ongelman joka on ainakin joskus ratkaistu tuulilasin sisäpuolelle laitettavalla lapulla. Lautoilla liikkuu jonkin verran rekisteröimättömiä ajoneuvoja ja työkoneita joissa ei ole edes siirtokilpiä, erityisesti uutta raskasta kalustoa. Lipun hintaan luonnollisesti vaikuttaa yhdistelmän pituuden lisäksi leveys ja korkeus. Näihin löytyy taulukot hinnastosta.

      Suomen päässä heti satamassa vastassa voi olla tulli, poliisi tai molemmat, joskus hyvin harvoin rajavartiolaitos, näitä kaikkia asia voi kiinnostaa siinä missä poliisia maantiellä. Satamasta riippuen seisovat joko aidatun isps-alueen sisällä tai ulkopuolella. Käsittääkseni sisäpuolella saa ajella ihan laillisesti ilman kilpiä, ainakin se on yleinen käytäntö.

      Yleensä ruotsin laivoja vastassa olevat viranomaiset ovat lähinnä puhallusta vailla. Jos silti huomaisivat kysellä jotain niin viranomaisten harkintakykyyn luottavana maallikkona kuvittelisin että eivät tee asiasta minkäänlaista ongelmaa edes välittömästi aitojen ulkopuolella ainakaan kun kerrot että tuot vaunun veneineen laivasta ulos kuorma-auton kyydissä tai traktorilla vetäen tapahtuvaa jatkokuljetusta varten.

    • kyl toi ruotsin sääntö 30 km/h on järkevä, Suomessa varmaan aivan mahdoton ajatellakaan

      • Puoliplaanari

        No on tai ei, melkoisen kaaoksen se kolmea kymppiä ajava saa havaintojeni perusteella aikaan pitkillä ohituskieltoalueilla. Monesti ajavat suurinta sallittua hitaamminkin kun eivät tohdi katsoa kuinka oma vene pomppii jousittamattomalla trailerilla.

        Jos puhutaan uudesta tehdasvalmisteisista kärrystä se henkilöauton perään rekisteröitävissä oleva yhtä luja jousitettu malli tuskin on edes ratkaisevasti kalliimpi. Suomessa sitä jousittamatonta ruotsin "30km/h" kärryä saa vetää vähintään 40km/h traktorin perässä, uskoisin että lujempaakin jos traktorin luokka on oikea.


      • Puoliplaanari

        Piti se vielä kirjoittaa että jos ruotsin 30km/h kärryä vetää suomessa traktorilla siihen pitäisi kuitenkin saada vähintään suuntavalot eli vilkut, mahdollisesti jarruvalotkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      148
      1419
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      265
      1327
    3. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      64
      1098
    4. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      68
      1054
    5. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      930
    6. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      43
      891
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      825
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      802
    9. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      760
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      756
    11. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      67
      743
    12. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      32
      725
    13. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      716
    14. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      88
      653
    15. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      628
    16. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      187
      554
    17. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      544
    18. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      544
    19. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      13
      534
    20. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      517
    Aihe