Omavalmiste traileri silja lineilla

Ruotsinkuningas2

Olen ehkä ostamassa venettä ruotsista joka on omavalmiste trailerilla. Saako sitä tuoda ruotsin laivalla suomeen? Tarkistaako kukaan että se on rekisteröity, katsastettu ?

Traileri ei oo rekisterissä. Mutta se näyttää helvetin hienolta että ei oo mikään tee-se-iste-ja-säästin-traileri.

10

1539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaipa se Suomen pään Tulli on se eka riskipaikka

    • Jzjfjfjgkgkgg

      Mitäköhän lipun saa ostettua eiks pidä antaa trailerin rekkaria varatessa?

      • ei.pidä

        En minä ainakaan ole trailerin rekistereitä edes tiennyt, kun olen laivalippuja sinne tänne varaillut. Hyvä, jos olen aina edes siinä vaiheessa tiennyt, mikä traikku mukaan kilpailureissulle otetaan.


    • lzllzlzll

      Kyllä veneen saa tuoda ja ei laivayhtiöllä ole sanomista jos traileri ei ole rekisteröity. Eri asia miten ruotsin päässä poliisi ja rajaviranomaiset suhtautuvat ja Suomessa. Laivayhtiötä kiinnostaa yhdistelmän mitat ja paljonko polttoainetta veneen tankissa on. Veikaanpa että jos kyse isosta veneestä ja tankissa satoja litroja bensaa, laivalle ei pääse.

      • Puoliplaanari

        IMDG-sääntöjen mukaan saa olla enintään varttitankki joka ei myöskään saa olla yli 250 litraa. Sen lisäksi akussa ei saa näkyä merkkejä vuodosta. Finnlink Kapellskäristä Naantaliin ja Wasaline Holmsundista Vaasaan soveltavat IMDG-sääntöjä kevyempää itämeren sopimusta, siellä raja saattaa olla suurempi.


    • hilariushiiri2

      tankissa 100 litraa löpöö ja 5.60 pitkä vene

    • Puoliplaanari

      Ruotsissa jousittamattoman venetrailerin ei tarvitse olla rekisteröity, suurin sallittu nopeus 30km/h ja muitakin ehtoja on, esimerkiksi hitaan ajoneuvon kolmio ja pimeän aikaan kaksi punaista valoa ja heijastimet: https://www.transportstyrelsen.se/sv/vagtrafik/Trafikregler/Lasta-dra/Battransport/ . Moottoritielle tai moottoriliikennetielle ei tietenkään ole lupa mennä niillä nopeuksilla ja se aiheuttaa jonkin verran haasteita reittivalinnalle.

      Varustamoita ei kiinnosta onko auton perässä oleva perävaunu rekisterissä. Jos autossakaan ei olisi kilpiä yksilöimistä varten se aiheuttaisi pienen ongelman joka on ainakin joskus ratkaistu tuulilasin sisäpuolelle laitettavalla lapulla. Lautoilla liikkuu jonkin verran rekisteröimättömiä ajoneuvoja ja työkoneita joissa ei ole edes siirtokilpiä, erityisesti uutta raskasta kalustoa. Lipun hintaan luonnollisesti vaikuttaa yhdistelmän pituuden lisäksi leveys ja korkeus. Näihin löytyy taulukot hinnastosta.

      Suomen päässä heti satamassa vastassa voi olla tulli, poliisi tai molemmat, joskus hyvin harvoin rajavartiolaitos, näitä kaikkia asia voi kiinnostaa siinä missä poliisia maantiellä. Satamasta riippuen seisovat joko aidatun isps-alueen sisällä tai ulkopuolella. Käsittääkseni sisäpuolella saa ajella ihan laillisesti ilman kilpiä, ainakin se on yleinen käytäntö.

      Yleensä ruotsin laivoja vastassa olevat viranomaiset ovat lähinnä puhallusta vailla. Jos silti huomaisivat kysellä jotain niin viranomaisten harkintakykyyn luottavana maallikkona kuvittelisin että eivät tee asiasta minkäänlaista ongelmaa edes välittömästi aitojen ulkopuolella ainakaan kun kerrot että tuot vaunun veneineen laivasta ulos kuorma-auton kyydissä tai traktorilla vetäen tapahtuvaa jatkokuljetusta varten.

    • kyl toi ruotsin sääntö 30 km/h on järkevä, Suomessa varmaan aivan mahdoton ajatellakaan

      • Puoliplaanari

        No on tai ei, melkoisen kaaoksen se kolmea kymppiä ajava saa havaintojeni perusteella aikaan pitkillä ohituskieltoalueilla. Monesti ajavat suurinta sallittua hitaamminkin kun eivät tohdi katsoa kuinka oma vene pomppii jousittamattomalla trailerilla.

        Jos puhutaan uudesta tehdasvalmisteisista kärrystä se henkilöauton perään rekisteröitävissä oleva yhtä luja jousitettu malli tuskin on edes ratkaisevasti kalliimpi. Suomessa sitä jousittamatonta ruotsin "30km/h" kärryä saa vetää vähintään 40km/h traktorin perässä, uskoisin että lujempaakin jos traktorin luokka on oikea.


      • Puoliplaanari

        Piti se vielä kirjoittaa että jos ruotsin 30km/h kärryä vetää suomessa traktorilla siihen pitäisi kuitenkin saada vähintään suuntavalot eli vilkut, mahdollisesti jarruvalotkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      148
      8188
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3260
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      405
      2441
    4. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      38
      2199
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      290
      1894
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      168
      1809
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      20
      1710
    8. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1535
    9. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1374
    10. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1289
    Aihe