Omavalmiste traileri silja lineilla

Ruotsinkuningas2

Olen ehkä ostamassa venettä ruotsista joka on omavalmiste trailerilla. Saako sitä tuoda ruotsin laivalla suomeen? Tarkistaako kukaan että se on rekisteröity, katsastettu ?

Traileri ei oo rekisterissä. Mutta se näyttää helvetin hienolta että ei oo mikään tee-se-iste-ja-säästin-traileri.

10

1688

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaipa se Suomen pään Tulli on se eka riskipaikka

    • Jzjfjfjgkgkgg

      Mitäköhän lipun saa ostettua eiks pidä antaa trailerin rekkaria varatessa?

      • ei.pidä

        En minä ainakaan ole trailerin rekistereitä edes tiennyt, kun olen laivalippuja sinne tänne varaillut. Hyvä, jos olen aina edes siinä vaiheessa tiennyt, mikä traikku mukaan kilpailureissulle otetaan.


    • lzllzlzll

      Kyllä veneen saa tuoda ja ei laivayhtiöllä ole sanomista jos traileri ei ole rekisteröity. Eri asia miten ruotsin päässä poliisi ja rajaviranomaiset suhtautuvat ja Suomessa. Laivayhtiötä kiinnostaa yhdistelmän mitat ja paljonko polttoainetta veneen tankissa on. Veikaanpa että jos kyse isosta veneestä ja tankissa satoja litroja bensaa, laivalle ei pääse.

      • Puoliplaanari

        IMDG-sääntöjen mukaan saa olla enintään varttitankki joka ei myöskään saa olla yli 250 litraa. Sen lisäksi akussa ei saa näkyä merkkejä vuodosta. Finnlink Kapellskäristä Naantaliin ja Wasaline Holmsundista Vaasaan soveltavat IMDG-sääntöjä kevyempää itämeren sopimusta, siellä raja saattaa olla suurempi.


    • hilariushiiri2

      tankissa 100 litraa löpöö ja 5.60 pitkä vene

    • Puoliplaanari

      Ruotsissa jousittamattoman venetrailerin ei tarvitse olla rekisteröity, suurin sallittu nopeus 30km/h ja muitakin ehtoja on, esimerkiksi hitaan ajoneuvon kolmio ja pimeän aikaan kaksi punaista valoa ja heijastimet: https://www.transportstyrelsen.se/sv/vagtrafik/Trafikregler/Lasta-dra/Battransport/ . Moottoritielle tai moottoriliikennetielle ei tietenkään ole lupa mennä niillä nopeuksilla ja se aiheuttaa jonkin verran haasteita reittivalinnalle.

      Varustamoita ei kiinnosta onko auton perässä oleva perävaunu rekisterissä. Jos autossakaan ei olisi kilpiä yksilöimistä varten se aiheuttaisi pienen ongelman joka on ainakin joskus ratkaistu tuulilasin sisäpuolelle laitettavalla lapulla. Lautoilla liikkuu jonkin verran rekisteröimättömiä ajoneuvoja ja työkoneita joissa ei ole edes siirtokilpiä, erityisesti uutta raskasta kalustoa. Lipun hintaan luonnollisesti vaikuttaa yhdistelmän pituuden lisäksi leveys ja korkeus. Näihin löytyy taulukot hinnastosta.

      Suomen päässä heti satamassa vastassa voi olla tulli, poliisi tai molemmat, joskus hyvin harvoin rajavartiolaitos, näitä kaikkia asia voi kiinnostaa siinä missä poliisia maantiellä. Satamasta riippuen seisovat joko aidatun isps-alueen sisällä tai ulkopuolella. Käsittääkseni sisäpuolella saa ajella ihan laillisesti ilman kilpiä, ainakin se on yleinen käytäntö.

      Yleensä ruotsin laivoja vastassa olevat viranomaiset ovat lähinnä puhallusta vailla. Jos silti huomaisivat kysellä jotain niin viranomaisten harkintakykyyn luottavana maallikkona kuvittelisin että eivät tee asiasta minkäänlaista ongelmaa edes välittömästi aitojen ulkopuolella ainakaan kun kerrot että tuot vaunun veneineen laivasta ulos kuorma-auton kyydissä tai traktorilla vetäen tapahtuvaa jatkokuljetusta varten.

    • kyl toi ruotsin sääntö 30 km/h on järkevä, Suomessa varmaan aivan mahdoton ajatellakaan

      • Puoliplaanari

        No on tai ei, melkoisen kaaoksen se kolmea kymppiä ajava saa havaintojeni perusteella aikaan pitkillä ohituskieltoalueilla. Monesti ajavat suurinta sallittua hitaamminkin kun eivät tohdi katsoa kuinka oma vene pomppii jousittamattomalla trailerilla.

        Jos puhutaan uudesta tehdasvalmisteisista kärrystä se henkilöauton perään rekisteröitävissä oleva yhtä luja jousitettu malli tuskin on edes ratkaisevasti kalliimpi. Suomessa sitä jousittamatonta ruotsin "30km/h" kärryä saa vetää vähintään 40km/h traktorin perässä, uskoisin että lujempaakin jos traktorin luokka on oikea.


      • Puoliplaanari

        Piti se vielä kirjoittaa että jos ruotsin 30km/h kärryä vetää suomessa traktorilla siihen pitäisi kuitenkin saada vähintään suuntavalot eli vilkut, mahdollisesti jarruvalotkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      196
      1807
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      266
      1222
    3. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      66
      963
    4. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      918
    5. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      50
      810
    6. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      251
      793
    7. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      61
      788
    8. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      64
      768
    9. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      48
      749
    10. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      93
      732
    11. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      161
      700
    12. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      76
      672
    13. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      666
    14. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      71
      636
    15. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      633
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      198
      627
    17. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      24
      586
    18. 31
      578
    19. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      25
      549
    20. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      538
    Aihe