Omatoimimatka Normandian rannoille

Tötterman100

Osaako kukaan neuvoa pystyykö esim Omaha beachille yms. muille nähtävyyksille tekemään matkaa omatoimisesti ilman opastettua kierrosta? Vai onko välimatkat liian pitkiä ilman autoa? Junalla olisi tarkoitus mennä ensin Bayex iin mut miten siitä sitten eteenpäin?

3

1330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PointeDuHoc

      Onhan ne Normandian maihinnousupaikat laajalla alueella. Googlemaps voit katsella etäisyyksiä. Mikset vuokraisi autoa Bayeux tai jo Pariisista, jos sinne lentäen saavut. Omatoimisesti itse katselin paikat, auton vuokrasin jo CDG:ltä. Satasen molemmin puolin saa vuokrattua auton 3-4 vuorokaudeksi viikonloppuna CDG:ltä.

    • Käynyt

      Vaihtoehdot ovat joko opastettu kierros tai vuokra-auto. Selvittelin asia kolmisen vuotta sitten.

    • Ranskamielessäminulla

      Me oltiin France Toursin opastetulla päivän bussimatkalla Normandiassa ja Omaha beachilla. Paljon kerkesi nähdä silläkin reissulla ja toinen reissu sama firma. Mount st Michelinin luostariin. Susittelen, firma vasemmalla rannalla ihan Seinen vieressä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      315
      11220
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      31
      3436
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3037
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      95
      2741
    5. 89
      2611
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      154
      2331
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      271
      2223
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1471
    9. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1445
    10. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      140
      1366
    Aihe