Omatoimimatka Normandian rannoille

Tötterman100

Osaako kukaan neuvoa pystyykö esim Omaha beachille yms. muille nähtävyyksille tekemään matkaa omatoimisesti ilman opastettua kierrosta? Vai onko välimatkat liian pitkiä ilman autoa? Junalla olisi tarkoitus mennä ensin Bayex iin mut miten siitä sitten eteenpäin?

3

1302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PointeDuHoc

      Onhan ne Normandian maihinnousupaikat laajalla alueella. Googlemaps voit katsella etäisyyksiä. Mikset vuokraisi autoa Bayeux tai jo Pariisista, jos sinne lentäen saavut. Omatoimisesti itse katselin paikat, auton vuokrasin jo CDG:ltä. Satasen molemmin puolin saa vuokrattua auton 3-4 vuorokaudeksi viikonloppuna CDG:ltä.

    • Käynyt

      Vaihtoehdot ovat joko opastettu kierros tai vuokra-auto. Selvittelin asia kolmisen vuotta sitten.

    • Ranskamielessäminulla

      Me oltiin France Toursin opastetulla päivän bussimatkalla Normandiassa ja Omaha beachilla. Paljon kerkesi nähdä silläkin reissulla ja toinen reissu sama firma. Mount st Michelinin luostariin. Susittelen, firma vasemmalla rannalla ihan Seinen vieressä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      57
      3763
    2. Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.

      Tämä asia ihmetyttää suuresti.
      Maailman menoa
      46
      3167
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      153
      2949
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      40
      2826
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2416
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      61
      1911
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      23
      1888
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      124
      1767
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      86
      1186
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1170
    Aihe