Luin Gail Tredwellin Amma lahkosta kertovan

Lahkolaisuutta

Kirjan -Holy Hell - A Memoir Of Faith, Devotion, and Pure Madness-
On se hurjaa menoa tällaisissa lahkoissa, henkisyys on kyllä kaukana noista touhuista.

2

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KyseenalaistakaaAsiat

      Ihmiset, joka tietävät, miten vallankäyttö ja manipulointi tapahtuu, tajuavat että kaikki New Age liikkeet ovat pohjimmiltaan manipulointia ja ihmisten aivopesua. Ihmisille uskotellaan auttamista ja parannusta karkkipaperikäärössä, mutta pahimmillaan tuloksena liikkeisiin kuulumisista on ihminen, joka on pahojen henkiolentojen vallassa, manipuloitu liikkeen johdon puheilla ja josta itsestään tulee seuraava eksyttäjä ja "opettaja". Usein nämä opettajat eivät itsekään tajua, mistä heidän oppinsa perimmiltään pohjautuu ja ketä kyseiset oppirakennelmat lopulta hyödyttävät. Niiden tarkoitus on viedä ihmiset pois Totuudesta ja antaa tilalle valetotuus. Niiden tarkoitus on tehdä yksilöstä kyseenalaistamaton ja robottimainen auktoriteettien seuraaja.

      • Termistö

        Onko "new age" siis kattomääritelmä kaikelle sellaiselle, jota kristinuskossakin yleisesti vastustetaan, mutta jota sisältyy näkyvän paljon myös kristinuskoisiin yhteisöihin? Useinhan näkee esim. Montreal-liikettä kutsuttavan new ageksi. Mutta sellainen new agen määritelmähän on jotakin aivan muuta kuin mitä lukee esim. täällä:

        https://fi.wikipedia.org/wiki/New_Age

        Näyttääkin siltä, että "new age" on monelle vain synonyymi kaikelle sellaiselle, mitä vastustetaan, riippumatta siitä, esiintyykö vastustettava ilmiö heidän omassa yhteisössään vai sen ulkopuolella. Kuvaavaa on myös se, että lähes kukaan todellinen ihminen ei koe kuuluvansa mihinkään "new age"-liikkeeseen, koska sellaista liikettä tai ideologiaa ei todellisuudessa ole olemassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1094
    2. 69
      1024
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      47
      952
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      948
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      895
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      694
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      32
      674
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      587
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      536
    Aihe