..jos meriittinä on Top Gun leffa? Mielestäni opin leffasta jo kaiken tarpeellisen.
Voiko hakea hävittäjälentäjäksi...
6
204
Vastaukset
- Hooraaah
No kuule, tottakai! Itsekin katsoin "Act of Valor" ja sen jälkeen jatkokurssina "Zero Dark Thirty", sekä syventävänä tv-sarjan "Six". Nyt olen 1st lieutanent ja Navy Seal. Myöhemmin ajattelin vaihtaa laivaston ja merijalkaväen lakimieheksi, joten katson sarjan "JAG" kokonaan.
- in_a_galaxy_far_away
Minulla on musta vyö lasermiekan käsittelystä!
- Etureunasolakko
Kouluaikoina erikoistuin paperilennokkien taittelussa kouluvihkon sivuista.
Kyllä tällä osaamisella pitäisi pärjätä lentäjänä! - topkuninintyylinäyte
Vielä pitää suorittaa näyttö lentotaidoista,ei muutako kiipeäppäs katonharjalle ja nouse piipun päälle ja ponkaise alas.Tyylipisteet ja alastulo ratkaisee pääsyn.
- Aviationpros
Luuta jalkojenvälissä lisää tyylipisteitä.
Haku päättyy 1.12.
Vaatimukset sinänsä eivät ole kovat, mutta hakijoita on niin paljon, että joutuu kilpailemaan Suomen ehdottoman eliitin kanssa aloituspaikoista.
Jonnen asenteella voi olla kyyti kylmää.
Pääsyvaatimukset
hyvä terveydentila, palveluskelpoisuusluokka A
hyvä fyysinen kunto ja normaali verenpaine
ylioppilas tai ammattikoulun käynyt, lukion/3-vuotisen ammattikoulun viimeisellä luokalla opiskeleva tai muuten korkeakoulukelpoinen.
enintään 22-vuotias kurssin alkamisvuonna
varusmiespalvelus ei saa olla loppuun suoritettu ennen kurssin alkua
Suomen kansalaisuus ja riittävä suomen kielen hallinta
ei voimakkaasti oireilevia allergioita
fysiologiset mitat:
pituus 165—190 cm
paino 55—92kg
istumapituus 81—100cm ja reiden pituus 55—67cm (mitataan valintojen aikana erityisellä mittalaitteella)
näkö:
0.5 ilman laseja ja laseilla 1.0
taittovirhe enintään 2.5 – -1.5 diopteria
virheetön värinäkö
leikkauksilla korjattu näkö ei ole sallittu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872896SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012095- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371554Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3691415- 871061