Starttausongelma! Saab 95 2.0T 2002

saabistiymmällä

Oisko kenelläkään antaa vinkkiä, mistä voisi johtua starttausongelma, joka on seuraavanlainen:

Puolilämpimänä, eli jonku aikaa ajon jälkeen, ei starttaa? Starttirele kyllä naksahtaa, mutta ei pyöritä starttia?
- kylmänä starttaa aina ongelmitta
- heti ajon jälkeen starttaa aina

Kampiakselin impulssianturi vaihdettu, uusi startti, akku kunnossa. Käy moitteetta, ei nykimisiä, ei mitään muita merkkejä häiriöistä.

On vähän mystinen ongelma.

7

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • madotus

      Maadotuksen tarkistus mootor/vaihteisto?

    • Partapirulainen

      Viallinen sytytyskasetti voi aiheuttaa em. ongelmia. Yleensäkin tuon aikakauden Saabeissa sytytyskasetti on useimmiten syy mystisiin ongelmiin. Kasetti, bensapumppu, apulaitehihnan rullien kiinni hirttäminen, siinäpä yleisimmät syyt tielle jäämiseen.

      Muutama sata tuollaista tullut korjattua ja hyviä autoja ovat, mutta vaativat omistajalta aktiivisuutta toimiakseen kunnolla.

      • C900

        Ei sytkäkasetilla oli mitään yhteyttä siihen, että startti ei pyöritä.


      • C900
        C900 kirjoitti:

        Ei sytkäkasetilla oli mitään yhteyttä siihen, että startti ei pyöritä.

        Virtalukon pohja vaihtoon


    • Saaabbisti

      Onko starttimoottorin lisäksi myös Bendix vaihdettu ?

    • tarkistaakku

      Jos maadoitus ja virtakaapeli tarkistettu, niin vika voi myös olla akussa josta on sisältä napa lähes irti, niin ei kestä aina kuormaa! Itsellä hajosi vuoden vanha akku ja oireili tuolla tavoin, ilmeisesti kun akku sai hetken seisottuaan lämpöä niin ei saanut kontaktia akun sisältä mm.alot paloi kirkkaasti, mutta startti ei suostunut pyörittämään yhtään

    • TB-baarista

      Mulla oli kerran vastaava vika Saab 99:ssä vuosia sitten. Vika oli starttimoottorin johdossa/kuparikiskossa o, jossa oli katkos ja starttivirran/lämpölaajeneman vuoksi välillä veti startin päälle, välillä ei pyörittänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45271
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      26006
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      325
      15677
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11213
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      173
      10814
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9717
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6491
    Aihe